Príručka pre rodičov žiakov, ako postupovať pri riešení šikany / podozrenia na šikanu
Škola bez nenávisti
Naším zámerom je implementácia štandardu kvality v oblasti prevencie šikanovania, kyberšikanovania a nenávistných prejavov na škole. Snažíme sa, aby školská klíma a rozhodovacie procesy na škole podporovali:
- prevenciu šikanovania a kyberšikanovania;
- prevenciu nenávistných prejavov na internete a v osobnej komunikácii medzi žiakmi, či v komunikácii s inými ľuďmi na základe ich sociálneho statusu, kultúry, náboženstva, krajiny pôvodu a rodu;
- vzájomný rešpekt v komunikácii;
- toleranciu a rozvoj interkultúrnych kompetencií;
- rozvoj sociálnych zručností;
- rozvoj kompetencií pre demokratickú kultúru;
- zapájanie žiakov do projektov a aktivít podporujúcich princípy demokracie a uplatňovanie ľudských práv;
- zapájanie žiakov do verejného diania na lokálnej úrovni, ktoré podporuje sociálnu súdržnosť, spoluprácu medzi rôznymi skupinami mládeže a pod.
Kyberšikana
Kyberšikana je úmyselné ubližovanie a zosmiešňovanie iných prostredníctvom informačných a komunikačných prostriedkov. Takéto nepriateľské správanie zo strany jednotlivca, alebo skupiny, sa uskutočňuje takým spôsobom, že sa obeť nedokáže účinne brániť ani v „bezpečí“ domova.
Čo je cieľom kyberšikanovania?
Niekomu ublížiť, alebo ho zosmiešniť použitím virtuálneho priestoru. Sú to hlavne: hanlivé a urážlivé správy zaslané prostredníctvom SMS, MMS alebo sociálnych sietí, ponižovanie, zastrašovanie, ohrozovanie, vydieranie, nepríjemné obťažovanie, ubližovanie, vulgárne nadávanie prostredníctvom komunikačných prostriedkov v elektronickom priestore, zneužívanie identity obete, kompromitujúce informácie a fotografie o obeti, internetové hlasovanie v neprospech obete, krádež hesiel, rozposielanie urážlivých a obťažujúcich správ pod menom obete, rozposielanie zosmiešňujúcich fotiek, obrázkov a nahrávok, webové stránky a blogy s cieľom niekoho ohovoriť a podobne.
Čo môžu urobiť rodičia, ako postupovať, ako sa správať?
Prijmite fakt, že virtuálny svet patrí do života vášho dieťaťa. Ak sa naučíte v ňom pohybovať, porozumiete lepšie vášmu dieťaťu. Nemá zmysel zakazovať dieťaťu technické vymoženosti. Uvedomte si, že za kyberšikanu nemôžu technické vymoženosti. Hlavnou príčinou šikanovania sú narušené vzťahy v nejakej sociálnej skupine, väčšinou to je okruh spolužiakov, alebo kamarátov.
Sledujte, ako sa dieťa správa pri elektronickej komunikácii. Všímajte si neobvyklé a varovné signály, vrátane reakciií na vašu prítomnosť, dajte deťom najavo, že môžu za vami prísť kedykoľvek a s každým problémom, získajte si dôveru svojich detí, lebo sa viac zdôveria kamarátom a učiteľom. Stanovte si pravidlá, aby deti vedeli, “kde sú hranice“, ktoré sa nemôžu prekročiť. Zistite, aké sú technické možnosti ochrany vášho dieťaťa (napríklad uzamknutie niektorých stránok, nastavte si RODIČOVSKÝ ZÁMOK). Deti, ktoré žijú viac vo virtuálnom svete než v tom reálnom, sú viac ohrozené, preto podporujte ich reálne aktivity, naučte svoje deti chrániť si svoju identitu, rozmýšľajte o tom, kde by mohlo dochádzať k natáčaniu kompromitujúcich videí.
Ak sa dozviete o kyberšikane, skúste si uložiť alebo vytlačiť mail, sms, mms, komunikáciu na sociálnej sieti, môže to poslúžiť ako dôkazový materiál. Skúste zistiť, kto je agresor. Podľa výskumov až 75% detí, ktoré takýmto spôsobom šikanujú, sú z tej istej školy alebo triedy, ako sú obete. Ak je agresor z rovnakej školy alebo triedy dieťaťa, kontaktujte riaditeľa. Každá pedagogická inštitúcia musí riešiť takéto nežiaduce správanie. V prípade podozrenia na trestný čin kontaktujte políciu.
Pri elektronickom šikanovaní je potrebné vedieť, že čím viac sa obeť snaží vyjednávať, argumentovať a dávať veci na pravú mieru, tým viac provokuje agresora k ďalším prejavom šikanovania, ktoré sa len stupňuje. Zdôrazňujte deťom, že sa nesmú osobne stretávať s ľuďmi, s ktorými sa zoznámili cez mobil a internet. Kyberšikana často úzko súvisí so šikanovaním, ktoré sa uskutočňuje reálne tvárou v tvár, preto sa pýtajte svojich detí, či im niekto neubližuje aj inak, ako v kyberpriestore.
Čo by ste ako rodičia nemali prehliadnuť?
Varovné signály – zmeny správania vášho dieťaťa, ak je obeťou šikanovania: v poslednej dobe sa vám zdá, že menej času trávi pri počítači, z nevysvetliteľných príčin si vypína mobil, nečakane prestáva používať počítač, pri čítaní e-mailov, sms je nervózne, neisté, je nahnevané a depresívne po odchode od počítača, alebo po prečítaní správy, je smutnejšie, uzavretejšie, zhoršil sa prospech, je bez záujmu o niečo.
Varovné signály – zmeny správania, ak vaše dieťa šikanuje: trávi pri počítači dlhé hodiny bez kontroly rodičov, často aj v noci, pri počítači, alebo pri čítaní správ sa prehnane zabáva, nečakane rýchlo zatvára otvorené programy, vypína obrazovku, mobil, ak sa priblížite, nechce rozprávať o tom, čo robí na počítači, ak mu zakážete niektorý z komunikačných prostriedkov, je rozčúlené, začína vyjednávať a prosiť, aby mohlo počítač zase používať.
Žiak, ktorý sa previní týmito skutočnosťami (kybešikanou) voči inému žiakovi alebo zamestnancovi školy poruší hrubo školský poriadok a bude mu po dokázaní viny znížená známka zo správania.