• Iné

• Akcia „Čisté školy“ na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove

• 27.02.2020 11:24
          • Dňa 26. februára 2020 zorganizovalo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bardejove (odbor poriadkovej polície) na našej škole preventívno-bezpečnostnú akciu pod názvom „Čisté školy“, ktorá bola zameraná na zistenie situácie na úseku drogovej kriminality mládeže. Polícia SR sa zapája do celospoločenskej snahy eliminovať drogovú trestnú činnosť už u najmladších občanov, teda detí základných škôl. Naši žiaci mali možnosť počas druhej vyučovacej hodiny vidieť ukážky profesionálnych policajtov s profesionálne vycvičeným psom na vyhľadávanie drog. Pevne veríme, že žiaci si pri sledovaní ukážok uvedomili, že sa majú vo svojom budúcom živote vyhýbať akémukoľvek kontaktu s drogami. Riziká by boli pre nich príliš vysoké a za porušenie zákona by im hrozil nekompromisný trest. Pani riaditeľka školy Mgr. Milena Kravcová srdečne ďakuje zúčastneným policajtom za predvedené ukážky, ktoré naši žiaci sledovali so zatajeným dychom.

Mgr. Ján Šoltés
            za kolektív pracovníkov ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove

• Zážitkové popoludnie - krúžok Varenie a pečenie

• 07.01.2020 15:02
          • V našej škole azda nie je iný krúžok, ktorý by bolo na jej chodbách tak „cítiť“, ako ten náš – Varenie, pečenie. Rozdelení sme do dvoch skupín, a tak jedni v utorok, druhí vo štvrtok varíme a pečieme sladké i slané, jednoduchšie i zložitejšie chuťovky. V jeden týždeň ste však zbytočne čakali na lahodné popoludňajšie „chodbové“ vône vychádzajúce zo školskej kuchynky. Pani učiteľka Mgr. Anna Jurová nám totiž zabezpečila špeciálny „rýchlokurz“ prípravy kávy a nealkoholických miešaných nápojov v neďalekej Hotelovej akadémii J. Andraščíka.

Šikovní stredoškoláci Michal Matisko a Erika Huňadyová nás zasvätili do tajov obľúbeného nápoja dospelých – samotnej prípravy espresso kávy, cappuccina či caffe latte art. Na prvý pohľad sa nám príprava jednotlivých druhov kávy zdala zložitá, no keď sme sa my sami dostali k ozajstnému kávovaru a o chvíľu sa nám s pomocou nášho „lektora“ Miša liala do šálky vlastnoručne pripravená káva, bol to super pocit. Zároveň nás však Mišo upozornil na rovnako dôležité dodržiavanie zásad jej servírovania a hygieny. Vyskúšať si to mohol naozaj každý a keďže my sme si svoju kávu ochutnať nemohli, ponúkli sme ju pani učiteľke Jurovej.  Tej sa asi v ten večer veľmi ťažko zaspávalo.
            Našťastie, pri nealko miešaných nápojoch platilo, že čo sme si „navarili“, v tomto prípade namiešali, to sme si aj vypili. A pili sme, veru, s chuťou. Grepovo-višňovo-brusnicovo-limetkovou. Naučili sme sa presne dávkovať jednotlivé ingrediencie, techniku ochladzovania pohárov kúskami ľadu, presné držanie šejkra, a to všetko pod starostlivým a naozaj trpezlivým dozorom a s inštrukciami našich starších spolužiakov z Hotelovej akadémie a ich pani učiteľky MVDr. Lenky Dubivskej, ktorým chceme aj takýmto spôsobom veľmi pekne poďakovať za perfektné zážitkové popoludnie.

Jaroslava Jurčová a Timea Švecová

• Bubnovačka 2019

• 02.12.2019 11:27
          • Týrané a zneužívané dieťa o svojom tajomstve často mlčí. Nedokáže sa nikomu zdôveriť, často nevie, kde má hľadať pomoc. Preto je dôležité s deťmi rozprávať aj na takúto vážnu tému, všímať si a počúvať, čo sa nám svojim správaním snažia naznačiť.

19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili 19. november za deň, v ktorom sa uskutočnila najväčšia Bubnovačka roka. Cieľom bolo symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvoriť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“  sa niesla Slovenskom v hlasnom rytme bubnov v čase 10.00–11.00 hod.

Do celoslovenskej akcie sme sa zapojili aj my: riaditeľstvo školy, učitelia a žiaci. V pondelok 18.11.2019 triedni učitelia so žiakmi diskutovali o dôležitosti ochrany detí pred násilím. V utorok, 19.11.2019, boli v priestoroch vestibulu od rána vysielané videá s témou ochrany detí pred akýmkoľvek násilím. O 10.30 hod. sa na školskom dvore zišlo skoro 600 žiakov našej školy spolu s pedagógmi. Všetci, či už bubnovaním na bubnoch, hrncoch, pokrievkach, mištičkách, plastových fľašiach, farbičkách a paličkách vyjadrili svoj postoj - odsúdenie násilia páchaného na deťoch. Chceli sme všetkým ukázať, že deti a ich hlas sú dôležité! Nenechajme detský hlas zaniknúť...

[nomore]