Navigácia

 • Hviezdoslavov Kubín žiakov I. stupňa 2019-2020

  V utorok 25. februára 2020 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy žiakov I. stupňa Hviezdoslavov Kubín. Žiaci sa predstavili krásnymi ukážkami a svojím  prednesom všetkých prítomných preniesli do umeleckého sveta. Porota mala ťažkú úlohu rozhodnúť a vybrať tých najlepších.

  V I. kategórii v prednese poézie a prózy sa žiaci umiestnili nasledovne:

  Poézia: 

  1. miesto - Branislav Dzamba (4.A)

  2. miesto - Bianka Štofková (4.B)

  3. miesto - Sofia Dušenková (2.C)

  Próza:

  1. miesto - Oliver Žula (4.A)

  2. miesto - Katarína Mikulová (4.A)

  3. miesto - Terézia Križová (3.B)

  Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým zúčastneným recitátorom ďakujeme za účasť v školskom kole súťaže a tešíme sa na budúci ročník.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  28.02.2020 13:46 | viac »
 • Všetkovedko 2019/2020

  Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka sa aj tento školský rok dňa 28.11.2019 zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže Všetkovedko. V januári 2020 si prevzali diplomy a darčeky za vedomosti preukázané v súťaži. Spolu súťažilo 32 žiakov, z toho piati získali titul Všetkovedko.

  Všetkovedko 2 – maximálny počet bodov 168:
  1. 2.B Richard Jurečko          122 bodov      Všetkovedko
  2. 2.A Erich Holoda               113 bodov      Všetkovedko
  3. 2.A Michal Malega            112 bodov      Všetkovedko

  Všetkovedko 3 – maximálny počet bodov 210:
  1. 3.C Teodor Šverha                         174 bodov      Všetkovedko
  2. 3.C Karolína Chomová      150 bodov
  3. 3.B Tobias Tipul                 135 bodov

  Všetkovedko 4 – maximálny počet bodov 210:
  1. 4.A Branislav Dzamba       141 bodov      Všetkovedko
  2. 4.A Oliver Žula                  138 bodov
  3. 4.A Laura Čušková            122 bodov

  Gratulujeme Všetkovedkom a všetkým zúčastneným.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  12.02.2020 11:06 | viac »
 • Miss bábika 2020
  Aj tento rok sa žiačky 1. a 2. ročníka stretli na súťaži Miss bábika 2020. Ukázali nielen estetické cítenie prostredníctvom svojej bábiky, ale aj talent pri speve uspávanky a nechýbal ani priestor pre kreativitu pri príprave kašičky pre bábiku. Súťažiace boli na vysokej úrovni, ale titul Miss bábika si mohla odniesť len jedna z nich. Titul Miss bábika získala Sára Klárová (2.A), na druhom mieste sa umiestnila Tereza Renčková (1.B), tretie miesto získala Zoja Gduľová (1.A). Cenu poroty si odniesla žiačka Sofia Dušenková (2.C). Víťazkám blahoželáme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  12.02.2020 10:18 | viac »
 • Šaliansky Maťko 2020
  Dňa 17.1.2020 sa uskutočnilo školské kolo súťaže umeleckého prednesu slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Našu školu bude na okresnom kole reprezentovať žiačka Katarína Mikulová, 4.A (II. kategória).


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  12.02.2020 09:33 | viac »


 • Pre zväčšenie kliknite na obrázok.[nomore]
  14.01.2020 11:54 | viac »
 • Predvianočné stretnutie bývalých zamestnancov ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove
  Vyspelosť spoločnosti môžeme merať rôznymi kritériami – napríklad aj tým, ako sa správa k starším ľuďom, k tým, ktorí toho urobili veľa, ale vládzu už menej. Úcta k šedinám patrila a stále patrí k základným pilierom hodnotového rebríčka v prostredí, v ktorom žijeme. K tomu sa snažíme viesť aj našich žiakov na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove.

  Stalo sa už tradíciou, že „na Mikuláša“ prichádzajú „Pod Vinbarg“ do priestorov školy jej bývalí pracovníci, ktorí tu strávili kus svojho profesijného i osobného života. Dňa 12. decembra 2019 si vo vynovených priestoroch školskej klubovne naši žiaci pod vedením učiteľov (Mgr. Kicová, Mgr. Maťašová, Mgr. Sýkorová) pripravili krátky program k blížiacim sa Vianociam. Odzneli známe pesničky, pásmo jasličkárov, básne, vinše. Mladým účinkujúcim úprimne, dobrosrdečne tlieskalo niekoľko desiatok seniorských rúk. Žiaci po programe rozdali prítomným dôchodcom chutné medovníky.
   

  Po krátkom príhovore Mgr. Mileny Kravcovej, riaditeľky ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove, sa podávala voňajúca kapustnica, kysnuté koláče i voňavý vianočný punč. V priateľskej atmosfére sa všetci prítomní vyrozprávali, vyobjímali a zaspomínali na svoje mladé časy. Bývalí zamestnanci ocenili moderný vzhľad školy, rekonštruované časti budovy, kráčanie s dobou. Je dôležité, v akom prostredí sa žiaci učia a do akého estetického priestoru rodičia zvážajú ráno svoje deti. To všetko bývalí zamestnanci školy v neformálnych debatách spomínali – krásna škola v najkrajšom slovenskom meste.

  Vekom nazberané vrásky na usmiatych tvárach seniorov znamenajú pre nás, súčasných pracovníkov školy, úctu, obdiv a rešpekt. Veríme, že sa o rok opäť všetci stretneme „Pod Vinbargom“ pri pevnom zdraví. Celý kolektív pracovníkov ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove praje všetkým požehnané Vianočné sviatky a Šťastný nový rok 2020!

  Mgr. Ján Šoltés  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  08.01.2020 11:32 | viac »


 • Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  07.01.2020 16:36 | viac »
 • Vianočné dielne v 3.C

  Aj tento rok sme sa so žiakmi 3.C a ich mamičkami stretli na vianočných tvorivých dielňach.

  Stretnutie prebiehalo v tvorivej nálade. Navzájom sme sa opäť obohatili nápadmi, radami a zaujímavými výrobkami. Tie ponúkame na predaj do vianočnej burzy, ktorú každoročne organizuje naša škola.

  Veľké ďakujem patrí mamkám, ktoré obetovali svoj čas.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  07.01.2020 16:06 | viac »


 • Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  07.01.2020 15:47 | viac »
 • Recepty starých mám

  Ako jedávali naši predkovia?  Chutne a sýto.

  Na bežnej slovenskej dedine boli často na každodenné použitie dostupné iba základné suroviny ako zemiaky, kapusta a múka. Gazdiné museli často improvizovať a variť chutne z toho, čo bolo k dispozícii.

  O tom, že naše staré mamy boli naozaj vynaliezavé, svedčí zachované ľudové dedičstvo v podobe širokej palety receptov, ktoré sú zostavené len z jednoduchých ingrediencií. Napriek tomu, alebo aj vďaka tomu, sú tieto jedlá naozaj lahodné a sýte. Mnohé z receptov starých mám sú veľmi obľúbené aj v súčasnosti.

  Aj my so žiakmi sme si zaspomínali na chutné jedlá, ktoré jedávajú u svojich starých mám a vytvorili sme malé kuchárske knihy.

  Ak ste pri čítaní dostali chuť na niečo typicky slovenské a zároveň jednoduché na prípravu, vyskúšajte napríklad "Džatky." Ide o tradičný spišský pokrm, ktorý bol typickým jedlom chudobných, na ktorý potrebujete:

  Suroviny:

  10 stredne veľkých zemiakov
  150 g slaniny
  2 hrnčeky hrubej múky
  maslo
  cibuľa
  soľ

  Postup:

  Zemiaky očistíme, pokrájame na kocky a dáme variť do osolenej vody. Pred dovarením zlejeme tak, aby časť vody zostala v hrnci. Pridáme hrubú múku a necháme približne päť minút prevrieť. Masu rozmixujeme do hladka a z cesta rukami formujeme väčšie šúľance alebo guľky. Na záver podávame poliate roztopeným maslom a s opraženou cibuľkou a slaninou.

  Ďalšie chutné a možno zabudnuté recepty nájdete vo fotogalérii.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  10.12.2019 08:36 | viac »
 • Putovná výstava Warhol Tour
  Žiaci výtvarného krúžku Paleta farieb navštívili zaujímavú putovnú výstavu Warhol Tour. Táto výstava vycestovala ešte vlani pred Vianocami z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach na turné po Prešovskom kraji. Po zástavke v Levoči a Prešove prišla do Bardejova ako Andy Warhol – HELLO! Žiaci mali možnosť vidieť originálne diela tohto kráľa popartu, ktorý je nám pôvodom blízky, a dozvedieť sa niečo aj z jeho života. Na ďalšom stretnutí krúžku sa na umelca zahrali a jeho diela tvorivo interpretovali.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  09.12.2019 08:19 | viac »
 • Kniha džungle

  Slnko, mraky, hmla, dážď, vietor... Aj keď prší, leje, my druháci si vieme tieto jesenné dni spríjemniť zaujímavou knihou. Nebolo tomu inak ani v novembri. Keď sme vošli do Okresnej knižnice Dávida Gutgesela na detské oddelenie, preniesli sme sa do teplej džungle s množstvom lián a zvierat. Čakali na nás dobrodružstva chlapca Maugliho a jeho priateľov. Pani knihovníčky nám okrem dobrodružného príbehu pripravili zábavné a zaujímavé úlohy. Z knižnice sme odchádzali s príjemným pocitom. Znova sme deň prežili s peknou knihou.   

  Aj keď vonku leje, prší,
  malá kniha dobrodružstvom srší.
  V hustej džungli teplo je,
  čitateľov zahreje.

  Žiaci 2.A, 2.B, 2.C


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  02.12.2019 10:20 | viac »
 • iBobor 2019

  V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor.

  Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

  V školskom roku 2019/2020 sa do súťaže iBobor zapojilo 89 768 žiakov z 1116 škôl. Súťaž sa konala v dňoch 12.-15. novembra 2019.

  Žiaci našej školy sa zúčastnili tejto súťaže v dvoch kategóriách: 13 žiakov v 1. kategórii (2.-3. ročník) Drobci a 13 žiakov v 2. kategórii (4.-5. ročník) Bobríci, t.j. spolu 26 žiakov.

  Vyhodnotenie:

  1. kategória (2.-3. ročník) - max. počet bodov 72

  72 bodov (100%) 7 žiakov: Rebeka Kolárová, Liana Jackaninová, Nela Adamišinová, Terézia Križová, Ema Šibová, Sofia Lukacsová, Sarah Mihalenková - žiačky z krúžku Počítač hrou.

  64 bodov (81%) 4 žiaci

  56 bodov (61%) 1 žiak

  54 bodov (58%) 1 žiak

  Všetci žiaci sú úspešní riešitelia, získali viac ako 50%.

  2. kategória (4.-5. ročník) - max. počet bodov 96
  96 bodov (100%) 2 žiačky - Nina Smoleňová, Laura Verčimáková - žiačky 5.A

  92 bodov (95%) 1 žiak - Oliver Kováčik (5.A)

  Ostatní žiaci sú úspešní riešitelia, lebo získali viac ako 50%.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  02.12.2019 09:32 | viac »

 • Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
  Viac informácií nájdete v tomto dokumente: Bubnovacka_2019_BJ.pdf
  15.11.2019 08:34 | viac »
 • Prváci v knižnici 2019

  My, prváci, sme sa v septembri stali školákmi. Tešíme sa, že sa učíme čítať, písať, počítať. Nevieme sa dočkať, kedy si už knihy budeme vedieť prečítať sami. Aby sme sa naučili objavovať rôzne knižné tajomstvá a krásy písaného slova, potrebujeme prečítať veľa kníh, ktoré nájdeme v knižnici. Veľmi nás potešilo, že sme sa od októbra 2019 mohli stať čitateľmi Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove a dostali sme aj novučičký čitateľský preukaz.

  Žiaci prvého ročníka


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  25.10.2019 12:04 | viac »
 • Deň jablka 2019
  Ľudová múdrosť hovorí: Každý deň jablko, od lekára ďaleko... Túto múdrosť si pripomenuli žiaci na 1. stupni a venovali sa tak Dňu jablka. Ten je každý rok 21. októbra. Deti sa aktívne zapojili do rozhovoru o jabĺčku, ako o výbornom a zdravom ovocí. Pozreli si zaujímavú prezentáciu, počítali jabĺčkové príklady, maľovali, modelovali a spievali. Nechýbala ani ochutnávka rôznych odrôd jabĺk. Myšlienka tohto dňa spočívala v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  25.10.2019 09:23 | viac »
 • Pasovanie prvákov

  Prechod dieťaťa zo škôlky do základnej školy býva v jeho živote i v živote jeho rodiny veľkou zmenou. Prvák je vystavený novému kolektívu žiakov i učiteľov, očakáva sa od neho výkon v mnohých oblastiach, hra prirodzene ustupuje učeniu. Kolektív učiteľov na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sa rozhodol túto veľkú zmenu v živote našich najmladších žiakov spríjemniť, trochu ozvláštniť – žiaci boli pasovaní za prvákov!

  Dňa 14. októbra popoludní sa na školskom dvore zišlo množstvo ľudí: samotných prvákov, ich rodičov i starých rodičov. Hneď v úvode si všetci vypočuli tematickú pieseň Do školy sa teším v podaní skvelej speváčky Sofie Chovancovej zo 7.B triedy našej školy. Potom sa prítomným prihovorila pani riaditeľka školy Mgr. Milena Kravcová. (pre pokračovanie článku kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  21.10.2019 08:25 | viac »
 • Stretnutie so spisovateľkou a psíkom Gordonom 2019
  Psík Gordon a pani spisovateľka Mária Vrkoslavová-Ševčíková nás navštívili aj tento školský rok 2019/2020. Žiaci 3.C a. 4.A si mohli vypočuť niekoľko príbehov z kníh Pes Gordon a jeho priatelia, Čokoládový Gordon zo psej lúčky, kde hlavným hrdinom je čokoládový kokeršpaniel Gordon, ale aj z knihy, ktorá prináša tradičné rozprávky v netradičnom spracovaní Šťastná ježibaba. Beseda so spisovateľkou a jej psíkom Gordonom, ktorý rád chodí do školy medzi deti a takto ich motivuje k čítaniu, obohatila školské vyučovanie.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  30.09.2019 09:13 | viac »
 • Maksík 2019

  Aj tento školský rok sa žiaci prvého až štvrtého ročníka, 17 žiaci, zapojili do korešpondenčnej celoslovenskej matematickej súťaže pre bystré hlavy. A že boli šikovní a mali bystré hlavy, dokazujú aj ich výsledky jednotlivcov.

  Druháci a tretiaci mohli dosiahnuť najviac 118 bodov:

  Teodor Šverha 2.C - 118 bodov,
  Richard Jurečko 1.B - 116 bodov,
  Dávid Basár 3.B - 115 bodov.

  Štvrtáci mohli dosiahnuť najviac 119 bodov:

  Radovan Lišivka 4.A - 114 bodov,
  Igor Jančík 4.A - 112 bodov.

  Všetkým zúčastneným blahoželáme.


  Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

  28.06.2019 11:14 | viac »
 • Škola v prírode 2019
  V prvých júnových dňoch druháci, tretiaci a štvrtáci sa zúčastnili školy v prírode v Žiarskej doline na Liptove. Počas pobytu sme navštívili jaskyňu Medvedia štôlňa,kde sme sa oboznámili minulosťou baníctva. V Liptovskom Mikuláši sme navštívili múzeum jaskyniarstva a na ranči sme sa venovali jazdeniu na koni. Našu činnosť sme ukončili nočnými hrami - hľadaním pokladov. Na záver nás pani učiteľky odmenili vecnými darmi od sponzorov. Domov sme sa vrátili plní zážitkov a spomienok na školu v prírode.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  24.06.2019 15:13 | viac »
 • Opatrenia ZŠ s MŠ Pod Vinbargom na bezproblémový prechod žiakov z prvého na druhý stupeň
  Vo vyučovacom procese je vždy najdôležitejší žiak, jeho výchovno-vzdelávacie výsledky. Absolvent je „výstupom“ celého vzdelávacieho procesu, na ktorom vidíme, čo vo vyučovaní zvládol a nezvládol, keď končí daný stupeň vzdelávania. Krízový je najmä prechod z 1. stupňa ZŠ (ISCED 1) na 2. stupeň ZŠ (ISCED 2). Dôležitá je kontinuita, nadväznosť, prirodzený prechod z jedného do druhého. Prvý a druhý stupeň základnej školy nie sú na sebe nezávislé, do seba zahľadené svety jednej školy, ale vzájomne prepojené nádoby. (pre pokračovanie článku kliknite na VIAC)
  24.06.2019 10:20 | viac »
 • Školský výlet 3.A a 4.C triedy
  19. júna konečne nastal ten dlho očakávaný deň, keď sa kolesá autobusu plného detí rozbehli smerom k Starej Ľubovni. Žiaci si počas svojho školského výletu prezreli známy hrad, potešili sa pohľadom na zaujímavé vystúpenie sokoliarov a prechádzkou pomedzi drevenice pocítili závan histórie na vlastnej koži. O tom, ako sme tento veselý deň strávili a čo všetko sme videli, sa dozviete v našom fotoalbume.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  20.06.2019 13:10 | viac »


 • Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  18.06.2019 08:07 | viac »
 • Medzinárodný deň mlieka 2019

  V tento deň sa každoročne zameriavame na zvyšovanie povedomia žiakov o dôležitosti  konzumácie mlieka a mliečnych  výrobkov. Učiteľky na prvom stupni pripravili pre svojich žiakov zaujímavé akcie. Mlieko predstavili ako strážcu zdravia a pracovníci školskej jedálne ako pomocníka v kuchyni a lahodnú pochúťku v podobe syrovej nátierky a pudingu.

