ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove koordinuje dvojročný (2019 – 2021) medzinárodný projekt Erasmus+ pod názvom „Empatia - cesta k človeku“ (Empathy – a way to the human being, 2019-1-SK01-KA229–060793).
Do projektu sú zapojené 4 školy z týchto európskych krajín: Slovensko – Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove (koordinátor) , Severné Macedónsko - OOU ,,Brakja Miladinovci,, Kumanovo (partner), Turecko - Özel Çözüm Ortaokulu (partner) a Poľsko - Zespol Szkol w Pozezdrze (partner).
Prvé stretnutie projektových partnerov (tzv. „kick-off meeting“) sa uskutočnilo na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove v novembri 2019. Tím pracovníkov školy pod vedením pani riaditeľky Mgr. Mileny Kravcovej a za odbornej asistencie Mgr. Márie Biľovej pripravil pre účastníkov pobytu zaujímavú, vyváženú kombináciu aktivít, atrakcií a workshopov. Bolo to ešte v „normálnych“ časoch, kedy sme ešte nepoznali, čo je to „COVID-19“, resp. „korona vírus“. Naplno sme si užívali atmosféru medzinárodného stretnutia na vlastnej koži.
Do druhého medzinárodného stretnutia partnerov v Severnom Macedónsku vstúpila už pandémia, ktorá premenila macedónsku mobilitu v decembri 2020 na virtuálne stretnutie partnerských tímov žiakov a učiteľov. Mgr. Mária Biľová pre zaneprázdnenosť ukončila svoje pôsobenie v našom projektovom tíme. Jej úlohu kontaktnej osoby za školu v projekte prebrala Mgr. Soňa Sosenková.
V poradí tretie stretnutie partnerských krajín sa uskutočnilo v máji 2021. Taktiež to bolo „online/virtuálne“ stretnutie, keďže medzinárodné cestovanie bolo zo známych dôvodov zakázané. Aktivity prebiehali pod taktovkou partnera z Poľska.
V poradí štvrté stretnutie projektových partnerov sa uskutočnilo v čase od 27. septembra do 1. októbra 2021. Tajne sme dúfali, že budeme môcť našich partnerov privítať na pôde nášho mesta, našej školy osobne. Ale momentálne je to nepredstaviteľná vec, preto sme sa opäť „stretli“ virtuálne. Pracovalo sa v platforme ZOOM. 10 našich žiakov (Sonja Homzová, Barbora Mikulová, Tamara Korbová, Barbora Bereščáková, Veronika Popjaková, Jakub Tarnovský, Sofia Chovancová, Gregor Šverha, Laura Palšová, Darina Žofajová,) a 4 učitelia (Mgr. Petra Csuková, Mgr. Peter Vasilega, Ing. Dušan Kuča, Mgr. Ján Šoltés) sa venovali centrálnej téme projektu: empatii.
Každý deň začínal tzv. „ice breaker“ hrami, ktoré stimulovali žiacku pozornosť okamžite a vtiahli všetkých účastníkov ZOOM vysielania (57 ľudí) do kontextu daného dňa. Empatiu sme premietli do tém ako dištančné vzdelávanie, resp. kultúrne dedičstvo. Všetky zúčastnené 4 krajiny prezentovali vždy v iný deň svoje kultúrne dedičstvo vo forme PPT prezentácie, následne všetci absolvovali vedomostný kvíz z pozretej prezentácie.
Jeden deň sme vyhradili hudbe ako samostatnej zložke kultúrneho dedičstva. V tento deň sme zrealizovali „hudobný workshop“, kde boli naživo predstavené tradičné hudobné nástroje jednotlivých partnerských krajín. Za Slovensko sme prezentovali fujaru, píšťalu dvojačku a píšťalu koncovku. Ďakujeme p. Dušanovi Rohaľovi, Dis. art. zo Súkromnej ZUŠ Pod Vinbargom, ktorý nám osobne zabezpečil túto živú prezentáciu. V rámci tejto „hudobnej stredy“ si žiaci vybrali svoj obľúbený folklórny motív (4 krajiny vopred dodali svoje folklórne motívy), následne si ich maľovali špeciálnymi farbami na textil na biele tričko. Až po ukončení aktivity bolo žiakom povedané, ktorý motív bol z ktorej krajiny. V tento deň medzi nás prišla aj RTVS z Košíc, čo si veľmi ceníme. Na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom už roky pôsobíme v oblasti Erasmus+ projektov. Sme veľmi radi, že si túto našu aktivitu všimla aj naša „národná“ televízia. Empatia je pre žiakov jednou z kľúčových tém v súčasnej pandemickej situácii. Vcítenie, vciťovanie sa, prenášanie sa do sveta predstáv druhého, do jeho emócií, spôsobu myslenia a postojov. Už od marca 2020 sa jednotlivé partnerské štáty nachádzajú v COVID-19 období, žiaci i učitelia sa radi podelili o svoje zážitky z tohto ťažkého spoločenského obdobia. Zo všetkých žiakov sa vytvorili medzinárodné tzv. „breakout rooms“, v ktorých žiaci diskutovali na rôzne témy, realizovali v tomto medzinárodnom virtuálnom priestore pridelené aktivity a hry. Vzájomne si vymieňali skúsenosti. Na žiakoch bolo vidno, že ich to baví, že diskutujú s rovesníkmi, ktorí riešili alebo riešia rovnaké problémy ako oni. Čas, kedy žiaci pracovali, sme my, učitelia, využili na formálne i neformálne debaty. 7 medzinárodných tímov žiakov v „breakout rooms“ diskutovalo väčšinou času. Po uplynutí času si tímy zvolili svojho lídra, ktorý následne prezentoval výsledky tímovej práce ostatným žiakom.
Svoje miesto v programe si našiel aj obľúbený „kulinársky workshop“. Jednotlivé krajiny predstavili svoje národné jedlo a následne dostali aj časový priestor na samotnú prípravu jedla. Neskôr jednotlivé krajiny prezentovali svoje národné jedlá formou fotografií, resp. videí z prípravy a konzumácie jedla.
Žiaci preukázali aj svoje IT schopnosti, keďže v ZOOM vysielaní sa pracovali s viacerými aplikáciami (www.mentimeter.com, www.learningApps.net, www.wordwall.net, www.canva.com a pod.).
V úplnom závere sa všetci účastníci virtuálneho stretnutia veľmi kladne vyjadrili o kvalite online týždňa v záverečnom „feedbacku“. Veríme, že sa spoločenská situácia v nasledujúcich mesiacoch zlepší, lebo v decembri 2021 je na programe piate, posledné stretnutie projektových partnerov v Turecku. Aj virtuálne stretnutie má svoje čaro, ale radi by sme našich partnerov videli už osobne.
Mgr. Ján Šoltés
za žiakov a učiteľov zapojených do online projektového týždňa
Pre zväčšenie kliknite na obrázok.