Do Národného programu prevencie obezity sa zapojili aj žiaci 6.B. V rámci vyučovacích hodín o statickom opise sa rozhodli urobiť nielen statický opis – opísať znaky a vlastnosti ovocia a zeleniny, ale pridať aj obsah zdravých látok, najmä vitamínov a minerálov, a ich využitie v bežnom živote. A tak zvládli nielen predpísané učivo, ale tiež zistili, že ovocie a zelenina sú zdravé, pre náš organizmus neodmysliteľné, a preto by mali byť každodennou súčasťou nášho jedálnička.
Jahoda
Jahoda pochádza z Európy a z mierneho pásma Ázie. Rozšírila sa po celom svete a tiež aj na Slovensko. Tvar jahody je srdiečkovitý a povrch mierne chĺpkatý. Jahoda je záhradná rastlina zvyčajne s bledým alebo tmavočerveným zafarbením. Kvety sú biele. Zrelá jahoda má sladkú a osviežujúcu chuť a výrazne príjemnú vôňu. V období kvitnutia sa zbierajú listy jahody, najmä mladé a sušia sa v tieni. Vynikajúci je tiež čaj z jahodových listov. Jahody sú veľmi dobré surové.
Používajú sa v cukrárni ako náplň do čokolád a zákuskov, na výrobu cukroviniek, marmelád, džemov, želé, krémov, sirupov. Jahody obsahujú veľmi veľa vitamínov A, B, C, E a K. Najviac zastúpený je však vitamín C.
Karin Hodabová
kvet jahody plod jahody

Paradajka
Paradajka sa vyskytuje skoro všade a pestuje sa po celom svete v záhradách. Plody merajú väčšinou 1,5 až 2 cm. Pri šľachtených rastlinách môžu byť veľké až 10 cm. Väčšinou sú guľaté alebo oválne. Po dozretí sú plody červenej farby, môžu však byť aj žlté alebo tmavo oranžové. Spočiatku majú taktiež mierne ochlpenie, po dozretí však chĺpky opadnú.
Ich chuť môže byť sladká, niekedy aj kyslá. Vôňa je sladkavá, no môže byť aj bez vône. Využíva sa na dochutenie šalátov, na výrobu paradajkového pyré, kečupu a pod.
Plod paradajky tvorí z viac ako 90% voda, 5% sacharidy a 2,5% bielkoviny. Má vysoký podiel vlákniny a neobsahuje takmer žiadne tuky. Zrelé plody rajčiaka jedlého sú bohaté na beta karotén a vitamín C, v menšej miere obsahuje aj vitamín B, lykopén, chróm a draslík.
Vlastnosti paradajky:
- sú prevenciou proti zápalom
- chránia pred trombózou
- zabraňujú poškodeniu DNA
- redukujú riziko srdcovo-cievnych chorôb
- bojujú proti rakovine

Vanessa Koščušková,
Paradajka
Paradajka pochádza z Južnej a Strednej Afriky. Pestuje sa aj v celej Európe. Má guľatý tvar a jej veľkosť závisí od druhu. Sfarbenie má lesklo červené a povrch hladký. Chuť dozretej paradajky je sladká.
V našej kuchyni používame okrem paradajok aj iné druhy zeleniny. Zelenina je bohatým zdrojom rôznych vitamínov , minerálnych látok a vlákniny . To všetko je dôležité pre ľudský organizmus, hlavne ako prevencia chorôb. Zeleninu jeme buď v surovom stave vo forme šalátov, alebo varenú. Konzumácia zeleniny je pre zachovanie vášho zdravia nevyhnutná.
Petra Prokopčáková
Mrkva
Vyskytuje sa aj na Slovensku. Pestuje sa v našich záhradách najmä pre koreň, ktorý sa konzumuje. Mrkva je zelenina podlhovastého tvaru, ktorá meria asi 10cm. Drsný povrch a jej vnútro sú oranžovej farby. Vďaka sladkastej chuti sa používa ako ingrediencia do rôznych jedál alebo nátierok.
Mrkva je bohatá na karotén a betakarotén. Ďalej obsahuje vitamíny B, C, E, H, kyselinu listovú a z dôležitých stopových prvkov najmä, draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, síru, mangán, železo, meď a zinok. Na rozdiel od iných druhov zeleniny je uprednostňovaná varená forma, ktorá zabezpečuje účinnejšie vstrebávanie karoténov do celého ľudského tela. Pravidelné konzumovanie mrkvy pomáha aj očiam.
Bibiána Bereščáková
Natália Dendisová informácie sformovala do podoby powerpointovej prezentácie.