  Tento biely dar prírody a výrobky z neho totiž plnia viaceré dôležité úlohy správnej výživy detí a mládeže, pretože obsahujú optimálne množstvo potrebných výživných a esenciálnych zložiek.

  Želáme si, aby ste s ním naďalej rástli, zaspávali, vstávali, učili sa, športovali, denne si ho vychutnávali.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  07.06.2019 12:07 | viac »
 • Deň matiek na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove

  „Vďačiť Ti chcem, mama, za nežnosť a za lásku, ktorú si mi dala. Vďaka aj za život môj. Ukryla si v srdci každé trápenie a bôľ, všetko si mi dala, aj ten úsmev milý Tvoj. Aj keď možno zajtra nebudem už pri Tebe, svetlo Tvojej lásky bude žiariť vždy vo mne...“ Notoricky známe slová notoricky známej piesne majú pre každého z nás špecifický význam. Mama je len jedna, dokáže nahradiť každého, ale nikto nedokáže nahradiť mamu.

  Silné puto „dieťa-mama“ prirodzene prechádza z rodinného prostredia do prostredia školského. Na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom sme Dňu matiek venovali dva kvalitné kultúrne programy. (pre pokračovanie článku kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  30.05.2019 08:22 | viac »
 • Darček pre mamičku (4.C)

  Rozmýšľal som celý deň, čo ti mamka darujem.
  Otvoril som pokladničku, chytil som sa za hlavičku,
  korunky som všetky minul, na sladkosti na zmrzlinu,
  v tom ručičky moje vravia, že ti pekný darček spravia.
  Šikovné sú, veď to vieš, dnes si darček pozrieť smieš.
  Spravil som ho z lásky, mama, veď to dobre vieš.

  Aj žiaci 4.C triedy využili svoju šikovnosť a tvorivosť a potešili svoje mamičky vlastnoručne vyrobenými darčekmi. A že to boli darčeky naozaj vydarené, presvedčte sa v našej minigalérii.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  16.05.2019 10:24 | viac »
 • Slávik Slovenska 2019

  V pondelok dňa  15. apríla 2019 sa na našej škole konalo školské kolo súťaže Slávik Slovenska 2019. Zúčastnili sa ho víťazi triednych kôl. V jednotlivých kategóriách sa umiestnili a ceny získali títo žiaci:

  1.kategória:
  1. miesto – Katarína Mikulová (3.A)
  2. miesto – Matúš Zubrík (1.A)
  3. miesto –  Dávid Čuška (2.A)

  2. kategória:
  1. miesto – Sofia Chovancová (6.B)
  2. miesto – Adam Ivančák (4.C)
  3. miesto – Lenka Tvardzíková (4.C)

  Cena poroty:
  Sára Klárová (1.A)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  16.05.2019 10:20 | viac »
 • Ako sa snežienky takmer zbláznili
  Počuli ste, že by sa niekedy „snežienky takmer zbláznili“? smiley Tak naši žiaci z 1.A, 1.B a 1.C tried to 02.04. a 03.04.2019 počuli na vlastné uši v okresnej knižnici. Pani knihovníčka si pripravila zaujímavé rozprávanie o jarnej prírode, o živote v lese a o ochrane prírody. Deťom  prečítala rozprávku z knihy od Petra Stoličného Ako sa snežienky takmer zbláznili. No a v závere mali žiaci možnosť spoznávať stopy našich živočíchov. Veď sa pozrite, ako im to išlo... smiley


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.04.2019 08:30 | viac »
 • Tvorivé dielne v 2.C triede

  Téma: Veľkonočné vajíčko

  Maľované vajíčko,
  pekný úsmev na líčko,
  k tomu zdravia dosť,
  peknú Veľkú noc.

  V piatok 5.4.2019 v 2.C triede sa zišli žiaci s mamkami, aby sa opäť stretli na Tvorivých dielňach. Robili sme rôzne techniky: oblepovanie, maľovanie farbami, omotávanie stužkami doplnené kvetinkami, servítková technika... Nechýbali ani medovníčky, ktoré sme zdobili farbami jari.

  Zažili sme opäť priateľské a tvorivé popoludnie, za ktoré patrí veľká vďaka všetkým zúčastneným.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  15.04.2019 12:26 | viac »
 • Veľkonočná nálada v 4.C

  Obdobie jarných zvykosloví je spájané predovšetkým s najväčším a najdôležitejším kresťanským sviatkom v roku, Veľkou nocou. V ľudovom prostredí je však symbolizovaný a súčasnou spoločnosťou dodnes vnímaný hlavne prostredníctvom zvykov v podobe oblievania a šibania dievčat. Maľovanie kraslíc, či veľkonočné košíky a korbáče, to sú už nezameniteľné a typické prvky ľudovo-umeleckej výroby, ktoré sa stali nevyhnutnou súčasťou týchto sviatkov.

  Podujatie tvorivých dielničiek v Dielni ľudových remesiel HOS v Bardejove, ktorého sa žiaci 4. C triedy zúčastnili, spája jedinečnosť remesla a ľudového zvykoslovia, a teda hodnôt, ktoré napomáhajú deťom uvedomiť si svoju kultúrnu identitu. V pripojenom fotoalbume si pozrite, ako si štvrtáci vyhrnuli rukávy a svojou usilovnou a precíznou prácou dokázali, že zvládnu aj náročnú veľkonočnú prípravu ako sa patrí.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  10.04.2019 12:46 | viac »
 • Rozprávková noc s Andersenom 2019

  Žiaci 1.B, 3.A a 4.C triedy našej školy sa po roku opäť zapojili do 14. ročníka medzinárodného projektu Noc s Andersenom 2019. Začlenili sa medzi účastníkov projektu z Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska a stali sa jednou z registrovaných škôl do tohto projektu.

  Dňa 29. 03. 2019 strávili večer a noc v školskej knižnici. Už po štvrtýkrát zažili večer plný dobrodružstva a zábavy.

  V úvode si pripomenuli dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena (2. apríla 1805 - 4. augusta 1875) a jeho tvorbu. V rozprávkovom kvíze hádali názvy rozprávok. Vypočuli si rozprávku Lietajúci kufor, ktorá bola hlavnou témou rozprávkovej noci. Po rozprávke sa vybrali na nočné putovanie sprevádzané svetlom bateriek a plnili úlohy, ktoré na nich čakali v tmavých chodbách školy. Na mapách Slovenska správne umiestnili fotografie miest. Svoju šikovnosť preukázali aj pri zhotovovaní cestovných kufrov. Túlanie sa školskými priestormi počas noci skončilo rozprávkou na dobrú noc a slastným spánkom medzi knihami a rozprávkovými postavami v školskej knižnici. Ranný budík zobudil žiakov do víkendového dňa. Nezostalo im nič iné, ako sa rozlúčiť s knižnicou, knihami, pobaliť si veci a vyobjímať rodičov, ktorí ich už netrpezlivo čakali.

  Samozrejme, nesmel chýbať ani Pamätný list ako spomienka na odvahu a zručnosť, ktorú preukázali počas Noci s Andersenom v škole a školskej knižnici.

  Čítanie kníh má pre žiakov stále veľký význam, je zábavné, poučné a rozširuje ich poznatky o svete.

  Mgr. Golecová, Mgr. Kicová, Mgr. Volčková


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  08.04.2019 12:50 | viac »
 • Šlabikáre učia celý svet
  Dňa 29. 03. 2019 si žiaci 1.A, 1.B a 4.C  pozreli výstavu pod názvom Šlabikáre učia celý svet. Výstava bola inštalovaná v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove. Obsahovala súkromnú zbierku pána Štefana Peteju, zbierku 98 šlabikárov z mnohých krajín sveta (celá zbierka obsahuje 800 šlabikárov). Žiaci si mohli nielen pozrieť, ale zároveň aj porovnať šlabikáre, z ktorých sa učia, so šlabikármi, z ktorých sa učili ich rodičia, starí rodičia a deti v iných krajinách, napr. v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Holandsku,  Brazílii, Juhoafrickej republike, Litve, Taliansku, Veľkej Británii, Dánsku, USA, Iráne, Číne...


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  08.04.2019 12:28 | viac »
 • 22. marec - Svetový deň vody

  Environmentálny kalendár zaznamenáva mnoho dní s boliestkami našej planéty Zem. 22. marec - Svetový deň vody - má podporiť informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody pre zachovanie života na Zemi.   

  Téma celosvetového Dňa vody 2019 má názov „LEAVING NO ONE BEHIND“ – čo znamená „NENECHAŤ NIKOHO ZA SEBOU“. Hlavným posolstvom vyhlásenej témy je: „Voda pre všetkých“ -  „Water for all“, pretože - „KTOKOĽVEK STE, KDEKOĽVEK STE, VODA JE VAŠE ĽUDSKÉ PRÁVO.“ Svetový deň vody 2019 sa zaoberá riešením vodnej krízy, zaoberá sa dôvodmi, prečo toľko ľudí zostalo za nami - tými, čo máme vody dostatok. V súčasnosti totiž žijú miliardy ľudí bez možnosti zabezpečiť si dostatok zdravotne vyhovujúcej vody. Pre pokračovanie článku kliknite na VIAC.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  02.04.2019 11:29 | viac »
 • Turnaj vo vybíjanej

  "Pohybom ku zdraviu", aj takto by sa mohol pomenovať turnaj vo vybíjanej žiakov 2. až 4. ročníka našej školy, ktorý sa uskutočnil od 25.2 do 14.3.2019. V dobrej atmosfére žiaci podávali výborné športové výsledky. O konečnom poradí rozhodol aj kúsok športového šťastia.

  Výsledky:

  -  v I. kategórii hrali druhé  ročníky, z ktorých víťazom sa stala 2.A
  - v II. kategórii
  hrali tretie  ročníky, z ktorých víťazom sa stala  3.A
  - v III. kategórii
  hrali štvrté ročníky, z ktorých víťazom sa stala 4.C

  Víťazom srdečne blahoželáme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  25.03.2019 09:40 | viac »

 • Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
  21.03.2019 13:05 | viac »
 • Finančná gramotnosť 2019

  V piatok 15. 3. 2019 si opäť tri štvrtácke triedy zmerali sily v súťaži s názvom Finančná gramotnosť. Bola určená pre mladších žiakov, pretože prvá potreba narábania s peniazmi nastáva už od ranného veku.

  To, že aj mladí žiaci dokážu hospodáriť s peniazmi, nám dnes ukázali v šiestich úlohách. Získali tieto umiestnenia, počty bodov a všetci sladkú odmenu a víťazi aj malé darčeky:

  1. miesto: 4.A 63 bodov
  2. miesto: 4.B – 62 bodov
  3. miesto: 4.C – 52 bodov

  Všetkým srdečne blahoželáme!

  Mgr. I. Čopáková


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  19.03.2019 08:28 | viac »
 • Miss bábika 2019

  V rámci výchovy k manželstvu a k rodičovstvu sme si aj v tomto školskom roku na našej škole volili novú „Miss bábika“. Žiačky 1. a 2. ročníka súťažili v týchto disciplínach: predstavenie svojej bábiky, spievanie uspávanky, pripravenie pokrmu a kŕmenie bábiky.

  1. miesto a titul „Miss bábika“ získala Timea Tvardziková z 2. C triedy,
  2. miesto a titul „1. vicemiss bábika“ si odniesla Sárka Klárová z 1.A,
  3. miesto a titul „2. vicemiss bábika“ porota udelila Sárke Sorokovej z 2.A triedy.

  Víťazkám blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník súťaže.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  18.03.2019 12:49 | viac »
 • Hviezdoslavov Kubín žiakov I. stupňa 2018-2019

  Dňa 5. marca 2019 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín žiakov I. stupňa. Aj v tomto roku sa nám žiaci predstavili krásnymi ukážkami a v umeleckom prednese všetkých prítomných vtiahli do deja literárnych postáv.

  Rozhodovanie poroty bolo náročné. V I. kategórii v prednese poézie a prózy sa umiestnili žiaci nasledovne:

  Próza:

  1. miesto – Oliver Žula (3.A)
  2. miesto – Adam Ivančák (4.C)
  3. miesto – Branislav Dzamba (3.A)

  Poézia:

  1. miesto – neudelené
  2. miesto – Alexandra Voláková (4.B)
  2. miesto – Sofia Červeňáková (4.A)
  3. miesto – Eva Slezáková (3.B)

  Víťazom gratulujeme a všetkým účastníkom prajeme neutíchajúci záujem o literatúru.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  13.03.2019 08:58 | viac »
 • Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou

  Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove opäť pripravila pre žiakov našej školy zaujímavé podujatie. 28.2.2019 žiaci 3.A triedy mohli stráviť spoločné chvíle so známou spisovateľkou pre deti a mládež Gabrielou Futovou.

  Pani spisovateľka nás zaujala milým prístupom a bezstarostným vystupovaním. Žiakom najprv porozprávala o svojej práci. Dozvedeli sa viac nielen o jej profesionálnom, ale aj súkromnom  živote a veľmi spontánne a bezprostredne reagovala aj na zvedavé otázky detí. Gabriela Futová námety pre svoje knihy hľadá v každodennom živote, pretože pracuje s ľuďmi a s deťmi sa stretáva aj ako pracovníčka Mestskej knižnice v Prešove. V súčasnosti pracuje na rukopise novej knihy. Veľmi sa tešíme, že sa kniha čoskoro dostane aj k nám, čitateľom.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  05.03.2019 09:34 | viac »
 • Všetkovedko 2018/2019

  Aj tento školský rok sa žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka, dňa 29. 11. 2018, zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže Všetkovedko. V januári 2019 sa tešili z cien, darčekov a diplomov, ktoré získali za svoje vedomosti preukázané v súťaži. Z 23 súťažiacich 19 žiakov získalo titul Všetkovedkov učeň a 4 žiaci titul Všetkovedko. Žiak 4.A triedy, Igor Jančík, získal aj titul Všetkovedko školy. Vo svojej kategórii získal 154 bodov z 210.

  Všetkým súťažiacim blahoželáme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  04.02.2019 09:23 | viac »
 • Chystajte si deti masky, bude smiech a špás...

  Dňa 29.1.2019 sa v priestoroch našej školskej jedálne ako každoročne konal Karneval. Deťom masky chystali rodičia už pár týždňov vopred. Oznamy vstupných priestorov školy, či na našej internetovej stránke informovali, že sa blíži deň zábavy, smiechu, tanca, hudby a detskej radosti.

  O zábavu sa postaral pán Mgr. Zamborský, v úlohe zabávača. Masky sa predviedli v celej svojej nádhere. Prišli zvieratká, princezné, piráti, snehuliaci, kozmické bytosti, Pop-corn, Violončelo, Pizza, skrátka, bolo sa na čo dívať. Masky od výmyslu sveta. Fotografie z celého podujatia mám zachytil svojim objektívom náš milý kolega Ing. D. Kuča, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

  Rozhodli sme sa v tomto roku urobiť hodnotenie všetkých masiek rovnako. Každý bol za svoju snahu odmenený Kinder vajíčkom a farebnou gumou, za čo chcem vysloviť poďakovanie našim milým sponzorom. Taktiež chcem poďakovať vedeniu školy za finančnú podporu a zabezpečenie pohostenia pre deti. Kolegyni Mgr. Chovanovej, že nám už tradične vyzdobila so staršími žiakmi priestor jedálne a tetám kuchárkam za výborný čajík, ktorý každému veľmi chutil. Deti šantili, súťažili, skrátka karneval to bol so všetkým čo k nemu patrí... A čo dodať na záver, už teraz sa tešíme na ďalšie netradičné fašiangové obdobie.

  L.M.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  30.01.2019 11:04 | viac »
 • Šaliansky Maťko 2019
  Dňa 16.1.2019 sa uskutočnilo školské kolo súťaže umeleckého prednesu slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Našu školu budú na okresom kole reprezentovať žiaci Katarína Mikulová, 3.A (I. kategória) a Matúš Brezáni, 4.C (II. kategória).


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.01.2019 13:12 | viac »
 • Tvorivé dielne v 1.C
  V pondelok 10.12.2018 v triede 1.C sme zažili veľmi príjemné popoludnie počas vianočných tvorivých dielní. Malí prváci a ich rodičia sa zišli v tomto predvianočnom čase, aby spoločne strávili čas a tak umocnili atmosféru adventných dní a prichádzajúcich vianočných sviatkov. Šikovné ruky mamičiek a ich ratolestí vytvorili krásne vianočné ozdoby a dekorácie, ktorými ozdobili triedu. Pokojnú a tvorivú atmosféru umocňovali vianočné koledy a šťastné úsmevy deti.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.01.2019 13:08 | viac »


 • Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
  09.01.2019 10:19 | viac »
 • Vianočná besiedka 2.C

  Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme vám...  táto a iné koledy a vinše zazneli  v programe Vianočnej besiedky v podaní žiakov 2.C, ktorú si deti s pani učiteľkou pripravili pre rodičov.

  Ďakujeme všetkým, ktorí sa dokázali na chvíľu zastaviť v tomto uponáhľanom čase a spolu so žiakmi priblížiť si čaro Vianoc – najkrajších sviatkov v roku.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  20.12.2018 23:19 | viac »
 • Adventné čítanie v Okresnej knižnici D. Gutgesela

  „Rozprávka nevznikla preto, aby sa ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých, aby pripomínala skutočné hodnoty zmysluplnej ľudskej existencie.“ Milan Rúfus

  Rozprávka a svet fantázie boli hlavným motívom podujatia s názvom Adventné čítanie, ktoré je súčasťou projektu Celé Slovensko číta deťom. Dňa 13.12.2018 sa ho zúčastnila 4.C trieda. Táto aktivita sa uskutočnila v Okresnej knižnici D. Gutgesela v Bardejove a deti si mali možnosť vypočuť prekrásne rozprávkové príbehy, ktoré im prečítali pozvaní hostia – p. Marta Augustínska, p. Jozef Voľanský a p. Zuzana Lazúrová.

  Zaujímavé dopoludnie v knižnici spestrila možnosť vyskúšať si svoju zručnosť a šikovnosť pri zdobení svojho medovníčka. Na vytvorené malé umelecké dielka mohli byť žiaci pyšní a všetci sa pri návšteve knižnice presvedčili, že rozprávky sú nielen krásne, ale aj sladké a voňavé.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.12.2018 13:15 | viac »
 • Plavecký výcvik 2018

  Vedieť plávať predstavuje komplexnú a trvalú zručnosť, ktorá sa významnou mierou podieľa na kvalite zdravia. Plávanie je ideálna aktivita, ako sa udržať fit po celý život. Je vhodná pre každú vekovú kategóriu. V školských vzdelávacích programoch prináša žiakom nové podnety na zatraktívnenie vyučovania, odstránenie plaveckej negramotnosti a zvýšenie ich telesnej zdatnosti.

  V adventnom období absolvovali žiaci 4.C a 4.B základný plavecký výcvik v krytej plavárni v Bardejove. Pod dohľadom skúsených a kvalifikovaných učiteľov si osvojili základy plávania plaveckého spôsobu kraul. Cieľom plaveckého výcviku bolo naučiť žiakov vo vode správne dýchať, splývať, ponárať sa a orientovať vo vode tak, aby boli schopní v závere výcviku preplávať spôsobom kraul šírku bazéna. Žiaci mali z plávania a pobytu vo vode obrovskú radosť. Všetci dokázali, že voda a plávanie sú im veľmi blízke. Denne sa tešili na záverečné hry vo vode, kde sa mohli dosýta vyšantiť. Na záver základného plaveckého výcviku dostali žiaci „Mokré vysvedčenie“, ktoré im bude pripomínať čas strávený v bazéne a veselé zážitky v spoločnosti svojich spolužiakov.

  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.12.2018 13:08 | viac »
 • Mikuláš u prvákov
  Keď Mikuláš hľadal našu materskú školu, zablúdil aj k prváčencom a tak aj ich potešil mikulášskymi balíčkami... Prváčikovia mu na oplátku zaspievali mikulášske pesničky a sľúbili, že budú dobrí aj naďalej... :)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  13.12.2018 08:15 | viac »


 • Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  06.12.2018 10:05 | viac »
 • Automatický externý defibrilátor (AED) na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove

  Často deťom hovoríme: "Chráň si svoje zdravie!", " Dávaj na seba pozor!" Vedia naše deti, čo im chceme povedať? Téma prvej pomoci sa z učebných osnov základných škôl v priebehu posledných rokov postupne vytráca, preto nás oslovil projekt "Záchrana som ja", ktorého partnermi sú nezisková organizácia FALCK a nadácia Allianz. Cieľom projektu je vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. V rámci neho získalo 50 základných škôl Slovenka automatické externé defibrilátory (AED), ale aj kurz prvej pomoci pre učiteľov, či zážitkový kurz prvej pomoci pre žiakov prvého stupňa základných škôl. (pre pokračovanie článkuk kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  04.12.2018 10:22 | viac »
 • Jablkový deň 2018
  Motto: „Jedno jablko denne nás ochráni pred lekárom“
   

  Jablká sú skutočný prírodný liek. Toto skvelé a zdravé ovocie je plné vitamínov a prospešných látok. Obsahujú veľa vody, dokážu dobre uhasiť smäd a zanechať pritom príjemnú a osviežujúcu chuť. Najzdravšie sú čerstvé, surové a nelúpané jablká. Sú významným zdrojom energie a posilňujú imunitný systém.

  Aj tento rok sme s našimi žiakmi 1.stupňa realizovali rôzne aktivity s názvom „Jablkový deň“. Žiaci na vyučovacích hodinách prostredníctvom rôznych foriem (zážitkové učenie, projekty, kresba, maľba, tvorba príbehov a básničiek) využívali toto ovocie ako hlavný motív. Na hodinách telesnej a športovej výchovy jablká slúžili ako pomôcka pri cvičení (správne držanie tela). Do realizácie Jablkového dňa sa aktívne zapojili aj rodičia. Pripravili svojim deťom zdravú sladkú maškrtu z jabĺk, ktorá deťom počas prestávok veľmi chutila.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  09.11.2018 11:53 | viac »
 • Výtvarná súťaž „Chránime zvieratká“
  Človek má právo na dôstojný život. Také právo by mali mať všetky živé tvory na našej planéte Zem. Lásku k zvieratkám sa snažíme prehĺbiť v mysliach našich žiakov. Celý mesiac október sa na našej škole niesol v znamení ochrany zvierat, vzťahu človeka a zvieraťa. Žiaci 1. a 2. ročníka sa zapojili do výtvarnej súťaže „Chránime zvieratká“. Najlepšie práce boli ocenené. 1. miesto získali Emka Sirková z 1.B a Sárka Soroková z 2.A. Aj vy si ich krásne práce môžete pozrieť na nástenke vo vestibule školy.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  06.11.2018 11:07 | viac »
 • Štvrtáci v planetáriu

  Dňa 11. 10. 2018 navštívili žiaci 4. ročníka Hvezdáreň a planetárium v Prešove. V prednáškovej sále hvezdárne si pozreli film o slnečnej sústave. Prostredníctvom pútavého výkladu získali predstavu o pohyboch Zeme, Slnku a jeho planétach, pochopili príčiny striedania dňa a noci aj ročných období.
  Po skončení filmu  prešli do planetária, usadili sa do pohodlných kresiel a ocitli v náručí hviezdnej oblohy. Na umelej oblohe pozorovali hviezdy a ich zoskupenia.
  Exkurzia bola zaujímavá a poučná, domov odchádzali plní dojmov a nových vedomostí.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  17.10.2018 10:17 | viac »
 • Stali sme sa čitateľmi knižnice!

  My, prváci, sme sa v septembri stali školákmi. Tešíme sa, že sa naučíme čítať, písať, počítať. Nevieme sa dočkať, keď si knihy budeme čítať sami. A k tomu potrebujeme veľa kníh, ktoré nájdeme v knižnici. Preto nás veľmi potešilo, že sme sa od októbra 2018 mohli stať čitateľmi Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove a dostali sme čitateľský preukaz.

  Žiaci prvého ročníka


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  17.10.2018 09:33 | viac »
 • Október na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove v znamení ochrany zvierat

  Zvieratá sú súčasťou a krásou života na tejto planéte, život bez nich si už len ťažko vieme predstaviť. Zvieratá nie sú veci, ktoré môžeme kedykoľvek zahodiť ako čokoľvek iné. Sú to živé tvory, ktoré majú svoje emócie, putá, potreby. Deň 4. október je vyhlásený ako SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT. Po celom svete ho ľahko identifikujeme pod anglickým označením WAD – World Animal Day. Svetový deň zvierat je oslavou vzťahu medzi ľudstvom a ríšou zvierat. Každoročne sa pre verejnosť pripravujú akcie zamerané na ochranu zvierat, propagujú sa útulky pre zvieratá. Do pozornosti sa dostávajú jednotlivci i organizácie, ktoré organizujú podujatia, ktorých cieľom je naplniť poslanie Svetového dňa zvierat. (článok pokračuje, kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  08.10.2018 09:10 | viac »
 • Stretnutie so spisovateľkou a psíkom Gordonom 2018

  Pondelkové dopoludnie pre žiakov 4. ročníka bolo výnimočnejšie ako zvyčajne. Po roku k nám zavítala pani spisovateľka Mária Vrkoslavová-Ševčíková s čokoládovým kokeršpanielom Gordonom, hlavným hrdinom jej kníh.
  Potešilo nás, že sme si mohli vypočuť niekoľko príbehov z novej, v poradí už piatej knihy, ktorá vyšla pod názvom Pes Gordon a jeho priatelia. Prvá časť knihy je venovaná policajtom a ich hrdinským psom, druhá časť „kámošom“ z útulku a tretia časť opisuje veselé ale aj vážne príbehy a príhody z veterinárnych ambulancií.
  Ak sa chcete dozvedieť viac, knihu nájdete v školskej knižnici a psíka Gordona na facebooku. :)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  01.10.2018 11:14 | viac »
 • Pasovanie prvákov na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove
  Prechod dieťaťa zo škôlky do základnej školy býva v jeho živote i v živote jeho rodiny veľkou zmenou. Prvák je vystavený novému kolektívu žiakov i učiteľov, očakáva sa od neho výkon v mnohých oblastiach, hra prirodzene ustupuje učeniu. Kolektív učiteľov v ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sa rozhodol túto veľkú zmenu v živote našich najmladších žiakov spríjemniť, trochu ozvláštniť – žiaci boli pasovaní za prvákov! (článok pokračuje, kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  27.09.2018 10:01 | viac »
 • Európsky týždeň športu na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove
  V čase od 23. septembra do 30. septembra 2018 prebieha v 38 krajinách Európy tzv. Európsky týždeň športu. Je to iniciatíva Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Momentálne je to už 4. ročník tohto obľúbeného podujatia. Hlavnou témou celého týždňa je heslo BE ACTIVE, čo má nabádať k pohybu, nielen počas Európskeho týždňa športu, ale po celý rok. Čítajte ďalej.
   

  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  Videá z akcie sú v štádiu spracovávania.
  24.09.2018 15:17 | viac »
 • Čítajme si ... 2018
  30. mája 2018 sa v okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove uskutočnil 11. ročník detského čitateľského maratónu „Čítajme si ... 2018“. Aj tento rok sa naši žiaci 3.A, 3.B, 3.C a 4.B zapojili do čitateľského maratónu. Čítali si príbehy z knihy Websterovci,  zoznámili sa s pavúčou rodinkou a poprezerali si nové knihy na detskom oddelení.  Posedenie pri knihe im zároveň spestrilo vyučovacie dopoludnie.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  28.06.2018 09:53 | viac »
 • Turistická vychádzka na Zborovský hrad

  „Odvážnemu šťastie praje“, v duchu tohto hesla podnikli žiaci 2.A a 3.C v sobotu 23.6. turistickú vychádzku na Zborovský hrad. Zúčastnili sa jej žiaci so svojimi rodičmi a triednymi učiteľkami.

  Chodníčkom z Dlhej Lúky sme sa dostali až na hrad, kde nás privítal p. Vladimír Kaminský, predseda Občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu. Porozprával nám o jeho histórii a aj o priebehu rekonštrukčných prác na záchranu a obnovu hradu. A aby nezostalo iba pri rozprávaní, prispeli sme aj my svojou troškou a vyniesli sme na vežu viac ako 70 vedier piesku.

  Po dobre odvedenej práci nasledovala zaslúžená odmena – opekačka. Potom deti objavili zabudnutý zbojnícky poklad a po jeho spravodlivom rozdelení sme sa s hradom rozlúčili. Ešte sme po ceste pozbierali odpadky po nedisciplinovaných turistoch a už sme boli na parkovisku.

  Napriek nepriazni počasia sme spolu prežili zaujímavý a veselý deň.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  28.06.2018 11:12 | viac »
 • Paličkovanie v 3.C

  Paličkovaná čipka je ručnou prácou vytvorený textilný prvok, ktorý sa tvorí z priadze na textilnom valci plnenom slamou alebo pilinami osadenom na drevenom podstavci. Ďalšími potrebami na zhotovenie paličkovanej čipky sú drevené paličky, na ktorých je navinutá priadza, ďalej nožničky, háčkovka, priesvitný papier  a nehrdzavejúce špendlíky.

  O tom, že paličkovaná čipka nie je len takouto nudnou poučkou, sa 22.6. presvedčili žiaci 3.C triedy na tvorivých dielňach. Išlo im to výborne, boli veľmi šikovní a výsledkom sú ich prvé paličkované výrobky.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  28.06.2018 09:31 | viac »
 • Netradičné vyučovanie hudobnej výchovy

  Hudba bola vždy súčasťou života človeka a aj keď si to neuvedomujeme, aktívne vplýva na naše telo, dušu i spoločnosť. Hudba si v dejinách našla cestu aj do škôl v podobe vyučovacieho predmetu hudobná výchova, ktorá má svoje pevné miesto v učebných osnovách. Na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sme sa na vyučovanie hudobnej výchovy pozreli trošku netradične... (pre pokračovanie článku kliknite na VIAC)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  15.06.2018 09:26 | viac »
 • Škola v prírode – Nová Lesná

  Dňa 14. 5. 2018 sme naložili zbalené kufre do autobusa a vyštartovali. Ubytovali sme sa v hoteli Eufória, v Novej Lesnej. Boli tam útulné izby a výborne varili. Chodili sme na túry, športovali, súťažili, kúpali a zabávali sa. Najlepší deň bol v stredu. Išli sme do Belianskej jaskyne. Boli tam kvapľové sochy, jazierka a Čertovo hrdlo. Ani nákupy suvenírov nechýbali. Potom sme išli do Tricklandie. Bolo tam super. Páčili sa nám rozprávkové fotky, zrkadlové bludisko, knižnica, izby so šikmými podlahami... Piatkové ráno nás vrátilo do reality. Zbalili sme kufre, naložili ich do autobusu a 18. 5. 2018 nás cesta doviedla do Bardejova, kde nás privítali rodičia. V škole v prírode bolo perfektne. Super.

  Matúš Ribovič a Miloš Dvorský, žiaci 4.B


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  05.06.2018 10:35 | viac »
 • Ochutnávka čajov zo školskej bylinkovej záhrady

  Zámerom našej aktivity bolo vytvoriť u detí základné povedomie o okolitom svete a jeho dianí, o pôsobení človeka na životné prostredie. Už od jari naše školské átrium skrášľuje bylinkový záhon. Slúži na priamy rozvoj zmyslového vnímania našich detí. V našej bylinkovej záhradke máme: tymian, bazalku, levanduľu úzkolistú, mätu čokoládovú a piepornú, medovku lekársku, steviu, šalviu lekársku, kari, oregano, rozmarín, saturejku.

  Dňa 29.5.2018 žiaci I. stupňa mali možnosť nielen tieto bylinky spoznať, ovoňať, ale aj ochutnať vo forme bylinkových čajov. Chutnali sme čaj tymianový, šalviový, mätový, medovkový a žihľavový.

  Čaj je prírodný osviežujúci nápoj, po ktorom sa budeme cítiť dobre. Jeho blahodarné účinky poznali aj naše staré mamy. Medovka nás upokojí, žihľavový čaj prečistí telo, mätový čaj je prospešný pri chrípke, nachladnutí, na pretrávenie, šalvia si poradí so zápalmi.

  O bylinkách sme sa rozprávali a dozvedeli niečo viac aj na hodinách prírodovedy.


  Fotoalbum sa otvotí po kliknutí na obrázok.
  05.06.2018 10:10 | viac »
 • Finančná sloboda 2018

  Finančná gramotnosť – pojem, ktorý každý deň počúvame zo všetkých strán. Vieme však naozaj narábať s peniazmi? Odpoveď na túto otázku hľadali žiaci tretieho ročníka na súťaži zameranej práve na peniaze.

  V piatok 25. mája sa v dopoludňajších hodinách stretli štvorčlenné družstvá zastupujúce jednotlivé tretiacke triedy. Družstvá si zmerali sily v štyroch súťažných kolách, ktoré pre nich nachystali starší žiaci spolu so svojou učiteľkou matematiky. Súťažné kvartetá navštívili obchod s potravinami, nakupovali oblečenie, zavítali aj do reštaurácie a v neposlednom rade hľadali informácie v grafoch a tabuľkách. Tretiakom sa súťaž veľmi páčila a výsledky dokazujú, že už aj tretiaci vedia narábať s peniazmi. Bodové rozdiely medzi družstvami boli minimálne a poradie je nasledovné:

  1. miesto: 3.A                   50 bodov
  2. miesto: 3.C                   49 bodov
  3. miesto: 3.B                   48 bodov

  Všetkým srdečne blahoželáme!


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  31.05.2018 13:19 | viac »
 • Deň mlieka na I. stupni

  Mnohí isto viete, že 16. mája je Medzinárodný deň mlieka. Tento deň sa oslavuje vždy tretí májový utorok, už od roku 1957, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie.

  Naším životom nás sprevádza už od narodenia. Obsahuje látky, ktoré nás dokážu chrániť pred chorobami a dáva nám dobrý štart pre náš ďalší zdravý vývin.

  Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sme mali piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky:

  1. Mlieko obsahuje veľa vitamínov.

  2. Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne a antivírusové účinky. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, jogurt, kefír, bryndza) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry obsahujú mliečne bielkoviny.

  3. Mliečny tuk je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín. Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.

  4. Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú dôležité pre pevné kosti a zuby. Vápnik pozitívne pôsobí na nervový systém a svaly.

  5. Dôležitým pre naše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie.

  A práve preto si mlieko zaslúži svoj deň. Žiaci tried I. stupňa tento deň prežili rôznymi aktivitami, ktoré pre nich pripravili pani učiteľky. Veľa nového sa o mlieku dozvedeli, veselo sa zabavili a ešte si aj zamaškrtili.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  31.05.2018 13:11 | viac »
 • Naše mesto oslavuje

  Veľa zdravia, veľa šťastia... Týmito slovami začíname blahoželanie pri významnej udalosti. Aj každé narodeniny v našom živote sú veľkou udalosťou. Oslávenec je zahrnutý pozornosťou, darčekmi, je obklopený rodinou a blízkymi priateľmi.

  V tomto roku, roku 2018, je veľkým oslávencom naše mesto Bardejov. Oslavuje svoje narodeniny. A dokonca magické – 777. narodeniny. Pred 777. rokmi, roku 1241, sa mesto Bardejov prvýkrát spomína v historických písomných záznamoch.

  Naši žiaci sa pripojili ku gratulácii nášmu mestu a vyhotovili preň darčeky v podobe obrázkov mesta Bardejova, jeho pamiatok a obrázkov ku Dňu Zeme, aby aj Bardejov mohol byť čistý, útulný, zelený a veselý. Nezabudli aj na čitateľskú súťaž Poznaj svoje mesto.

  Výtvarná súťaž Deň Zeme (školské kolo):

  1. kategória - žiaci 1. a 2. ročníka

  1. miesto - EVA SLEZÁKOVÁ, 2.B
  2. miesto - ŠIMON GURSKÝ, 2.B
  3. miesto - SIMONA ŠOLTISOVÁ, 2.B 

  2. kategória - žiaci 3. ročníka
  1. miesto - DENISA PAŇKOVÁ, 3.A
  2. miesto - NINA SMOLEŇOVÁ, 3.A
  3. miesto - JERGUŠ ŽOFAJ, 3.B

  3. kategória - žiaci 4. ročníka
  1. miesto - ZUZANA MATIAŠOVÁ, 4.A
  2. miesto - EMA BUČKOVÁ, 4.A
  3. miesto - EMA BANASOVÁ, 4.A

  Čitateľská súťaž Poznaj svoje mesto:
  1. kolo - z množstva zaslaných správnych odpovedí boli vyžrebovaní Ivana Halžová 4.B a Karin Želinská 2.A. Výhercom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie súťažné kolá.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  22.05.2018 10:36 | viac »
 • Zbierka kníh pre detský domov

  „Sme takí, akí chceme byť - ľudí z nás nerobí to, čo si oblečieme, ani to, ako vystupujeme, ale práve to, čo cítime v sebe a dokážeme podať ďalej niekomu, kto to práve potrebuje...“

   

  Citát neznámeho autora vystihuje skutok našich deti z 1. a 2. stupňa, ktoré sa spojili pre správnu vec. Koncom marca vyzbierali 136 kníh zo svojich domácich knihovničiek a darovali ich deťom z Detského domova v Košickej  Novej Vsi, aby im urobili radosť, pretože vedia, že si ich  nemôžu sami kúpiť. Ušľachtilým činom sme znovu pomohli tým, ktorí to potrebujú a my sa stávame nielen takými, akými chceme byť, ale ešte oveľa lepšími...


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  22.05.2018 09:55 | viac »
 • Čaro vosku
  V stredu, 25.4.2018, mali žiaci 4.A triedy možnosť zažiť jedinečné dopoludnie, vďaka pani Antónii Hanuščákovej, ktorá sa už skoro 2 roky venuje výtvarnej technike maľovania voskom – enkaustike. Jej tvorbu sme obdivovali na výstave v Okresnej knižnici D. Gutgesela vo februári pod názvom „Čaro vosku“. Deti mali možnosť nielen vidieť, ako krásne obrázky vznikajú, ale sami si svoje malé dielka aj vytvoriť. Všetkých nás tento zážitok obohatil a inšpiroval, za čo pani Hanuščákovej krásne ďakujeme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  30.04.2018 09:33 | viac »
 • Náš svet je pestrý
  Pod týmto názvom sme na 1. stupni našej školy uskutočnili sériu aktivít zameranú na prevenciu proti rasovej diskriminácii a neznášanlivosti. Veku primeraným spôsobom sme žiakom priblížili zmysel  známeho hesla "Žiť a nechať žiť!" Triednymi besedami a rozhovormi na túto dnes veľmi aktuálnu tému a napokon zážitkovou aktivitou s piesňou sme sa pokúsili deťom vysvetliť, že ľudia sa od seba odlišujú. Je úplne prirodzené, že každý z nás je jedinečný, svojský. Výchova k tolerancii je postupné budovanie schopnosti akceptovať a nakoniec i uznať, že každý z nás je iný. Túto vážnu tému môžeme buď ignorovať, alebo sa môžeme aktívne zaangažovať za správnu vec. Keďže je voľba  na nás a budúcnosť nie je len o nás samých, rozhodli sme sa aj my prispieť svojou troškou k tomu, aby bol náš svet krajší a pestrejší.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  20.04.2018 11:22 | viac »
 • Triedim, triediš, triedime...
  V školskom roku 2017/2018 v rámci environmentálnej výchovy cez Slovenskú agentúru životného prostredia sme sa zapojili do projektu "Triedim, triediš, triedime."
  Učebne sú vybavené taškami na triedenie odpadu. Učíme žiakov od útleho veku
  triediť odpad a šetriť životné prostredie.


  Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
  20.04.2018 10:17 | viac »
 • Rozprávková noc s Andersenom 2018

  Žiaci 2.A, 3.C a 4.B triedy sa po roku opäť zapojili do medzinárodného projektu Noc s Andersenom 2018 a začlenili sa medzi 95000 účastníkov projektu z Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska.

  Dňa 23.03. a 24.03.2018 strávili večer a noc v školskej knižnici. Už po tretíkrát zažili večer plný dobrodružstva a zábavy, na ktorý sa prišla pozrieť aj kamera BTV.

  Hneď v úvode si pripomenuli dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena (2. apríla 1805 - 4. augusta 1875) a jeho tvorbu. V rozprávkovom kvíze hádali názvy rozprávok. Vypočuli si rozprávku Statočný cínový vojačik, ktorá bola hlavnou témou rozprávkovej noci, od jej publikovania – 2. október 1838 – ubehlo už 180 rokov. Porozprávali sa o osude cínového vojačika a baletky. Rozprávkovú noc im prišli spríjemniť aj žiaci, kamaráti, so SZUŠ Pod Vinbargom v Bardejove a zahrali im rozprávku Malý princ. Po predstavení sa vybrali na nočné putovanie školou sprevádzané svetlom bateriek a plnili úlohy, ktoré na nich čakali v tmavých chodbách. Svoju šikovnosť preukázali aj pri zhotovovaní vojenských čiapok a nácviku vojenského pochodu. Tóny hudby, Pochod drevených vojačikov od P. I. Čajkovského, ich sprevádzali počas slávnostného pochodu. Túlanie sa školskými priestormi počas noci skončilo rozprávkou na dobrú noc a slastným spánkom medzi knihami a rozprávkovými postavami v školskej knižnici. Ranné jemné zvonenie zobudilo žiakov do ďalšieho rána. Neostávalo im nič iné ako sa rozlúčiť s knižnicou, knihami, pobaliť si veci a vyobjímať rodičov, ktorí ich už netrpezlivo čakali.

  Samozrejme, nesmel chýbať ani Pamätný list ako spomienka na odvahu a zručnosť, ktorú preukázali počas Noci s Andersenom v škole a školskej knižnici.

  Žiaci našej školy vedia, že hoci žijeme v čase moderných technológií a sociálnych sietí,  čítanie kníh má stále svoj význam a je vždy zábavné a moderné.

  Mgr. Golecová, Mgr. Kicová, Mgr. Volčková  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  09.04.2018 11:53 | viac »
 • Rozprávkový svet

  Pamätáte si ešte na magické slová „Kde bolo, tam bolo... Za siedmimi horami...“, ktorými sa začínajú rozprávky?

  Aj žiaci 2.A triedy sa vybrali do rozprávkového sveta, kde dobro víťazí nad zlom, kde dobrým ľuďom pomáhajú zvieratká, kvety a rôzne zázračné sily. V mesiaci marec sme v školskej knižnici realizovali aktivity, ktorými si žiaci obohacovali slovnú zásobu, zdokonaľovali reč, cibrili schopnosť vyjadriť svoje city a myšlienky, rozvíjali fantáziu a predstavivosť, učili sa rozlišovať dobro od zla, rozvíjali pamäť, pozornosť i sústredenosť. Týmto aktivitám predchádzalo prečítanie si  ľudovej  rozprávky s rodičmi, starými rodičmi, súrodencami, kamarátmi. Priamo v školskej knižnici si žiaci vyberali knihy, čítali, ilustrovali, tvorili obrázkovú postupnosť (osnovu) deja a následne hrali divadielka známych ľudových rozprávok. Že sa nám to páčilo a bavilo nás vidieť na našich tváričkách.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  17.04.2018 09:03 | viac »
 • Miss bábika 2018

  Učiteľky 1. a 2. ročníka našej školy pripravili dňa 9.3.2018 už 2. ročník súťaže MISS BÁBIKA. Súťaže sa zúčastnili dievčatá 1. a 2. ročníka. Súťažili v disciplínach – predstavenie, spev uspávanky, zručnosti pri obliekaní a kŕmení bábiky.

  Titul „Miss bábika“ získala a víťazkou sa stala Katarína Mikulová z 2.A triedy.
  Na 2. mieste sa umiestnila Tvardziková Timea z 1.C triedy.
  Cenu za 3. miesto získala Soroková Sára z 1.A triedy.

  Všetkým srdečne blahoželáme a tešíme sa na stretnutie v budúcom školskom roku.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.[nomore]
  23.03.2018 11:26 | viac »
 • Zbierka kníh pre deti v detskom domove

  Milí pedagógovia a žiaci!

  Vo vianočnom období sme v rámci projektu „Škola priateľská k deťom“ urobili radosť 80-tim deťom z Detského domova v Košickej Novej Vsi tým, že sme na I. stupni uskutočnili zbierku hrnčekov, ktoré sme im následne poslali.

  Už vtedy nám skrsla myšlienka, že ďalšou nepeňažnou zbierkou pre deti z detského domova vo veku od 6. do 18. rokov by mohli byť knihy. Tento nápad by bolo pekné zrealizovať teraz, keďže marec je „Mesiac knihy."

  Chceme Vás poprosiť, aby ste za každú triedu vyzbierali po 2-3 pekné, nepoškodené a zachovalé knihy, ktoré máte doma, a o ktorých viete, že urobia radosť iným.

  Zbierka bude prebiehať od stredy 21.3.2018 – do pondelka 26.3.2018. Prosíme triednych učiteľov, aby knihy vyzbierali a odovzdali ich koordinátorovi projektu „Škola priateľská k deťom“.

  Ďakujeme.

  23.03.2018 09:30 | viac »
 • Naše zuby cukor „nemusia“

  Cukor dnes do seba dostávame „nenápadne“ – aj z potravín, o ktorých by sme to nikdy nepovedali. Ľahko potom stratíme kontrolu nad tým, koľko sme ho vlastne skonzumovali.

  Odborníci sa tento rok orientujú na konzumáciu cukrov v potrave nápojoch. Výskumy totiž dokazujú, že nesprávna ústna hygiena a vysoký príjem cukru, sú hlavné príčiny vzniku zubného kazu.

  Keď konzumujeme cukor niekoľkokrát za deň, zubná sklovina je narušovaná hlbšie, až sa stáva pórovitou. A malá farebná zmena môže znamenať hlboký kaz, ktorý je spojený aj s predčasnou stratou zubov.

  Zdravie zubov a ich podporných tkanív priamo súvisí so stravovaním. Pokiaľ chceme zmenšiť šancu, že sa u nás vyvinie zubný kaz, mali by sme obmedziť konzumáciu cukru v akejkoľvek podobe.

  V rámci prevencie pred zubným kazom vyhlasujeme na našej škole 28. marec 2018 „Deň bez sladkosti“.

  Pokúste sa v tento deň vaše obľúbené sladkosti a sladené nápoje nahradiť zdravou alternatívou.

  23.03.2018 08:10 | viac »
 • Projekt Zdravý chrbátik
  Približne 30 percent detskej populácie má vážne choroby v súvislosti s držaním tela a 10 percent má ťažké deformity chrbtice. Vo štvrtok 15.3.2018 sa naša škola zapojila do projektu Zdravý chrbátik. Tento projekt je pod záštitou Ministerstva školstva a financovaný Národným športovým centrom. Odborným garantom je pán doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD., ktorý je prednostom Neurochirurgickej kliniky, ÚVN v Ružomberku.

  Hlavným cieľom projektu je pozitívne a hravou formou sa zamerať na posilnenie chrbtice a predchádzať chybnému držaniu tela u detí. Projekt je zameraný na žiakov prvého stupňa základných škôl a deti v predškolskom veku.

  V triedach 1.A a 4.A absolvovali deti vyšetrenie svojich chrbátikov. Následne za účasti fyzioterapeutky a garantky v oblasti liečebno-kondičnej rehabilitácie - pani Mgr. Mariny Kolarovej - prebehlo v našej škole vzdelávanie učiteľov základných a materských škôl z okresu Bardejov. Zúčastneným bola prezentovaná odborná teoretická časť, ako aj praktický nácvik cvičení, ktoré  môžu aplikovať vo svojich školách počas edukácie. Záleží nám na tom, aby naše deti mali zdravú chrbticu a tešili sa z prirodzeného pohybu.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  22.03.2018 09:45 | viac »
 • Statočný cínový vojačik

  Citát:

  Niet krajších rozprávok, ako sú tie, ktoré píše sám život.

  Hans Christian Andersen (2. apríla 1805 - 4. augusta 1875) bol dánsky spisovateľ, ktorý sa preslávil predovšetkým ako jeden z najväčších svetových rozprávkarov. Mnohé z jeho 156 rozprávok sa stali už klasikou (Princezná na hrášku, Škaredé káčatko, Cisárov slávik, Cisárove nové šaty, Statočný cínový vojačik, Kresadlo a Malá morská víla). Statočný cínový vojačik je hlavnou témou rozprávkovej noci. Rozprávka oslavuje 180. výročie od jej publikovania – 2. október 1838.
   

  Dátum:

   23. 03. 2018 a 24. 03. 2018

  Čas:

   18:00 – 07:30

  Miesto:

   Školská knižnica – ZŠ s MŠ Pod Vinbargom 1, Bardejov

  Trieda:

   2.A, 3.C, 4.B

  Vyučujúce:

   Mgr. Kicová, Mgr. Golecová, Mgr. Volčková

  Aktivity:

  •  Predstavenie sa účastníkov
  •  Oboznámenie sa so životom a dielom H. CH. Andersena
  •  Rozprávkový hádankový kvíz
  •  Malý princ – divadelné predstavenie
  •  Čítanie rozprávky „Statočný cínový vojačik“
  •  Nočná cesta za pokladom
  •  Riešenie rozprávkového hlavolamu
  •  Tvorivá činnosť: „Vojenská čiapka“ 
  •  Pohyb, tanec, spev, dramatizácia: „Pochod vojačikov“
  •  Nočné kino
  •  Rozprávky na dobrú noc
  •  Nočné snívanie
  •  Budíček s hudbou
  •  Vyhodnotenie, odovzdávanie pamätných listov.
  19.03.2018 08:24 | viac »
 • Hviezdoslavov Kubín - 1. stupeň (2017/2018)

  Aj tento rok 22. februára 2018 sme si na 1. stupni našej školy pripomenuli spisovateľa P. O. Hviezdoslava  a to  prednesom poézie a prózy na Hviezdoslavovom Kubíne. Žiaci v prednese preukázali svoje schopnosti aj zručnosti a bolo náročné vybrať tých najlepších.

  V kategórii poézia:

  1. miesto získal OLIVER ŠTAFURIK z 4.B triedy,
  2. miesto získal OLIVER ŽULA z 2.A triedy,
  3. miesto získala NATÁLIA SOBEKOVÁ z 3.A triedy.

  V kategórii próza:
  1. miesto získala žiačka NATÁLIA VAGASKÁ z 4.B triedy,
  2. miesto získal žiak BRANISLAV DZAMBA z 2. A triedy,
  3. miesto získala žiačka ADAM IVANČÁK z 3.C triedy.
  Cenu poroty získala žiačka IVANA MOTYKOVÁ z 3.B triedy.

  Víťazom srdečne blahoželáme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  13.03.2018 10:14 | viac »
 • Všetkovedko 2017/2018

  Dňa 30.11.2017 sa naši žiaci druhého až piateho ročníka zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže Všetkovedko. V januári 2018 sme sa tešili z výsledkov. Z 24 žiakov 17 získalo titul Všetkovedkov učeň a 7 získalo titul Všetkovedko – zaradili sa medzi 30% najúspešnejších súťažiacich. Najúspešnejším z našich žiakov bol žiak 3.B triedy Daniel Janeček, ktorý získal aj titul Všetkovedko školy. Vo svojej kategórii získal 161 bodov z 210 a spolu s ďalšími 149 žiakmi zo Slovenska sa umiestnil na 31. mieste.

  Kategória V2 - maximálny počet bodov 168:
  2.A Branislav Dzamba - 133 bodov
  2.A Katarína Mikulová - 126 bodov
  2.A Gregor Harbaľ - 105 bodov

  Kategória V3 - maximálny počet bodov 210:
  3.B Daniel Janeček - 161 bodov
  3.A Igor Jančík - 154 bodov
  3.C Tomáš Paňko - 154 bodov

  Kategória V4 - maximálny počet bodov 210:
  4.B Hannah Hanková - 153 bodov
  4.A Gregor Šverha - 127 bodov
  4.A Peter Hohoš - 126 bodov
  4.A Patrik Jonov - 126 bodov

  Kategória V5 - maximálny počet bodov 210:
  5.C Zuzana Paľová - 135 bodov

  Všetkým súťažiacim blahoželáme.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  20.02.2018 09:08 | viac »
 • Karneval žiakov I. stupňa a ŠKD (2017/2018)

  Každoročne sa na našej škole koná karneval pre deti 1.-4. ročníka. Inak tomu nebolo ani tento rok. Už tradične, v čase odovzdávania polročných vysvedční, zorganizovali sme pre deti skvelú zábavu.

