Národný deň 112 (1.12.) sa v krajinách Európskej únii oslavuje ako deň venovaný propagácii linky 112.
Linka tiesňového volania 112 je jednotné európske číslo tiesňového volania, ktoré slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v prípade, keď je ohrozený ľudský život, zdravie, majetok alebo životné prostredie.
Integrovaný záchranný systém je koordinovaný postup jeho zložiek pri zabezpečovaní ich pripravenosti a pri vykonávaní činností a opatrení s poskytovaním pomoci v tiesni.
Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 má oproti starším číslam 150, 155 a 158 viacero výhod. Zjednocuje všetky zložky integrovaného záchranného systému:
- Hasičský a záchranný zbor
- Poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby
- Kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany
- Banská záchranná služba
- Horská záchranná služba
- Útvary policajného zboru
Volať na linku tiesňového volania 112 možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu – pevnej linky, mobilu či telefónnej búdky.
Tiesňová linka 112 slúži na záchranu života, zdravia, majetku a životného prostredia. Až 80% hovorov na linku tiesňového volania 112 je falošných. Zneužívanie linky tiesňového volania, napríklad deťmi, môže spôsobiť, že bude obsadená. Ak v takomto okamihu bude potrebovať pomoc tvoja mama, otec, sestra, brat, tvoj kamarát alebo niekto iný, tak volajúci sa k záchranárom nedovolá. Napríklad pri dusení môže dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu postihnutého už po troch minútach! Preto si pamätaj, že okamžité privolanie pomoci je dôležité. Zneužitie linky tiesňového volania je zakázané a môže byť pokutované až do výšky 1 659 Eur. Za zneužitie linky tiesňového volania sa považuje úmyselné vyžiadanie poskytnutia pomoci, ktorá nebola potrebná, alebo jej úmyselné blokovanie. Všetky hovory na tiesňovú linku sa zaznamenávajú a archivujú a operátori vedia, z akého telefónneho čísla a miesta prichádza hovor. Takto je možné uložiť pokutu alebo podať trestné oznámenie na každého, kto zneužitím linky tiesňového volania porušuje zákon. Ak niekto na linku tiesňového volania oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Aby pomoc bola čo najúčinnejšia, je dôležité vedieť, ako pri na volaní na tiesňovú linku správne postupovať. To sa dozviete po kliknutí na obrázok:

(kliknutím na obrázok sa ten načíta v plnej veľkosti)