Ak sa lepšie pozrieme do kalendára, pri dátume „28. marec“ je malými písmenami napísané Deň učiteľov. Vo svete si pedagogickí pracovníci svoj deň pripomínajú 5. októbra (Medzinárodný deň učiteľov - World Teachers' Day - bol vyhlásený UNESCO-m v roku 1994). Avšak na Slovensku sa Deň učiteľov slávi ako spomienka na narodenie Jána Amosa Komenského.
Narodil sa 28. marca 1592 v Česku. Ján Amos Komenský nemal ľahký život. Keď mal 12 rokov, zomreli mu hneď po sebe obidvaja rodičia na epidémiu. Starala sa o neho teta. V živote ho postretlo nie raz osobné nešťastie – na mor mu zomrela prvá manželka i dve deti. Tak sa oženil druhýkrát; napokon sa oženil aj tretíkrát. A to všetko v neustálom cestovaní, nedobrovoľnom sťahovaní, v požiaroch mu zhoreli osobné spisy. Aké aktuálne je to práve dnes, v čase celosvetovej pandémie...
Životný odkaz tohto velikána je nadčasový. Posúďte sami! Zavádzal úplne nové spôsoby v školskej dochádzke. Hlásal, že školská dochádza musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Povinná školská dochádzka sa pripisuje až Márii Terézii, ktorá svoju vládu začala až 70 rokov po smrti Jána Amosa Komenského. Svojimi názormi predbehol dobu, ktorú žil. Preslávil sa revolučnými pojmami ako „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“. Jeho ideou bolo názorné vyučovanie. Bol presvedčený o tom, že dobrá škola robí človeka lepším. Požadoval vyučovanie v materinskom jazyku. Celý život sa venoval problematike školy, vyučovania, vzdelávania. Nechal po sebe veľa diel, ktoré sú aj dnes aktuálne. „Doma nie je nikto prorokom“, vraví sa už po stáročia. Pre Komenského to platilo stonásobne – v zahraničí sa mu dostalo oveľa väčšieho uznania ako doma. Stručnú informáciu o živote Jána Amosa Komenského ukončíme jedným jeho citátom, ktorý hovorí za všetko: "Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž rád. Veď dávno sa hovorí, že slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených ľudí."
Možno práve dnes sa mnohí z učiteľov zamýšľajú nad svojím povolaním. Zrejme sú to otázky takmer pre všetkých rovnaké: „Prečo som si práve ja vybral/vybrala toto povolanie? Stojí to za tú námahu?“ V každom žiakovi, ktorý po rokoch odchádza zo školy, je čosi z každého učiteľa. Žijeme v dobe, kedy si každý myslí, že demokracia znamená, že všetci si môžu robiť, čo chcú. Že všetko je dovolené. O to je ťažšia úloha práve pre učiteľa. V dobe, keď sa všetko smie, a nič nemusí, je ťažké pre učiteľa presvedčiť svojich žiakov, že naozaj z nich chce vykresať uvažujúcich, zodpovedných, samostatne mysliacich ľudí. Podchytiť to, čo je v nich dobré a rozvíjať to správnym smerom, vyzbrojiť žiakov do života vedomosťami, ktoré zúročia či už v ďalšom štúdiu alebo v praktickom živote.
Deň učiteľov pomaly stráca svoju údernosť v kalendári. Všeobecný pokles autorít v spoločnosti sa dotýka aj učiteľského povolania, ktoré prežíva náročné obdobie spoločenského neuznania. Napriek tomu, správnym učiteľom vždy záleží na tom, aby pripravili do života vzdelaných, mladých ľudí, ktorí budú schopní riešiť v živote problémy. Práca učiteľa sa spravidla ocení, až keď žiaci dospejú a naozaj si uvedomia, čo im učitelia dali a o čo sa celé roky snažili. Pre mladých je dnešný svet veľmi náročný, často komplikovaný, nebezpečný. Veľa núka, veľa berie. Správny učiteľ má vždy na mysli dobro svojich žiakov.
Do života školy nevyhnutne patria aj nepedagogickí pracovníci, bez ktorých by fungovanie školy nebolo možné. Preto aj im patrí dnešný sviatok. Všetkým Vám, ktorí ste v akomkoľvek spojení s akoukoľvek školou vo svojom okolí, prajem hlavne pevné zdravie a pohodu v osobnom i pracovnom živote.
Mgr. Milena Kravcová
riaditeľka ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejov