Výročné stretnutie pridružených škôl UNESCO na Slovensku
- 21.01.2025 11:42
- Článok prebratý z Newslettera Slovenskej komisie pre UNESCO, september-december 2024.
Tohtoročné výročné stretnutie slovenských pridružených škôl UNESCO sa uskutočnilo 29. októbra 2024 v priestoroch MZVEZ SR. Zorganizovalo ho Informačno-dokumentačné stredisko UNESCO pri Univerzitnej knižnici v Bratislave (zastrešujúce agendu pridružených škôl) za podpory SK UNESCO. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia väčšiny UNESCO škôl (aktuálne ich je 25), ktorí prezentovali ostatné aktivity zamerané na osvetu/popularizáciu tém z agendy OSN a UNESCO medzi deťmi a mládežou.
Aktuality z Univerzitnej knižnice v Bratislave priblížila jej generálna riaditeľka Silvia Stasselová a o nových prioritách UNESCO vo vzťahu ku pridruženým školám hovorila stála delegátka SR pri UNESCO Anna Plassat Muríňová.
Tešíme sa, že školy popri dlhodobo etablovaných vzdelávacích projektoch, ktoré podporujeme aj my v komisii (EUSTORY, Olympiáda ľudských práv) participujú na množstve aktivít spätých s environmentálnou výchovou, globálnymi výzvami, rozvojom kritického myslenia, či zvyšovaním povedomia o kultúrnom, prírodnom a živom dedičstve. Popularite sa tešia aj aktivity pri príležitosti rôznych medzinárodných dní z dielne OSN a UNESCO (o. i. Svetový deň vody, Deň zeme, Medzinárodný deň materinského jazyka a i.).
Vybrané školy UNESCO boli minulý rok pilotne zapojené do projektu MZVEZ SR zameraného na zvýšenie povedomia o OSN, v ktorých plánujeme pokračovať aj tento rok, kedy si pripomíname 80. výročie založenia organizácie.
Pozitívne hodnotíme, že čoraz viac žiakov a študentov vďaka iniciatívnemu prístupu učiteľov spoznáva pamiatky a lokality UNESCO nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. K tomuto trendu prispieva aj rozvíjajúca sa mobilita študentov v rámci partnerstiev s inými pridruženými školami UNESCO v zahraničí.
Viaceré školy úspešne a kreatívne reflektovali na iniciatívu SK UNESCO pripraviť aktivitu/projekt zameraný na osobnosť a dielo J. G. Tajovského pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia, ktoré je počas rokov 2024-2025 zapísané na Zozname výročí UNESCO.
Bez zanietenia a nasadenia učiteliek a učiteľov zo škôl UNESCO by toto všetko nebolo možné. Patrí im uznanie a vďaka za to, že formujú povedomie detí o mnohých témach spätých s UNESCO a pestujú v nich dôležité hodnoty tolerancie a vzájomného porozumenia.
Foto: Univerzitná knižnica Bratislava - viac
Hlasovanie o najkrajšiu fotografiu mosta
- 20.01.2025 11:59
- Milí žiaci/učitelia/rodičia, vážená verejnosť,
naša škola je momentálne zapojená do projektu "UNESCO MOSTY". Jednou z projektových aktivít je aj hlasovanie o víťaznú fotografiu mostov, kde je potrebné hlasovanie verejnosti. Posielame Vám link, kde nájdete 4 fotky mostov.
Postup pri hlasovaní:- hlasovanie je viazané na mailovú adresu: z jednej mailovej adresy môžete hlasovať iba raz (ako v reálnych voľbách), 1 mailová adresa = môžete odovzdať 1 hlas
- kliknite na link: https://forms.gle/cscoTJp4LhZFLKae7
- zobrazí sa Vám stránka, kde môžete hlasovať
- uvidíte 4 fotografie mostov (zo 4 krajín, ktoré sú do projektu zapojené)
- môžete vybrať fotografiu, ktorá sa Vám najviac páči, ale ak chcete podporiť našu fotografiu, kliknite fotku mosta číslo 4
Hlasovať je možné do: 31. 01. 2025. Ďakujeme. - viac
ZŠ s MŠ Pod Vinbargom na Fóre partnerov UNESCO na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave
- 31.10.2024 11:07
- Od 1. augusta 2024 funguje Školský klub UNESCO pri ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove. Z tohto titulu delegácia našej školy (riaditeľka školy Mgr. Milena Kravcová, Mgr. Katarína Vagaská, Mgr. Ján Šoltés) bola pozvaná na dve udalosti na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
28. októbra 2024 sme sa zúčastnili FÓRA PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO. Ústrednou témou bolo „Vzdelávanie cez optiku digitalizácie a jej dopadov na duševné zdravie detí a mládeže“. Medzi cca 150 účastníkmi boli aj zástupcovia samosprávy z rôznych kútov Slovenska. Za mesto Bardejov bol prítomný Ing. Peter Petruš, zástupca primátora.