  Už od rána sa deti tešili na to, kedy si oblečú svoje kostýmy. O štrnástej hodine sa to všetko začalo. Masky, zoradené podľa oddelení, netrpezlivo čakali pred školskou jedálňou. DJ Mgr. Rastislav Zamborský sa postaral o skvelú hudbu, p.vychovávateľky o všetko ostatné.

  Deti najprv vytvorili kruh a začala sa promenáda masiek. V tú chvíľu ožili všetky rozprávkové postavy: princezné, rytieri, dvorné dámy i Ninja bojovníci. Vidieť sme však mohli i bežné veci, ako je chladnička, hodiny, šarkan, kvet či futbalové ihrisko. Porota zodpovedne vyberala tie najlepšie masky. Počas karnevalu si deti mohli zmerať sily v rôznych súťažiach, za ktoré boli odmenené sladkosťou. Nálada bola výborná a napätie sa stupňovalo až do vyhodnotenia masiek. Tie najlepšie dostali vecné ceny, ostatní boli odmenení obľúbeným kinder vajíčkom. Za vecné ceny ďakujeme vedeniu školy a sponzorom z rady rodičov.

  Verím, že sa deti dobre zabávali a okrem cien si domov odniesli aj skvelé zážitky. O rok sa na vás opäť tešíme!

  E. Kovácsová a vychovávateľky ŠKD


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  20.02.2018 08:41 | viac »
 • Výstava Čaro vosku
  Niekto svoj talent odhalí už v útlom veku, niekto si počká, kým dozrie čas. Tak je to aj v prípade pani Antónie Hanuščákovej, ktorá objavila krásu enkaustických obrazov v dôchodkovom veku. Enkaustika je technika maľovania voskom na papier a iné materiály, známa ešte z antických čias. Maľovanie voskom umožňuje kreatívnu sebarealizáciu, pomocou ktorej vznikajú krásne a jedinečné obrazy. Na obrazy pani maliarky sme sa boli pozrieť 12.2. 2018 v priestoroch Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove so žiakmi 4.A triedy, pretože, okrem iného, je pani Hanuščáková aj stará mama našich žiakov Teodora Šverhu (1.C) a Gregora Šverhu (4.A). Upútalo nás viac ako 100 krásnych obrazov a odchádzali sme z výstavy očarení a obohatení o ďalší krásny zážitok. Ak by ste chceli rovnaký pocit zažiť aj vy, navštívte spomínanú výstavu, ktorá bude sprístupnená do 22.2.2018.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  19.02.2018 11:59 | viac »
 • Výsledky výtvarnej súťaže "Plody našich záhrad očami detí"

  V mesiaci január sa na 1. stupni našej školy uskutočnila výtvarná súťaž pod názvom „Plody našich záhrad očami detí.“ Do súťaže sa zapojili všetci žiaci 1. až 4. ročníka. Súťažilo sa v štyroch kategóriách. V každom ročníku boli ocenené  tri  práce.

  Žiaci prvého ročníka:

  1. miesto - LILIANA ŠOTHOVÁ 1.A
  2. miesto - TOBIAS TIPUL 1.B
  3. miesto - MATĚJ VRBA 1.A
   

  Žiaci druhého ročníka:

  1. miesto - SIMONA ŠOLTISOVÁ 2.B
  2. miesto - BORIS HLÁVKA 2.A
  3. miesto - LAURA ČUŠKOVÁ 2.A
   

  Žiaci tretieho ročníka:

  1. miesto - SAMUEL ŠIBA 3.A
  2. miesto - ELIŠKA SENDEKOVÁ 3.A
  3. miesto - IGOR JANČIK 3.A
   

  Žiaci štvrtého ročníka:

  1. miesto - DARINA ŽOFAJOVÁ, 4.B
  2. miesto - JULIANA BREZOVSKÁ 4.B
  3. miesto - JURAJ GUTT 4.C

  Víťazom srdečne blahoželáme!


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  05.03.2018 11:44 | viac »
 • Ovocie a zelenina netradične

  Odborníci nás upozorňujú na fakt, že sa v jedálničku väčšiny z nás nachádza málo ovocia a zeleniny. Vitamíny, ktoré sú obsiahnuté v ovocí a zelenine, slúžia nášmu telu ako látky, ktoré majú význam pre rast, zrak a imunitný systém.

  V rámci programu zdravotná výchova sme so žiakmi pripravili aktivity "Ovocie a zelenina trochu netradične" a výtvarnú súťaž "Plody našich záhrad očami detí". Žiaci z ovocia a zeleniny vytvárali rôzne postavičky, obrázky, snažili sa o kreatívny, estetický výtvor, aby jedli nielen ústa, ale aj oči. Pri tejto príležitosti ochutnávali čerstvé ovocie a zeleninu.

  Aj deti zo Školského klubu spolu s p. vychovávateľkou L. Mačejovou sa pripojili a urobili si netradičné popoludnie. Deti tvorili krásne výtvory. Žraloka, korytnačku, palmy, pavúčikov, múdru sovu, hamburger, slimáka, ježkov a krásne mrkvové kvety s motýlikmi. Za zapožičanie vyrezávača na kvety ďakujeme mamke našej žiačky p. Sidorjakovej.

  Na hodinách výtvarnej výchovy žiaci vytvárali zaujímavé výtvarné práce, kde využili rôzne techniky: kresbu, maľbu, koláž, kolorovanú kresbu.

  Aktivity sme realizovali zážitkovým učením, kde prostredníctvom zážitku a skúsenosti sme motivovali žiakov k získaniu vedomostí, schopností, zručností a rozvíjali ich emocionálnu stránku osobnosti.


  Fotoalbum sa otvára po kliknutí na obrázok.
  08.02.2018 11:27 | viac »
 • Šaliansky Maťko - obvodové kolo 2017/2018

  Dňa 18. 01. 2018 sa v okresnej knižnici D. Gutgesela v Bardejove uskutočnilo obvodové kolo v prednese slovenských povestí J. C. Hronského Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali žiaci Matúš Brezáni, žiak 3.C a Gregor Šverha, žiak 4.A.

  Gregor Šverha v 2. kategórii získal krásne 2. miesto.

  Srdečne blahoželáme!


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  29.01.2018 09:43 | viac »
 • Šaliansky Maťko

  „Tento chlapec, to som ja, Šaliansky Maťko, Maťko preto, že ma tak volajú, a šaliansky preto, že som sa narodil v Šali. Súťaž v prednese slovenskej povesti nazvali podľa mňa.“

  A do tejto súťaže sa zapojili aj naši žiaci tretieho a štvrtého ročníka a 15.12.2017 v školskom kole si zmerali svoje nadanie v prednese povesti.

  V 1. kategórii zvíťazil Matúš Brezáni, žiak 3.C.
  V 2. kategórii zvíťazil Gregor Šverha, žiak 4.A.

  Víťazom gratulujeme!


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  17.01.2018 11:05 | viac »


 • Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
  15.01.2018 12:49 | viac »
 • Maličký darček od najmenších

  V skutočnosti sme to my všetci, čo robíme zmeny vo svete, zmeny sami v sebe. V týchto dňoch pred Vianocami sme na to mysleli o niečo intenzívnejšie. Rozvíjali sme svoje schopnosti pri vytváraní darčekov, ale najviac sme mysleli na to, ako naše darčeky niekoho potešia, aké svetlo lásky niekam prinesú.

  žiaci krúžku Výtvarníček  a Kreatívnej palety farieb

  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  21.12.2017 13:15 | viac »
 • Slovensko - krajina plná tajomstiev
  Pod týmto názvom sa v decembri uskutočnila v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela  prezentácia rovnomennej knihy vydavateľstva Class. Žiaci tretieho ročníka našej školy sa zoznámili s hodnotnou knihou, ktorá ponúka zážitkové spoznávanie rozmanitého historického dedičstva vybraných slovenských regiónov. Sprístupňuje deťom známe legendy čerpajúce z miestnych tradícií, čím buduje vrúcny vzťah k Slovensku. V knihe sú zachytené dobrodružné príbehy malej Sarah, ktorá síce žije v Anglicku, ale jej rodičia pochádzajú zo Slovenska. Školáčka má preto možnosť počas letných prázdnin u starých rodičov spoznať našu krásnu vlasť. Pridanou hodnotou knihy je aj dvojjazyčne písaný text, ktorý iste prispeje k učeniu sa angličtiny. Kniha sa tretiakom veľmi páčila a je určite výborným tipom na vianočný darček.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  20.12.2017 13:13 | viac »
 • Mikuláš u prvákov
  Mikuláš, Mikuláš, ty veľký svätý, každý rok myslievaš na dobré deti..., takto pesničkou odmenili naši prváci túžobne očakávaného Mikuláša. Prekvapením bol anjel i čert, ktorý vzbudil rešpekt a hneď každý sľúbil poslušnosť a dobrotu. Tak uvidíme...


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  18.12.2017 13:31 | viac »
 • Tvorivé dielne - 1.C

  ...a opäť prichádzajú Vianoce.

  Aj žiaci 1.C spolu s mamkami sa chystajú na tieto krásne sviatky. Tvorivé dielne, ktoré sa uskutočnili 30.11. v 1.C, sú toho dôkazom. Šikovné ruky detí a mamičiek vytvorili krásne adventné venčeky a iné všakovaké vianočné ozdoby. Myslíme, že sme prežili príjemné popoludnie, začo patrí vďaka žiakom a ich mamkám.

  MM


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  13.12.2017 09:24 | viac »
 • Aj v tomto školskom roku žiakom našej školy učaroval ľad. Prišiel mesiac november a žiaci 1. a 4. ročníka v rámci hodín telesnej a športovej výchovy sa začali venovať korčuľovaniu.

  Pýtate sa prečo?

  - korčuľovanie je základom pre dva najpopulárnejšie zimné športy – hokej a krasokorčuľovanie,
  - pri škole pracuje Školské športové stredisko so zameraním na ľadový hokej,
  - škola má  v 5.-9. ročníku triedy s vyučovaním športovej prípravy so zameraním na ľadový hokej,
  - korčuľovanie je aktivita, ktorú  možno realizovať v tých školách, kde sú na to vytvorené podmienky.
   

  Korčuľovaniu v 1.-4. ročníku sa venujeme na umelej ľadovej ploche zimného štadióna, v spolupráci s hokejovým klubom HC 46 Bardejov. Do hodín korčuľovania sú zaradené všetky základné spôsoby pohybu na korčuliach, korčuliarske činnosti a hry. Aplikácia metodického postupu sa prispôsobuje veku, schopnostiam, skúsenostiam a možnostiam cvičencov. Tento školský rok 2017/2018 sa korčuľovať bude aj v materských školách. V spolupráci s hokejovým klubom HC 46 Bardejov v mesiacoch november 2017 až marec 2018 sa realizuje projekt „Deti na ľad“, do ktorého sú zapojené mestské MŠ (ZŠ s MŠ Pod Vinbargom 1, MŠ Nový Sad, MŠ Nábrežná ul., Komenského ul. a Gorkého ul.). Raz v týždni v dopoludňajších hodinách naši malí predškoláci pod vedením šiestich trénerov budú spoznávať "čaro ľadu". Ukončenie a vyvrcholenie kurzu bude zaujímavou aktivitou "Olympiáda pre škôlky".

  Hodiny korčuľovania sú netradičné, ale o to pútavejšie, zaujímavejšie a prinášajú radosť z učenia sa. Veľa žiakov práve takto s korčuľovaním začínalo. Aj keď prvé kroky na ľade neboli niekedy najjednoduchšie, žiaci sa nedali počiatočným neúspechom odradiť a tento zimný šport si postupne získal svoje miesto v ich srdciach.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  Takto sa nám darí na ľade:

   
  01.12.2017 12:23 | viac »
 • 2. svetová vojna v literatúre pre deti a mládež

  Hlad, bolesť, smútok, plač, osamelosť, strach, zabíjanie, vojna... Pocity, udalosti a slová, s ktorými sa chceme čo najmenej v živote stretávať. Už tu v živote ľudí boli. A môžu prísť zasa. Najmä vtedy, ak zabudneme na svoju minulosť a nepoučíme sa z nej do budúcnosti.

  Žiaci štvrtého ročníka si tému druhej svetovej vojny a holokaustu priblížili besedou v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela. Pani knihovníčka cez literatúru pre deti a mládež im priblížila dané udalosti. Prečítala im úryvok z knihy Kúzelník z Auschwitzu. Spoločne sa pokúsili vcítiť do situácie, kde sa človek vyvyšuje nad iným na základe vzhľadu. Vyskúšali si riešiť šifry a napísať čo najviac kladných vlastností ľudí. Oboznámili sa aj s ďalšími knižnými titulmi, ktoré približujú smutné a kruté udalosti vojny.

  Nedovoľme, aby sa opakovali. Nech sa s nimi stretávame iba v knihách.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  29.11.2017 11:10 | viac »
 • Desiatové kluby
  Pripraviť zdravú a chutnú desiatu, nie je vždy ľahké. Ale keď sa dajú hlavy dokopy, nápad je na svete. Aj žiaci v triedach 1. stupňa dali hlavy dokopy a navrhli si, čo zdravé a chutné v rámci týždňa desiatových klubov by si v jednotlivých dňoch mohli doniesť do školy. Nasledujúce dni, pri rozbalení desiaty, si navzájom robili chute. Rozprávali sa, čo zdravé im mamky prichystali a zároveň sa navzájom ponúkali. No boli aj žiaci, ktorí desiatu v aktovke nabalenú nemali, pretože ich čakala v školskej jedálni. A tak sa mohli porozprávať, čo chutné a zdravé im pripravili tety kuchárky. Veď, pozrite si fotografie a určite dostanete aj vy chuť na takéto zdravé desiaty.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  29.11.2017 11:04 | viac »
 • 4.A - Srdce na dlani – spájame medzigeneračné svety
  Október sa nesie v znamení „Úcty k starším“ a po mesiaci na starkých akosi zabúdame. Preto sme sa na našej škole rozhodli, že na starých rodičov našich žiakov a seniorov z Centra pre seniorov na Toplianskej ulici v Bardejove nezabudneme a spríjemníme im voľné chvíle aj v iných mesiacoch. Vytvorili sme projekt „Srdce na dlani“ a pripravili aktivity zamerané na prepojenie dvoch svetov - detského a seniorského.
  S naším projektom sme oboznámili Mgr. D. Chanátovú, ktorá má v Centre pre seniorov na starosti práve záujmové aktivity. Náš návrh prijala s nadšením.
  Prvú aktivitu pod názvom „Prednesiem Ti básničku“ zrealizovali v októbri p. vychovávateľky Bc. L. Mačejová a Mgr. S. Kšonžeková, ktoré s deťmi pripravili krásne vystúpenie v Centre pre seniorov. Neskôr spoločne kreslili a na záver si zaspievali pieseň „Keď si šťastný“.
  V novembri žiaci 4.A zabavili seniorov v Centre spoločenskými hrami. Vytvorili sa skupinky, kde si zúčastnení merali sily v „Človeče, nehnevaj sa“, hralo sa pexeso, domino, puzzle a rôzne iné hry. Bolo úžasné sledovať, ako malí dokážu vyčariť úsmev na tvári starším, ako sa starší dokážu tešiť, ako sa dokážeme navzájom „obohatiť“ vzájomnou prítomnosťou.
  Pomaly sa blíži december a deti z materskej školy pripravujú prekvapenie pre svojich starých rodičov. Aké? Čoskoro sa dozviete... :)


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  23.11.2017 09:35 | viac »
 • Hudobná výchova trošku inak
  Hudba je čarovný nástroj, ktorý v nás dokáže prebudiť pocity šťastia a pohody. Hudba nás sprevádza celý život. Niekoho sa iba letmo dotkne tónmi či melódiou. Niekoho pohladí a vyvolá v ňom celoživotnú lásku. Niekoho opantá natoľko, že bez nej už nemôže byť a tento pocit vyvolá túžbu po hre na klavír, husle alebo gitaru. V našej škole sme mali možnosť stretnúť sa s tónmi vyludzovanými nielen z klasických hudobných nástrojov ale aj z netradičných. Predstaviť nám ich prišiel Mgr. Milan Gaľan, ktorý v spolupráci s Komunitnou nadáciou v Bardejov vypracoval projekt „Muzikoterapia“. Žiaci zo 4. tried prvého stupňa tak mali možnosť si zvuky hudobných nástrojov nielen vypočuť, ale aj skúsiť na nich hrať a vytvoriť „skladbu“. Hodinou zážitkového učenia boli nadšení nielen žiaci ale aj pani učiteľky. A my ostatní sa už teraz tešíme na ďalšiu hodinu hudobnej výchovy.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  23.11.2017 09:31 | viac »
 • Exkurzia do Planetária v Prešove

  Dňa 15.11.2017 sa všetci štvrtáci tešili na exkurziu do Planetária v Prešove. Najprv sme si pozreli film o slnečnej sústave a potom nás čakalo pozorovanie hviezd. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí o vesmíre. Bolo tam výborne a všetci sme si oddýchli. Na záver nás čakal obchodík so suvenírmi.

  O. Štafurik, D. Žofajová, 4.B


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  21.11.2017 11:33 | viac »
 • Deň jabĺk 2017

  Aj tento školský rok sme si  na 1. stupni pripomenuli Deň jabĺk. Po škole sa šírila vôňa vanilky, škorice z dobrôt, ktorých základnou ingredienciou bolo jablko. Koláče, štrúdle, mafiny, výživa a čerstvé šťavy potešili naše jazýčky. Deti počas celého dňa získavali nové informácie o našom najzdravšom ovocí. Dozvedeli sa, že jablko je naším domácim lekárom. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov, vláknin a antioxidantov. Jedno jablko denne chráni náš mozog, zlepšuje funkciu srdca, posilňuje celý organizmus. Niektorí žiaci si vyskúšali upiecť jablkovú štrúdľu, v iných triedach sa jabĺčka kreslili, strihali, lepili. Na hodine slovenského jazyka vymýšľali básničky, na matematike s jabĺčkami počítali. Z vybraných prác pani učiteľky vytvorili pútavú nástenku. S jablkom sa súťažilo i tancovalo. Deti boli jablkovým dňom nadšené. Zistili, že maškrtiť sa dá aj zdravo.

  Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia, čím sme sa snažili zároveň plniť úlohu Národného programu prevencie obezity pre deti.

  Obsiahly fotoalbum je zoradený podľa tried.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  09.11.2017 11:21 | viac »
 • Zeleninové a ovocné šťavy majú svoju silu

  Týždeň zdravej výživy na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom je pre žiakov našej školy už tradične plný zaujímavých chutí, vône a prináša im množstvo užitočných informácií. Okrem chutných a zdravých obedov v školskej jedálni im pani učiteľky Mgr. Renáta Kicová a Mgr. Alžbeta Melicherová v spolupráci s vedúcou školskej jedálne p. Máriou Liptákovou pripravili ochutnávku čerstvých ovocných a zeleninových štiav.

  Začalo to už na krúžku, kde žiaci spoločne s pani učiteľkou Mgr. Alžbetou Melicherovou tvorili prezentácie o zdravej výžive. Jednu z týchto prezentácií sme využili aj v stredu pri prezentovaní a ochutnávaní zdravých čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Žiaci si vypočuli zaujímavú prednášku a svoje vedomosti si preverili v kvíze a hádankách.Veľkým zážitkom bola ukážka odšťavovania ovocia a zeleniny. Na záver sme si všetci pochutnali na lahodných, chutných, čerstvo odšťavených šťavách.

  Vône a chute ovocných štiav sa preniesli aj do školského klubu deti, kde si spolu s pani vychovávateľkou Evou Kovacsovou pripravili zaujímavé popoludnie pod názvom „Veselí Ovocníčkovia.“ Deti si vypočuli rozprávku O chorej Agátke, ktorá nechcela jesť ovocie a zeleninu a nechutili jej ani ovocné a zeleninové šťavy. Nasledovali ovocné a zeleninové hádanky a svoje vedomosti si deti mohli preveriť aj na pripravenom paneli, kde dopĺňali správne obrázky Ovocníčkov. O vitamínoch obsiahnutých v chutných ovocných a zeleninových šťavách sa dozvedeli pri veľmi zaujímavej skupinovej činnosti. Zahrali sme si aj našu obľúbenú hru Ovocný košík. Za ich skvelú prácu dostali odmenu v podobe ovocia.

  Krásne a zaujímavé veci vznikajú pri dobrej spolupráci, ktorá sa naozaj vydarila. Ďakujeme za ústretovosť vedeniu školy, vedúcej ŠJ a našim milým kuchárkam, učiteľkám prvého stupňa a vychovávateľkám ŠKD.

  A. Melicherová, R. Kicová

  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.

  26.10.2017 14:14 | viac »
 • Maksík 2016/2017

  Aj tento školský rok sme sa zapojili do veľkej matematickej korešpondenčnej súťaže pre druhákov, tretiakov a štvrtákov. Žiaci súťažili v piatich kolách. Darček a titul Najmúdrejší Maksáčik získali:
   

  MAKSÍK 2 – plný počet bodov 127
  2.A – Radovan Lišivka             125 bodov
  2.A – Igor Jančík                     123 bodov

  MAKSÍK 3 – plný počet bodov 129
  3.B – Juliana Brezovská          129 bodov
  3.B – Richard Marchevský       129 bodov
  3.B – Darina Žofajová              129 bodov
  3.B – Natália Vagaská              122 bodov
  3.B – Adela Kukulská              121 bodov

  Blahoželáme k úspechu.  Obrázky sa otvoria po kliknutí na ne.

  28.06.2017 10:20 | viac »
 • Škola v prírode očami žiačky a objektívu
  V očakávaný pondelok som sa zobudila veľmi skoro. Do školy som išla s radosťou, lebo to bol iný pondelok ako zvyčajne. Išli sme do školy v prírode. (článok pokračuje)
  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  19.06.2017 12:31 | viac »
 • Druháci na výlete
  Koncoročný výlet (30.5.2017) bol pre našich druhákov odmenou. Zúčastnili sa predstavenia v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina zapôsobili esteticky i výchovne. Na prebraté učivo v prvouke nadväzovala exkurzia v interiéri aj exteriéri botanickej záhrady v Košiciach. Žiakov upútala najrýchlejšie rastúca rastlina – bambus, najpomalšie rastúci – cycas rumphia, bez konkurencie to na koniec boli motýle. Deti si tento deň užili.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  15.06.2017 12:30 | viac »
 • Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci apríl a máj, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách
  Ako sa nám darilo v mesiaci marec a apríl? Okrem prác s textom, pátraní po zaujímavostiach a vlastnej tvorby sme sa tešili na vyhodnotenie celoročných aktivít v triedach „Kráľ a kráľovná čitateľov“ a „Z rozprávky do rozprávky“.
  V mesiaci apríli štvrtáci tvorili maľované čítanie na rôzne témy, podľa vlastného výberu. V okresnej knižnici sa dozvedeli o tvorbe A. Lindgrenovej, prečítali si úryvky z jej tvorby. Na vyučovacích hodinách reprodukovali prečítané texty, opisovali literárne postavy, čítali a hľadali príslovia, pranostiky, porekadlá. Vymýšľali príbehy, spájali ich s ilustráciami. Dokončovali príbehy podľa vlastnej fantázie, napr. O tom, prečo v televízií nebola rozprávka na dobrú noc – Vlado Bednár. Rozuzľovali popletené rozprávky, zabávali sa pri zábavnom reťazovom čítaní. Tvorili plagát ku Dňu Zeme.
  Tretiaci taktiež tvorili maľované čítanie na rôzne témy. Dotvárali básničky, napr. Strašidlo, tvorili verše k obrázkom, riešili úlohy v pracovných listoch, vyhľadávali v textoch informácie na riešenie zadaných úloh. Čítanie si spríjemnili prostredím v školskej knižnici. Spolužiakom predstavovali prečítané knihy, pracovali s časopisom MAXÍK.
  V mesiaci máji  štvrtáci pokračovali v prezentácii prečítaných kníh a zaznamenávali si ich do čitateľských denníkov. V mimočítankovom čítaní prečítali napr. Povesti spod Sitna a pracovali s časopisom FIFÍK. Vo vlastnej tvorbe písali na tému jar, leto, príroda, príbehy zo života detí. Ku Dňu matiek žiaci vytvorili pozdravy a malé knižočky pre mamky, v ktorých  vyjadrili za čo im ďakujú,  čo sľubujú. Knihy dotvorili ilustráciami. Nezabudli ani na otcov. Aj pre nich napísali pozdravy. Hodiny čítania si spestrili spoločným vytváraním príbehu. Každý žiak postupne pridával do príbehu jednu vetu. Prácu s náučným textom si precvičovali pri vyhľadávaní informácii o mlieku, prečo máme piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky. Prácu s textom doplnili o pretváranie obalov z mlieka a jogurtov na obrázky a postavy.   
  Tretiaci usilovne čítali knihy a navzájom si o nich rozprávali. Čítali knihy o detských hrdinoch od Márie Ďuríčkovej, knihy Brata musíš poslúchať, Mimi a Líza. Zasielali odpovede na súťažné otázky z časopisu MAXÍK. Vyskúšali si prácu spisovateľa. Tvorili slovné protiklady, hádanky, básne, príbehy. Básne boli najviac venované mamám. Vymýšľali príbehy o obľúbených rozprávkových postavách, napr. Popoluška a začarovaní Šmolkovia. Nezabudli si všetky prečítané knihy zaznamenať do svojich čitateľských denníkov. 
  Žiaci druhého ročníka pracovali s pracovnými listami, kde v prečítanom texte vyhľadávali odpovede na otázky, vyfarbovali obrázky podľa textových pokynov, vymýšľali slová a rozširovali si slovnú zásobu. Vytvárali si čitateľský zápisník o prečítaných knihách, využívali metódy tvorivého písania, realizovali aktivity  na básne z knihy „Už ho vezú" od Ľ. Podjavorinskej. Na hodinách čítania tvorili osnovu k prečítanému textu, rozprávke.
  Žiaci prvého ročníka pokračovali v čítaní v školskej knižnici pod názvom "Z rozprávky do rozprávky". Prečítali rozprávky: O veternom kráľovi, Panna za drakom, Maťko a Kubko, Zakliaty zámok. Porovnávali dobro a zlo v rozprávkach, vlastnosti kladných a záporných hrdinov, kreslili ilustrácie a dotvárali príbehy.
  V triedach prvého a druhého ročníka sa uskutočnili tematické dni Deň vody a Deň mlieka, kde žiaci pracovali s textom, odpovedali na otázky, dopĺňali vhodné slová, spájali vety s obrázkami, tvorili básne o mlieku, čítali s porozumením, vytvárali analogickú pojmovú mapu.
  Napínavé a zaujímavé bolo aj vyhodnotenie celoročnej triednej čitateľskej súťaže „Kráľ a kráľovná čitateľov“. V jednotlivých triedach, kráľovstvách, najviac kníh prečítali títo žiaci:  
  2.A Laura Pinzíková
  2.B Adam Romanowski / Alexandra Voláková
  2.C Lenka Tvardziková
  3.A Patrik Jonov
  3.B Adela Kukulská
  3.C Nikolka Kundrátová
  4.A Martin Mačuga 
  4.B Branko Varchol 
  4.C Barbora Bereščáková
  Odmenou im samozrejme bola pekná kniha.


  Fotoalbum as otvorí po kliknutí na obrázok.
  29.05.2017 10:53 | viac »
 • Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci február a marec, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách
  Tretiaci a štvrtáci sa aj naďalej usilovali texty nielen prečítať, ale aj s nimi pracovať. K textom tvorili osnovy – Červená Čiapočka, vyhľadávali a charakterizovali postavy literárneho diela. K vybraným textom kreslili aj ilustrácie, z ktorých zhotovili leporelá.
  Hodiny čítania si spestrili aj prostredím – školskou knižnicou a okresnou knižnicou a spojením textu so zvukovou nahrávkou a pracovným listom – Hra pre tvoje modré oči. V okresnej knižnici sa zúčastnili besedy Príbehy detí v dielach A. Lindgrenovej a Snehuliak s horúcim srdcom, v rámci projektu pracovali s textom Smelý Zajko – čítali, písali osnovu, kreslili záložky, tvorili leporelo. V mesiaci marci si vytvorili aj triedne knižnice z kníh, ktoré si doniesli do tried z domácich knižníc.
  Popri čítaní nezabudli ani na zábavu – hádali rozprávky po prečítaní úryvku, rozprávali príbeh podľa obrázkov, dorozprávali príbeh podľa svojich predstáv. Okrem literárnych textov z Čítanky si čítali detské časopisy FIFÍK a MAXÍK, v ktorých pokračovali v príbehoch na pokračovanie, napr. Z ríše hmyzu, Slovné hračky našej kačky a knihy od spisovateľov J. C. Hronský, D. Hevier a ďalších. Čítali o zvykoch a obyčajach nášho regiónu – Fašiangy, Vyvodzene kačura, Karnevaly. Žiaci si skúsili aj prácu spisovateľov pri tvorbe hádaniek, básničiek a príbehov o jari a detských hrdinoch. Zhotovili si Valentínky podľa písomného pracovného postupu.
  Nevynechali ani náučné texty, napr. o vode, živočíchoch, ľudskom tele, doprave a bezpečnosti v doprave. Zmerali si aj sily v prednese poézie a prózy, v súťaži HK. Uskutočnili sa triedne kolá, školské a obvodové kolo. Zamerali sa aj na poéziu a prózu o mamách – M. Topoľská: Naša mama, J. Navrátil: Mamine ruky, Moja mama.
  V prvom ročníku pokračovali v čítaní v školskej knižnici pod názvom "Z rozprávky do rozprávky". Realizovali čítanie s porozumením,  rozprávali sa o hlavných postavách a ich vlastnostiach, kreslili obrázky.  Z ilustrácií prečítaných rozprávok vytvárali rozprávkové leporelá. Čítali: P. Dobšinský - Starý Bodrik a vlk, Soľ nad zlato, M. Ďuríčková - Nie je škola ako škola, Tri prasiatka - ľudová rozprávka.
  V druhom ročníku pokračovali v súťaží "Kráľ čitateľov". Navštívili okresnú knižnicu a zúčastnili sa prezentácie knihy Ady Žigovej: O snehuliakovi s horúcim srdcom. Čítali knihu O psíčkovi a mačičke, vytvorili si čitateľský denník, pracovali s časopisom Adamko, pripravovali sa na súťaž Hviezdoslavov Kubín, vyfarbovali pracovné listy MIMONI podľa prečítaného textu, hrali sa rôzne hry, kde si precvičovali čítanie s porozumením a reprodukciu textu, napr. hra "Keď sa povie..." 
  V mesiaci marec prváci čítali s porozumením, reprodukovali text, hľadali hlavnú myšlienku (dobro a zlo), ilustrovali rozprávky, tvorili leporelá. Čítali: P. Dobšinský: Trojruža, O Veternom kráľovi.
  V druhom ročníku sa zahrali na majstrov rýmov - hľadali a tvorili rýmy, dramatizovali  rozprávky Janko Hraško a Červená Čiapočka.
  V rámci projektu "Číta celá škola" žiaci 1.-4. ročníka realizovali aktivity:
  - Zložené z veršov - veršovaná rozprávka F. Hrubína: Rozprávka o repe a Červená Čiapočka,
  - Kniha pre spolužiaka - výmena kníh z domácej knižnice,
  - Kamarátka kniha - predstavenie a čítanie z nových kníh,
  - Živá knižná reťaz.
  Žiaci 1.A, 2.C a 3.B nemali strach ani z tmy a zažili Noc s Andersenom v školskej knižnici.
  Na hodinách výtvarnej výchovy žiaci prvého až štvrtého ročníka ilustrovali bájky, ktoré napísali ich starší spolužiaci na 2. stupni.


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  05.05.2017 09:21 | viac »
 • Príprava na veľkonočné sviatky
  Žiaci krúžku Výtvarníček a Výtvarného krúžku nečakali na veľkonočné sviatky so založenými rukami. Pod vedením učiteliek Mgr. Mačugovej a Mgr. Priščákovej s radosťou zhotovovali výrobky. Blízkych istotne potešili a skrášlili ich príbytky. smiley


  Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
  03.05.2017 08:36 | viac »
 • Noc s Andersenom 2017

  Noc s Andersenom je zaujímavé podujatie, ktorého 2. ročníkom vyvrcholili tohoročné aktivity venované knihám a čítaniu na našej škole. Je to zároveň pripomienka výročia narodenia dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena a jeho tvorby. 
  Tento ročník, ktorý sa konal 31. 3., sme venovali rozprávke Cisárove nové šaty a takto sme sa po roku opäť zapojili do medzinárodného projektu, ktorého sa zúčastnilo 240 verejných a školských knižníc Slovenska a 1117 knižničných zariadení po celom svete.
  Celkovo strávilo noc v knižnici viac ako 10 400 slovenských detí a nás teší, že naši žiaci 1.A, 2.C a 3.B boli medzi nimi. Počas večera sme si užili veselý a podnetný program a navštívila nás aj zvedavá kamera BTV.
  Hneď v úvode sme si všetci vypočuli pilotnú rozprávku Cisárove nové šaty, ktorú svojim mladším spolužiakom prišla prečítať Bardejovská kráľovná čitateľov pre rok 2017 Petra Golecová. Nasledovali tvorivé dielne, počas ktorých sme sa svedomite pripravovali na hlavnú udalosť večera – CISÁRSKY BÁL, kde každý účastník mohol preukázať nielen kreativitu svojich rúk, ale aj šikovnosť svojich nôh pri veselej a „grandióznej“ tanečnej zábave. Nemohlo tiež chýbať ani nočné hľadanie pokladu, ktorý sa po splnení všetkých úloh skutočne podarilo nájsť, za čo si hľadači vyslúžili sladké odmeny.
  Ukonaní po dobre vykonanej práci sme rýchlo zaliezli do spacích vakov v našej cisárskej školskej knižnici a s úsmevom na tvári sme pokračovali v snívaní svojho sna. Veď rozprávkových postavičiek a super príbehov je v knižnici nespočetne. Ráno bol každý účastník odmenený pamätným listom na túto nezabudnuteľnú noc.
  Teší nás, že žiaci našej školy vedia, že hoci žijeme v čase moderných technológií a sociálnych sietí, čítanie má stále svoj význam a je vždy moderné.

