V dňoch 7. -11. októbra 2013 bolo na Základnej škole s materskou školou Pod Vinbargom riadne rušno. V rámci nášho medzinárodného projektu „R.E.A.D. – Čítanie predchádza ťažkostiam“ nás navštívili žiaci a učitelia partnerských škôl z Turecka, Portugalska, Španielska, Talianska a Maďarska. Pre našich žiakov to bola výborná skúsenosť preveriť si svoje jazykové zručnosti. Trinásť zahraničných študentov bolo ubytovaných v bardejovských rodinách, kde sa jazykom týždňa stala angličtina. Schopnosti komunikovať v tomto jazyku si precvičili aj počas sprevádzania hostí po priestoroch školy. Každá z partnerských škôl si v nej našla aj svoj vlastný „kútik“, kde žiaci v rámci spoznávania kultúrnej rôznorodosti pripravili prezentáciu miest, zvykov, kultúry či športu ostatných krajín. Hneď v úvode dvojročného projektu R.E.A.D. v novembri minulého roka na každej partnerskej škole vznikol Klub knihomoľov s presným plánom aktivít na každý mesiac. Na stretnutí v Bardejove sa naši knihomoli mohli pochváliť pestrou paletou akcií a činností klubu. Okrem tradičného privítania chlebom a soľou v škole sme sa zúčastnili aj slávnostného prijatia vedúcim oddelenia školstva a telesnej kultúry Mgr. Reném Semanišinom na bardejovskom Mestskom úrade.
Ako už napovedá názov projektu, všetko sa v ňom točí okolo čítania. Našich zahraničných hostí sme preto pozvali do výnimočnej Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Boli sme svedkami nahrávania zvukovej knihy a dozvedeli sme sa, že nevidiaci si tieto knihy nevyberajú podľa názvu, ale podľa človeka, ktorý knihu prerozprával na CD. Najviac vychytení sú vraj naši herci. V jedinej tlačiarni Braillového písma na Slovensku sme boli pri tlači kníh a reliéfnych obrázkov. Hmatom sme si mohli „prečítať“, ako nevidiaci vnímajú napríklad bardejovskú radnicu a v jednej z ich kníh sme dokonca našli reliéfny obrázok nášho rytiera Rolanda.
Medzi oficiálnymi časťami partnerskej návštevy v Bardejove sme mali čas aj na neformálne aktivity. Z veže Baziliky sv. Egídia sme sa pochválili výhľadom na jedno z najkrajších slovenských miest, o našej histórii sa dozvedeli počas prehliadky radnice. Na kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch ochutnali všetky pramene liečivých vôd a boli sme milo prekvapení, ako im chutila. V Kúpeľoch sme zažili aj vtipnú situáciu. Keďže v programe, ktorý sme partnerským školám vopred posielali, bola uvedená aj „návšteva kúpeľov“, naši hostia si so sebou priniesli plavky a tešili sa na kúpeľné plávanie. Boli prekvapení, že pre našincov sa návšteva tohto miesta spája s prehliadkou skanzena a promenádou po kolonáde. Nakoniec sme potešili aj plávania chtivých a navštívili sme s nimi wellness spa. A, samozrejme, nesmela chýbať ochutnávka kúpeľných oplátok, ktoré následne kupovali doslova na kilá.
Tento medzinárodný týždeň sme zakončili veselou Šarišskou zábavou, na ktorej tanečníci z folklórneho súboru Raslavičan pod taktovkou skupiny Lexel vyzvŕtali našich zahraničných kolegov v rytme valčíka, polky aj čardáša. Priatelia z Turecka chceli byť pri tanci stopercentne autentickí. Ani sme sa nenazdali a už sa vykrúcali v klobúkoch a vestičkách našich folkloristov.
Stretnutie partnerov v Bardejove nás naučilo veľa vecí. Že môžeme byť hrdí na naše mesto, zvyky a tradície. Že môžeme byť hrdí na našich žiakov, ktorých úroveň angličtiny je na vysokej úrovni a o ktorých už teraz vieme, že sa vo svete nestratia. Že môžeme byť hrdí na našu školu a jej učiteľov, ktorí pre našu zahraničnú pripravili nezabudnuteľný týždeň.
Že sme si istí, že naši žiaci milujú knihy a šum strán pri ich otáčaní. Že sme si istí, že Mesto Bardejov nám v projekte drží palce a že v ňom máme silného partnera.
Mgr. Mária Biľová, koordinátorka projektu