V kongresovej sále MZVEZ SR v úvode vystúpila Folklórna skupina Vernár. Ich Horehronský viachlasný spev je zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
Fórum otvorili protokolárni hostia:- Denisa Frelichová, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO
- Juraj Blanár, predseda Slovenskej komisie pre UNESCO a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí
- Ján Hrinko, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
- Videopríhovor Stefanie Giannini (ITA), zástupkyne generálnej riaditeľky UNESCO pre vzdelávanie
- Gabriela Matečná, štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR
- Anna Plassat Muríňová, veľvyslankyňa a stála delegátka SR pri UNESCO (aktuálne zhodnotenie diania v centrále UNESCO v Paríži)
- Milena Holánová, riaditeľka Regionálneho centra remesiel Bratislava, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (UĽUV)
Nasledovali dve panelové diskusie („Digitálne technológie – dobrý sluha/zlý pán“ + „Praktické skúsenosti slovenských aktérov pod značkou UNESCO – ako konkurovať obrazovke“). Na rad prišli aj otázky z publika. Počas prestávok a obeda vznikol prirodzený priestor na nadväzovanie/výmenu kontaktov a networking.
29. októbra 2024 sa v salóniku Diplomat na pôde MZVEZ SR uskutočnilo STRETNUTIE PRIDRUŽENÝCH ŠKOL V SR. Toto stretnutie otvorili opäť protokolárni hostia:- Natália Fillová, vedúca IDS UNESCO v Univerzitnej knižnici v Bratislave
- Silvia Stasselová, generálne riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave
- Dagmar Kopčanová, vedúca Sekcie pre výchovu a vzdelávanie SK UNESCO
Po týchto úvodných rečiach dostalo priestor 17 pridružených škôl na prezentáciu svojich aktivít. Počas prestávok a obeda tak isto vznikol prirodzený priestor na nadväzovanie/výmenu kontaktov a networking.
Obidve podujatia boli špičkovo pripravené, dôsledne režírované v príjemnej, prajnej, priateľskej atmosfére. Sme radi, že naša ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove zriadila svoj Školský UNESCO klub. Ako sme sa v neformálnych debatách s vrcholnými predstaviteľmi Slovenskej komisie UNESCO dohodli, v najbližšom období sa budeme uchádzať o štatút pridruženej školy UNESCO. Máme to dobre rozbehnuté, určite Vás budeme o tom informovať.Mgr. Ján Šoltésza delegáciu ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove - viac
Školský klub Unesco
- 28.10.2024 10:09
- Od 1. augusta 2024 funguje Školský klub UNESCO pri ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove. Delegácia z našej školy sa v dňoch 28.-29. októbra 2024 zúčastňuje FÓRA PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO na MINISTERSTVE ZAHRANIČNÝCH VECÍ A EURÓPSKYCH ZÁLEŽITOSTÍ v Bratislave. Súčasťou programu je aj Stretnutie Pridružených škôl UNESCO v Slovenskej republike.
Pre zväčšenie kliknite na obrázok. - viac
ErasmusDays 2024 pokračujú
- 16.10.2024 13:16
- Po pondelkových online hodinách s Rumunskom (trieda vs. trieda) sme dnes pokračovali celodennou akciou v tejto celoeurópskej iniciatíve. Vybraní žiaci nášho Školského UNESCO klubu sa ráno zhromaždili v klubovni školy. V úvode Mgr. Ján Šoltés prezentoval myšlienku Erasmu, výhod a možností pre mladých ľudí v dnešnej dobe. Taktiež sa vysvetlila myšlienka ErasmusDays. Neskôr sa prezentoval podrobne projekt UNESCO BRIDGES (2024 – 2026). A potom sa žiakom prostredníctvom video dokrútky prihovorila z Londýna absolventka našej školy Simona Andrušková. Pre myšlienku UNESCO BRIDGES je to ideálna osoba – je zo Slovenska, jej snúbenec je z Rumunska, otec istý čas pracoval vo Francúzsku.
O 10:35 začal medzinárodný míting za účasti všetkých partnerov projektu. V úvode stretnutia pani riaditeľka školy Mgr. Milena Kravcová spolu s Mgr. Evou Barbuľakovou, vedúcou Oddelenia školstva a športu, oficiálne otvorili náš Školský klub UNESCO. Prezentoval sa certifikát od Slovenskej komisie pre UNESCO.
Potom už na rad prišli samotní žiaci partnerských krajín, ktorí sa v krátkosti predstavili. Bol to prvý kontakt zúčastnených žiakov v projekte. Spevom sa prezentovala naša žiačka Laura Čušková, ktorá v tradičnom kroji upútala pozornosť partnerov.
Počas dnešného dňa sa v školskej kuchynke pripravovali zahraničné jedlá: palacinky s karamelizovanými jablkami, čokoládou a šľahačkou (Francúzsko), Bolonské špagety (Taliansko) a fazuľová polievka s údeným bravčovým mäsom (Rumunsko). Jedlá pripravovala so žiakmi Mgr. Renáta Kicová.
Dnešný deň sme si užili v pohodovej atmosfére. Projekt UNESCO BRIDGES beží a my sa z toho veľmi tešíme. Ďakujeme za spoluprácu všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k naozaj vydarenej akcii.Mgr. Ján Šoltés
Mgr. Katarína Vagaská - viac