  Mgr. Golecová, Mgr. Kicová, Mgr. Volčková


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok

  07.04.2017 11:28 | viac »
 • Mladý talent 2017
  Mladé nádejné talenty prvého a druhého ročníka našej školy si 28. marca zasúťažili v speve ľudových a detských tanečných piesní. Žiaci predviedli, že nielen moderná, ale ani ľudová nôta im nie je cudzia. Prekvapili aj svojimi tanečnými výkonmi a radosťou zo spevu a pohybu. Víťazov odmenila pani riaditeľka. Na prvom mieste sa umiestnil Matúš Brezáni z 2.C triedy. Druhé miesto obsadila Bianka Bučková z 1.B triedy a na treťom mieste sa umiestnili Simonka Renčková a Karinka Želinská z 1.A triedy. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  07.04.2017 09:12 | viac »
 • Ako si štvrtáci vyskúšali paličkovanie
  Na hodinách Vlastivedy sa vo 4. ročníku venujeme aj téme "Ľudová kultúra v našom regióne". Okrem zvykov, piesní, tancov, krojov a ľudovej architektúry sem neodmysliteľne patria aj ľudové remeslá. Mnohé z týchto remesiel dnes už nepatria do bežného života. Jedným z nich je aj paličkovanie.
  Toto krásne a zaujímavé remeslo nám sprostredkovala babka nášho žiaka Richarda Popjaka zo 4.B, a to pani Popjaková. Veľmi zaujímavo žiakom porozprávala o histórii paličkovania, ukážkami žiakom predstavila svoje výrobky, ba žiakov zasvätila priamo do tajov paličkovania.
  Žiakov táto beseda s ukážkou veľmi zaujala. Paličkovanie si mohli sami vyskúšať. Z besedy odchádzali natešení a nadšení.
  Ďakujeme pani Popjakovej za čas, trpezlivosť a odovzdanie tohto krásneho remesla.
  M. Maťašová

  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  03.04.2017 08:36 | viac »
 • Noc s Andersenom
  Cisárove nové šaty

  Citát:
  Niet krajších rozprávok, ako sú tie, ktoré píše sám život.
  Hans Christian Andersen (2. apríla 1805 - 4. augusta 1875) bol dánsky spisovateľ, ktorý sa preslávil predovšetkým ako jeden z najväčších svetových rozprávkarov. Mnohé z jeho 156 rozprávok sa stali už klasikou (Princezná na hrášku, Škaredé káčatko, Cisárov slávik, Cisárove nové šaty, Statočný cínový vojačik, Kresadlo a Malá morská víla). Cisárove nové šaty sú hlavnou témou rozprávkovej noci. Rozprávka oslavuje 180. výročie od jej publikovania – 7. apríl 1837. Bola preložená do viac ako 100 jazykov. 
   Dátum:  31. 03. 2017 a 01. 04. 2017
  Čas:  18:00 – 07::30
  Miesto:  Školská knižnica – ZŠ s MŠ Pod Vinbargom 1, Bardejov
  Trieda:  1.A,  2.C,  3.B
  Vyučujúce:  Mgr. Kicová, Mgr. Golecová, Mgr. Volčková
  Aktivity:
  • - Predstavenie sa účastníkov
  • - Oboznámenie sa so životom a dielom H. CH. Andersena
  • - Čítanie rozprávky „Cisárove nové šaty“
  • - Nočná cesta za pokladom
  • - Riešenie rozprávkového hlavolamu
  • - Rozprávkový hádankový kvíz
  • - Tvorivá činnosť: „Šaty pre cisára“
  • „Klobúky pre dvoranov “
  • - Pohyb, tanec, spev, dramatizácia: „Bál na cisárskom dvore“
  • - Nočné kino
  • - Rozprávky na dobrú noc
  • - Nočné snívanie
  • - Budíček s hudbou
  • - Vyhodnotenie,odovzdávanie pamätných listov.
  30.03.2017 11:18 | viac »
 • Svetový deň vody 2017
  Pri príležitosti Svetového dňa vody sme si 22. marca pripravili tematický deň.
  Cieľom rôznych aktivít bolo poskytnúť žiakom zážitkovou formou informácie o význame vody v prírode, potrebe jej šetrenia a tiež dôležitosti pitného režimu pre ľudský organizmus. Pripravené aktivity deťom umožnili lepšie pochopiť prezentovanú problematiku, čím podporia aj pozitívny vzťah k vode ako jednému zo základných predpokladov života na našej planéte.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  29.03.2017 08:17 | viac »
 • Dňa 16. 3. sa v triedach druhého ročníka konala séria besied pod názvom Viem si vážiť priateľstvo. Deti pomocou rôznych aktivít spoznali cenu a hodnotu priateľstva.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  22.03.2017 11:22 | viac »
 • Miss bábika 2017
  Dňa 15.2.2017 učiteľky 1. a 2. ročníka našej školy v rámci výchovy k manželstvu a k rodičovstvu pripravili pre žiačky zaujímavé a zábavné podujatie - súťaž Miss bábika. Súťažilo 10 malých mamičiek... Dievčatá nám predviedli svoju šikovnosť pri prebaľovaní a obliekaní bábik, spievaní uspávaniek, zručnosť pri pripravovaní chuťoviek, no najmä estetické cítenie a vzťah ku svojej obľúbenej hračke - bábike. Po dlhom a náročnom rozhodovaní sa na prvom mieste umiestnili Simonka Renčková a Katka Mikulová z 1.A triedy. Druhé miesto obsadila Esterka Klárová z 2.A triedy a na treťom mieste sa umiestnila Timea Švecová z 2.B triedy. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na budúce malé mamičky.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  23.02.2017 12:15 | viac »
 • Hviezdoslavov Kubín - 1. stupeň

  Ó, mojej matky reč je krásota, je milota...
   
  Verše spisovateľa P. O. Hviezdoslava pozná snáď každý z nás. Aj tento rok sme si ich pripomenuli na 1. stupni dňa 21.02.2017 v prednese poézie a prózy.

  21.03.2017 12:00 | viac »
 • O snehuliakovi s horúcim srdcom
  Knihu s takýmto názvom predstavili žiakom 2. a 3. ročníka v okresnej knižnici. Ako si žiaci poradili s rôznymi tvorivými aktivitami a aké ďalšie poklady v knižnici objavili, uvidíte vo fotoalbume.

  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  22.02.2017 08:34 | viac »
 • Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci december a január, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách

  Prečo pokračujeme v aktivitách na rozvoj čitateľskej gramotnosti? Pretože je to nielen požiadavka Štátneho vzdelávacieho programu, ale hlavne požiadavka rozvoja spoločnosti. Pribúdajúce veľké množstvo informácií kladie väčšie nároky na činnosť ľudí. Vyžaduje od nich zručnosť orientovať sa v informáciách, vyhľadávať tie, ktoré majú význam pre jednotlivca. Preto aj naši žiaci sa učia texty nie len prečítať a rozumieť im, ale vedieť v texte vyhľadať, spracovať, porovnať informácie, reprodukovať obsah textu a pod.

  Tretiaci a štvrtáci po hlasnom a tichom čítaní textov riešili úlohy na vyhľadávanie informácií, porovnávanie literárnych javov, prerozprávanie príbehov. Čítali z obrázkov, priraďovali text k ilustráciám. Spestrením bola dramatizácia textov, napr. Xaver s nohami do X, Pani Zima, tvorba rýmov a dokončenie básní o zime, Vianociach, hra na spoločné vytváranie príbehov o detských hrdinoch. Nechýbalo ani čítanie príbehov na pokračovanie v detských časopisoch FIFÍK a MAXÍK a v mimočítankovej literatúre – Osmijankové rozprávky, Nie je škola ako škola, Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche. Informácie z prečítaného si žiaci zaznamenali aj do čitateľských denníkov. Motivačným prvkom pri práci s textom bola aj zmena prostredia a to z triedy na školskú alebo okresnú knižnicu. Poznatky z kníh si žiaci navzájom porozprávali v rámci triednych besiedok Akú knihu som dostal pod vianočný stromček. Zaujímavé informácie si odniesli z besedy so scenáristkou a spisovateľkou pani A. Bohinskou. Orientáciu v informáciách si časť žiakov precvičila aj vo vedomostnej súťaži Všetkovedko. Ďalší žiaci si vyskúšali pochopiť literárne dielo a vcítiť sa do postáv v prednese povestí, v súťaži Šaliansky Maťko. Čitateľskú gramotnosť si precvičovali aj na hodinách matematiky, riešili slovné úlohy, úlohy zobrazené v tabuľkách, matematické hádanky zapísané v slovných pokynoch, krokoch.

  Ani prváci a druháci nezaostávali v práci s textom. Počúvali a čítali autorské aj ľudové rozprávky, náučné texty. Vyhľadávali literárne postavy, charakterizovali ich, kreslili k danému textu ilustrácie, z ktorých vytvárajú leporelo. V triedach si zhotovili výstavky rozprávkových kníh, ktoré dostali pod vianočný stromček, rozprávali si navzájom o týchto knihách. Prezentovali knihy, ktoré čítali doma, prečítali z nich úryvok. Písali listy Ježiškovi, pozdravy obľúbeným literárnym hrdinom, vianočné pozdravy seniorom do zariadenia sociálnych služieb v Rohožníku. Riešili testy, tajničky, štvorsmerovky, tvorili pokračovanie príbehu, hádanky, rýmy. Literárne texty si spestrili dramatizáciou, napr. básne z knihy Bola raz jedna trieda. Pri texte O škôlke pre vianočné stromčeky využili pojmové mapovanie, cez ktoré porovnávali skutočnú škôlku pre deti so škôlkou pre stromčeky z prečítaného textu.

  V aktivitách žiaci ešte nekončia. Pokračujú v nich a tešia sa na nové poznatky, zážitky, tvorivé a zábavné aktivity.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok

  15.02.2017 14:11 | viac »
 • Beseda so spisovateľkou a producentkou Bibou Bohinskou

  Koncom roka 2016 krátko pred Vianocami sa žiaci 3. a 4. ročníka stretli na besede so spisovateľkou a producentkou Bibou Bohinskou, autorkou seriálu Tajné životy I. a II. Pani Bohinská žiakom pútavo približila prácu režisérov, scénaristov, osvetľovačov a iných profesií týkajúcich sa nakrúcania filmov a seriálov. Žiakom sa beseda veľmi páčila.


  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok

  15.02.2017 14:07 | viac »
 • Všetkovedko

  Dňa 01.12.2016 sa naši žiaci druhého až piateho ročníka zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže Všetkovedko. Z 26 žiakov 19 získalo titul Všetkovedkov učeň a 7 získalo titul Všetkovedko – zaradili sa medzi 30% najúspešnejších súťažiacich. Najúspešnejšia z našich žiakov bola žiačka 3.C triedy Nikola Kundrátová, ktorá získala aj titul Všetkovedko školy. Získala 175 bodov z 210 a spolu s ďalšími 206 žiakmi zo Slovenska sa umiestnila na 21. mieste. Všetkým súťažiacim blahoželáme. Fotoalbum nájdete TU.

  M.V.

  15.02.2017 14:04 | viac »
 • Šaliansky Maťko

  Dňa 16. 01. 2017 sa na našej škole konalo školské kolo v prednese slovenských povestí. Úspešnými recitátormi boli:

  Sebastián Filipovič 3.C
  Sonja Homzová 4.C
  Gregor Šverha 3.A

  Víťazom blahoželáme.

  15.02.2017 14:02 | viac »
 • Komiksiáda

  Dňa 15.12.2016 sa v okresnej knižnici v Bardejove konalo vyhodnotenie súťaže v tvorbe komiksov. Výtvarnú stránku prác hodnotila maliarka pani M. Augustínska a literárnu stránku hodnotili Bc. A. KutašovičováMgr. M. Vlkovičová

  Z našej školy sa do súťaže zapojili žiaci 3. a 4. ročníka. Cenu poroty získali práce žiačok:

  • S. Chovancová (4.B)
  • N. Vašičkaninová (4.B)
  • Z. Hlávková (4.B)
  • K. Švecová (4.B)
  • V. Wroblická (4.C)


  Oceneným blahoželáme.

  15.02.2017 14:01 | viac »
 • Predvianočná nálada v 2.C
  Pozrite sa, ako svedomito sa žiaci 2.C pripravujú počas adventu na Vianoce. smiley Fotoalbum TU.
  15.02.2017 13:58 | viac »
 • Beseda s výtvarníčkou Martou Augustínskou

  Výtvarníčka Marta Augustínska mám veľmi zaujímavo porozprávala, ako začala maľovať už od svojho útleho veku. Maľovala ceruzkou hlavne zvieratká. Postupne pridávala ďalšie techniky: akvarel, suchý pastel, olej, perokresbu, maľovanie na sklo... Aj dnes maľuje najradšej prírodu, zátišia, portréty. Predstavila mám časť svojej práce formou prezentácie.

  Zároveň nás povzbudila, aby sme sa svoj voľný čas venovali kresleniu, maľovaniu hoci len ceruzkou, postupne pridávali iné techniky ako vodové farby, tempery...

  V závere nám predstavila aj knihu spisovateľky Márie Vrkoslavovej-Ševčíkovej Šťastná Ježibaba, ktorú ilustrovala.

  Táto beseda sa uskutočnila v Okresnej knižnici v Bardejove a zúčastnili sa jej žiaci 4.B a 3.A. Fotoalbum TU.

  Liana Šimová 4.B

  15.02.2017 13:54 | viac »
 • Posolstvo piesne

  V piatok 25.11.2016 sa žiačky 4.B triedy – Kristína Švecová, Jarka Virgalová, Lianka Šimová a Saskia Čupová – zúčastnili prehliadky v speve ľudovej piesne s hudobným doprovodom Mgr. J. Šoltésom na Mestskom úrade v Bardejove. Toto popoludnie pri ľudovej piesni bolo venované seniorom k Mesiacu úcty k starším. Dúfam, že sme naším spevom potešili srdcia seniorov, aby ich jeseň života bola krásna a veselá.

  Za zorganizovanie tejto milej akcie ďakujeme organizátorke Mgr. E. Kučovej.

  M.M.


  [nomore]

  15.02.2017 13:53 | viac »
 • 20.11.2016 uplynulo 57 rokov od chvíle, kedy bol prijatý dokument Deklarácia práv dieťaťa, ktorú prijala OSN v roku 1959. Obsahuje desať základných morálnych princípov potvrdzujúcich, že „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má.“ Štáty, ktoré prijali tieto princípy, sa snažia zabezpečovať a dodržiavať nasledujúce práva:[more]

  1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.
  2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
  3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.
  4. Právo na bývanie, výživu a zdravotnícke služby.
  5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.
  6. Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
  7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
  8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.
  9. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
  10. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

   

  Deti na 1. stupni našej školy patria medzi tie šťastnejšie, ktorým sa uplatňovaniu ich práv dostáva plným priehrštím. No vo svete žijú deti, ktoré lásku, slobodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a ďalšie nám prirodzené „samozrejmosti“ nepoznajú. Preto sme pripravili pre žiakov aktivity, v ktorých preukázali svoje názory, postoje, skúsenosti.

  V triedach 3. a 4. ročníka prebiehalo formou besied, rozhovorov a samotného čítania knihy „Práva dieťaťa“ oboznamovanie sa s jednotlivými právami. Niekde sa diskutovalo (3.A, 3.C), inde si deti zahrali hru Tajomstvo v škatuli (4.A), ktorej cieľom bolo prehlbovanie sebapoznania, sebaúcty, sebaprijatia (rešpekt k sebe, osobná zodpovednosť.) V 3.B triede žiaci tému práv dieťaťa zakomponovali do hodiny SJL a písali správy a oznámenia o živote detí iných krajín. Ďalšou aktivitou bolo pexeso (4.C) s vyobrazenými právami detí. Žiaci zo 4.A mali besedu na tému „Moje práva a povinnosti“ a ďalšou aktivitou bolo rozprávanie spojené s kresbou „Môj dobrý skutok“.

  Jednotlivými činnosťami sme s a snažili dosiahnuť to, aby sa s nimi žiaci oboznámili, porozumeli im, aby vedeli, aké majú práva ale aj povinnosti a aby ich dokázali uplatniť aj voči iným. Pretože... každé dieťa má právo na šťastný život v dôstojných podmienkach.

  Zábery z tejto akcie si môžete pozrieť TU. smiley

  15.02.2017 13:52 | viac »
 • Mikulášska nádielka
  V stredu 6.12.2016 zavítala mikulášska nálada aj na našu základnú školu. Opäť po roku k nám do prvého ročníka zavítal pán s bielymi vlasmi, bielou bradou, červeným plášťom. Nálada bola výborná. Prváčikovia prekypovali šťastím a nedočkavosťou zaspievať či povedať básničku očakávanému Mikulášovi. Ten im za to nadelil hŕbu sladkostí a tak sme sa všetci tešili a pochutnávali si na dobrotách z mikulášskej nádielky. Fotoalbum TU.
  15.02.2017 13:51 | viac »
 • Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci november

  Čítanka, knihy pre deti, detské časopisy, pracovné zošity a listy, detská tvorivosť. Aj mesiac november bol plný učenia, ale aj zábavy.

  Štvrtáci si svoje prečítané knihy pre deti zapísali do čitateľských denníkov. Pre svojich literárnych hrdinov vyrobili záložky do kníh. V čítankách si čítali povesti, bájky a autorské rozprávky. Porovnávali literárne texty, hľadali literárne postavy, poučenie, vymyslené a skutočné udalosti v texte. Zahrali sa hru Hádaj, na čo myslím, písali návod ako môžu stavať snehuliaka, zahrali sa na spisovateľov a písali svoje vlastné zakončenia čítaného príbehu. Nezabudli ani na pekné ilustrácie.        

  Ani tretiaci nezaháľali. Ani oni nezabudli prečítané knihy zapísať do čitateľských denníkov a zhotoviť záložky pre svojich literárnych hrdinov. Z prečítaných textov si odniesli veľa príjemných pocitov o rodine a domovine. Rozprávali príbehy, písali osnovy, kreslili ilustrácie, dokončovali príbehy. Odpovede na zadané úlohy hľadali v príslušných textoch a zapísali ich do zošitov a pracovných listov. Nezabudli sa aj zabávať. Text Môj veľký brat výmyselník čítali ako rozhlasovú hru. Zhotovili plošné bábky a zahrali si divadlo.  V domácej aj školskej knižnici pátrali po knihách Tomáša Janovica. Nezabudli ani na časopis MAXÍK. Zvládli texty s úlohami na čitateľskú gramotnosť, vyriešili krížovky, dozvedeli sa nové zaujímavosti o Slovensku, profesiách, hľadali rozdiely.

  Druháci si zaviedli čitateľský denník, do ktorého si spracovali knihu od spisovateľky Márie Ďuríčkovej Danka a Janka. Vytvorili  záložky do knihy o Danke a Janke, tvorili hádanky s jesennou tematikou. V 2.C triede žiaci čítali knihu od J.C. Hronského Budkáčik a Dubkáčik, následne pracovali s touto knihou na hodinách, riešili dvojsmerovky, odpovedali písomne na otázky k textu.

  Prváci raz mesačne čítajú rozprávky v školskej knižnici pod názvom Z rozprávky do rozprávky. Z ilustrácií prečítaných rozprávok vytvárajú rozprávkové leporelo. V mesiaci november čítali:

  1.A -  P. Dobšinský: Ako šlo vajce na vandrovku
  1.B - P. Dobšinský : Pamodaj  šťastia, lavička
  1.C - CH. Perrault: Kocúr v čižmách.

  Učiteľky priblížili žiakom knihy. Záujem o čítanie a vzťah k literatúre podporili zážitok z prečítaného textu. Žiaci kreslili rozprávali o obrázku. Kreslili záložky s obľúbeným rozprávkovým hrdinom. Na hodinách čítania rozprávali o obľúbenej knihe, kreslili do šlabikára obálku obľúbenej knihy. V matematike pri oboznamovaní sa s číslom 7 dramatizovali rozprávku Vlk a sedem kozliatok.

  Na hodinách všetkých predmetov sa využívali texty, cvičenia a doplňovačky, rôzne zábavné úlohy, ktoré rozvíjali čitateľskú gramotnosť a v neposlednom rade pôsobili ako motivačný prvok a učili deti radosti a potešeniu z čítania.

  Práce žiakov nájdete TU.

  15.02.2017 13:50 | viac »
 • Cesty do praveku východného Slovenska
  25.11. 2016 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili edukačného programu Cesty do praveku. Interaktívnymi aktivitami, prehliadkou autorskej výstavy Domu kreativity Haliganda pripravenej v spolupráci s Východoslovenským Múzeom Košice aspoň troškou nahliadli do života v praveku nášho východného Slovenska. Fotoalbum TU.
  15.02.2017 13:16 | viac »
 • Lentilka pre dedka Edka
  V novembri sa druháci zúčastnili prezentácie knihy Ivony Březinovej Lentilka pre dedka Edka v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela. Aj takouto formou sme chceli žiakov povzbudiť k čítaniu a tolerancii spolužitia medzi generáciami. Fotoalbum TU.
  15.02.2017 13:15 | viac »
 • „Čítaním k tvorivosti“ na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove

  Odborníci venujúci sa školstvu už dlhšiu dobu poukazujú na zlý vývoj čitateľskej gramotnosti slovenských žiakov. Často krát sa stáva, že dieťa prečíta text bezchybne, primerane rýchlo, ale ak má odpovedať na otázky z textu, nevie povedať ani názov príbehu. Pokles úrovne čitateľskej gramotnosti však nie je len slovenským problémom, týka sa aj iných európskych krajín. V tejto súvislosti sa začína hovoriť o novom fenoméne - bibliofóbii alebo o tzv. a-gramotnosti. Ide o trvalú ľahostajnosť voči čítaniu a knihám. Európske krajiny ako Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Litva, Maďarská republika, Portugalsko, Nórsko a Slovinsko prijali na zlepšenie úrovne čitateľskej gramotnosti rôzne plány a programy. Slovensko sa v tomto smere pridáva tak isto: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vyhlásilo práve prebiehajúci školský rok 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti a bude sa niesť pod heslom „Myslenie je pohyb.“ Čítajte ďalej:[more]

  Na tento celoeurópsky, resp. celoslovenský trend reaguje aj naša Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove. Školský rok 2016/2017 sa v kontexte čitateľskej gramotnosti na našej škole bude niesť v duchu hesla „Čítaním k tvorivosti“. Do tejto celoročnej akcie sú zapojení všetci žiaci našej školy: od najmladších po najstarších. Čítanie je pre každého, zapojíme do akcie všetkých!

  V októbri 2016 naši najmenší žiaci – prváci – v školskej knižnici spoločne čítali známe slovenské rozprávky (P. Dobšinský – Popolvár, P. Dobšinský – Ako šlo vajce na vandrovku, P. Dobšinský – Had, mačička a psík). Následne žiaci z prečítaných rozprávok vytvorili spoločné leporelo. Ilustrácie obsahovali čo najviac informácií z rozprávky, o obrázkoch sa následne rozprávali. Zahrali si didaktickú hru Rozprávková reťaz – spoločne prerozprávali dej rozprávky (každý hovoril jednu vetu, všetci išli za sebou, kým rozprávku nedorozprávali).

  Žiaci druhého ročníka absolvovali hodiny čítania tak isto v školskej knižnici, spoločne vytvorili rozprávku „Zvieratká v lese“. Čítanie s porozumením rozvíjali aj na hodinách prvouky a matematiky, kde zaviedli a využívali novú metódu INSERT: žiaci sa učili analyzovať a triediť informácie; označovali, čo už vedeli, čo bolo nové a čo dôležité: obrázky alebo vety zoraďovali podľa časovej a príčinnej súvislosti, vymýšľali pokračovanie príbehu, vymýšľali koniec príbehu, hľadali kľúčové slová, riešili tajničky.

  Žiaci tretieho a štvrtého ročníka vyhlásili celoročnú školskú triednu súťaž s názvom „Kráľ a kráľovná čitateľov“: žiaci si vyrobili čitateľské denníky v rôznej úprave, kde si budú zaznamenávať prečítané knihy. Prečítané knihy predstavili spolužiakom vo svojej triede, porozprávali o literárnych postavách príbehu, ukázali ilustrácie. Žiaci vyhľadávali literárne postavy, neznáme slová, ktorých význam si hneď objasňovali. Pri práci s textami sa tvorili nové nadpisy k literárnym textom, žiaci porovnávali čítaný text so zvukovým a audiovizuálnym záznamom.

  Piataci sa zmerali na ľudové piesne z rôznych pohľadov na rôznych predmetoch: žiaci priniesli texty regionálnych ľudových piesní, sledovali denný život obyčajného ľudu zachyteného v texte, ľudové piesne si aj zaspievali na hodine hudobnej výchovy. Na geografii si predstavili rôzne folklórne regióny východného Slovenska, vrátane krojov; na výtvarnej výchove si tieto kroje nakreslili. Učitelia anglického jazyka predstavili ľudové piesne anglicky hovoriacich krajín – konkrétne Škótska: žiaci spoznali gajdy, škótsky kilt.

  Šiestaci sa venovali tureckej tematike v slovenskej literatúre i dejinách. Pracovali s ukážkou Turčín Poničan (S. Chalupka), analyzovali turecké vpády do Európy, geograficky ich vyznačili na mapách, žiaci na výtvarnej výchovy kreslili Turkov, resp. turecké motívy. Našli sme aj ľudové piesne s tureckou tematikou.

  Siedmaci a ôsmaci sa venovali generácii Štúrovcov, resp. konkrétne Ľudovítovi Štúrovi. Na občianskej náuke rozoberali témy ako vlastenectvo, národ, krajina, vlasť. Graficky si znázornili slovenské štátne symboly, vyznačili cesty Ľudovíta Štúra, ktoré vo svojom živote absolvoval.

  Deviataci rozoberali ukážku „K mladosti“ (J. Botto).

  Deň 24. október  je už tradične vyhlásený ako Medzinárodný deň školských knižníc. V tejto súvislosti pán minister na tento deň vyzval k spoločnému čítaniu rozprávky na celom Slovensku v čase od 9:00. Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove sa do tejto akcie zapojila ako jeden celok: učitelia o 9:00 prerušili vyučovanie konkrétneho predmetu a ako škola sme sa zapojili do tejto celoslovenskej výzvy. Žiaci prvého i druhého stupňa so svojimi učiteľmi spoločne čítali rôzne vekovo primerané rozprávky vo svojich triedach v čase od 9:00 do 9:30. V nižších ročníkoch rozprávku žiakom čítali ich učiteľky, vo vyšších ročníkoch žiaci čítali rozprávku všetci naraz, resp. do čítania sa zapájali jednotliví žiaci postupne. Spoločné čítanie rozprávky sa žiakom páčilo.

  Zvýšenie čitateľskej gramotnosti je v celospoločenskom záujme, preto je dôležité už u mladej generácie podporovať a zatraktívniť čítanie kníh. Žiaci si tým obohacujú slovnú zásobu, rozširujú si poznatky o vonkajšom svete, zdokonaľujú si tým reč, cibria si schopnosť vyjadriť svoje city a myšlienky, rozvíja sa im fantázia a predstavivosť, učia sa rozlišovať dobro od zla, rozvíjajú si pamäť, pozornosť i sústredenosť. U nás, na pôde ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove, na tieto veci dbáme a pracujeme na tom, aby naši žiaci prechádzali „čítaním k tvorivosti“. Zopár momentiek z týchto akcií nájdete TU.

  Mgr. Ján Šoltés

  15.02.2017 13:12 | viac »
 • Ema Jakubašeková, žiačka 4.A triedy, získala bronz na ME v canicrosse

  Takmer 800 účastníkov z osemnástich krajín sa stretlo na nedávno skončených Majstrovstvách Európy v canicrosse (psie záprahy na suchu - pes a bežec).

  Podujatie sa konalo 15.-16.10.2016 v biatlonovej Vysočina aréne v Novom meste na Morave. Súťažilo sa vo všetkých vekových kategóriách od mladšieho žiactva až po veteránov. Slovenská výprava na tomto šampionáte získala spolu tri bronzové medaily a jednu z nich aj najmladšia (10-ročná) členka Ema Jakubašeková, žiačka našej školy. Emke blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov. Fotoalbum TU.

  15.02.2017 13:08 | viac »
 • Štvrtáci na návšteve u hasičov

  Od minulosti, kedy mali hasiči ako hlavnú úlohu hasenie požiarov a rozširovanie osvety obyvateľstvu, sa spektrum úloh hasičstva značne rozšírilo. V súčasnosti zasahujú príslušníci hasičských zborov aj pri dopravných nehodách, hromadných haváriách, živelných pohromách, úniku nebezpečných látok a rôznych záchranných prácach. To všetko sa dozvedeli aj žiaci 4. ročníka našej školy, ktorí 11.10.2016 navštívili hasičskú stanicu v Bardejove.

  Hasiči žiakom porozprávali, ako vyzerá bežný deň na hasičskej stanici. Názorne ukázali nástroje a autá, ktoré pri svojej práci používajú. Deťom žiarili očká nadšením, keď si mohli vyskúšať, aké je to sedieť v takom veľkom hasičskom aute.

  Fotoalbum: kliknúť sem

  15.02.2017 13:07 | viac »
 • Jeseň s deťmi v galérii - tvorivé dielne

  Jeden jesenný deň dostali žiaci štvrtého ročníka našej školy pozvanie na tvorivé dielne v HOS Bardejov. Jeseň je ročné obdobie, kedy padajú listy zo stromov a dozrievajú jesenné plody. My sme po ceste do HOS nazbierali plnú tašku farebných listov. Priniesli sme ich do galérie a tu sme si v spolupráci s organizátormi vyrobili rôzne jesenné výrobky z prírodných materiálov, napríklad princezny s listovými sukňami, sovy z gaštanov alebo obrázok s listami, gaštanmi a šípkami. Chlapci si mohli vytvoriť aj gaštanové sošky. So svojimi výrobkami sme sa potom odfotili a zobrali sme si ich na výstavku do tried. Všetci sme sa zabavili a potešili. Na záver tvorivých dielní organizátorka Emília Moravcová pohostila deti teplým jesenným čajom. Plní nových zážitkov a skúseností sme sa vrátili do školy, kde sme sa museli opäť učiť.

  Veronika Popjaková 4.C

  Fotoalbum z tejto akcie nájdete TU.

  15.02.2017 13:06 | viac »
 • Deň jabĺk na našej škole

  Jablko – symbol zdravia a zdravej výživy. Výborne chutí, je zdravé a má na naše telo blahodarný účinok. Práve z tohto dôvodu sa na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove už tradične konal obľúbený Deň jabĺk.

  Od rána sa našou školou šírila vôňa jabĺk, jablkových koláčov, lievancov a iných všakovakých dobrôt. Pre žiakov prvého stupňa sme pripravili tematický deň, počas ktorého si všetky deti našli svoju obľúbenú jabĺčkovú aktivitu. Počítali jabĺčkové príklady, tvorili maľované čítanie, spievali piesne. Ich šikovné ruky si poradili aj s výrobou netradičných jabĺk a výrobkov z nich.

  Tento príjemne strávený deň bol nielen poučný, ale aj zábavný, pretože hlavným hrdinom bolo voňavé a chutné jablko. Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Takže neváhajte a každý deň si pochutnajte na šťavnatých jabĺčkach.

  Obsiahly fotoalbum nájdete TU.

  15.02.2017 13:06 | viac »
 • Zdobenie medovníkov v školskej jedálni
  Dňa 21.10.2016 si žiaci 1. a 2. ročníka v školskej jedálni mohli vyskúšať svoju tvorivosť pri zdobení medovníkov. Netradičná činnosť všetkých žiakov zaujala. Pracovali so zanietením a na svoju prácu mohli byť pyšní. Poďakovanie patrí Mgr. M. Jančikovej, ktorá napiekla medovníčky a priniesla polevu na zdobenie. Fotoreport z tejto chutnej aktivity: kliknúť sem
  15.02.2017 13:04 | viac »
 • Jesenné tekvicové premeny

  JESEŇ – ochladzovanie nie je dôvodom melanchólie. Práve v týchto dňoch sme vnímanie našich žiakov chceli upriamiť na vďačnosť prírode za jej pestrofarebnosť. Zapojili sme ich do príprav jesennej výzdoby vo vestibule školy. Svoju vnútornú radosť prejavili v tvorivých kreáciách, kde sólo mali tekvice. Prvé výrobky povzbudzovali ostatných žiakov 1. stupňa k tvoreniu nových panáčikov, tekvicových vázičiek, maľovaných tekvičiek..., čo sa nezaobišlo bez pomoci rodičov a triednych učiteliek. 

  Ak by ste sa rozhodli pre netradičné doplnenie svojho interiéru, máme pre Vás radu. Životnosť vydlabanej tekvice predĺžite tak, že jej vnútorné steny potriete citrónovou šťavou, po vysušení votrite do stien za hrsť jedlej sódy. Dosušené okrasné tekvičky prestriekajte bezfarebným lakom a ich životnosť tak predĺžite o niekoľko týždňov.

  Fotogaléria TU.

  15.02.2017 13:04 | viac »
 • Zápis prvákov do okresnej knižnice
  Žiaci 1. ročníka našej školy v dňoch 21. 9. - 26 9. - 27. 9. využili možnosť bezplatného zápisu prvákov do okresnej knižnice. Žiaci si prevzali aj čitateľské preukazy, prostredníctvom ktorých si budú môcť vypožičiavať knihy. Zápisné na celý rok získali prváci zadarmo. smiley Fotoalbum si môžete pozrieť TU.
  15.02.2017 12:59 | viac »
 • Beseda s Annou Benovou

  Dňa 28. 9. 2016 sa v Hornošariskom osvetovom stredisku stretli naši žiaci štvrtého ročníka s bardejovskou výtvarníčkou Annou Benovou. Pani Benová je veľmi príjemná pani, vďaka čomu bolo stretnutie s ňou o to príjemnejšie. Porozprávala nám o svojej tvorbe, technike výtvarných prác, aj o svojom živote a celá galéria sa niesla v duchu jej výtvarných diel, ktoré deti so záujmom obdivovali. Pani výtvarníčka sa venuje maľovaniu krásnych obrazov, v ktorých zobrazuje najmä prírodu. Deťom sa beseda a výstava veľmi páčila a som rada, že žiaci mali možnosť bližšie spoznať a vnímať aj takýto druh umenia. Fotoalbum TU.

  Mgr. Jana Sýkorová

  15.02.2017 12:57 | viac »
 • Rezancová princezná
  Žiaci 1. stupňa sa zúčastnili bábkového predstavenia na HOS Bardejov pod názvom Rezancová princezná. Preniesli sme sa do ríše rozprávok a spolu s princeznou Rezankou sme si aj zaspievali. Divadielko sa nám veľmi páčilo a tešíme sa aj nabudúce. Fotoalbum TU.
  15.02.2017 12:56 | viac »
 • Plastelínový panák
  Už začiatkom septembra sa žiaci 2. ročníka vydali do HOS Bardejov, aby pomohli stratenému Plastelínovému panákovi nájsť cestu domov. Spolu zažili pekné dobrodružstvá a naučili sa peknú pesničku. Fotoalbum TU.
  15.02.2017 12:55 | viac »
 • Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci december a január, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách
  Prečo pokračujeme v aktivitách na rozvoj čitateľskej gramotnosti? Pretože je to nielen požiadavka Štátneho vzdelávacieho programu, ale hlavne požiadavka rozvoja spoločnosti. Pribúdajúce veľké množstvo informácií kladie väčšie nároky na činnosť ľudí. Vyžaduje od nich zručnosť orientovať sa v informáciách, vyhľadávať tie, ktoré majú význam pre jednotlivca. Preto aj naši žiaci sa učia texty nie len prečítať a rozumieť im, ale vedieť v texte vyhľadať, spracovať, porovnať informácie, reprodukovať obsah textu a pod. Pre pokračovanie článku kliknite na VIAC.

  fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
  15.02.2017 10:12 | viac »

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou
  Pod Vinbargom 1, 08569, Bardejov
 • sekretariát ZŠ - 0911 874 461
  jedáleň - 0911 530 166
  materská škola - 0911 544 004

Fotogaléria - staré albumy