• Slovenský jazyk a literatúra

• Kráľ čitateľov pre rok 2017

• 21.03.2017 12:32
          • Hoci v súčasnej spoločnosti pretrváva názor, že dnešné deti nemajú vzťah ku knihám a čítaniu, predsa sa len zdá, že niektoré deti čítajú rady a veľa. Dôkazom toho je literárno-vedomostná súťaž a korunovácia Kráľa čitateľov, ktorú pripravila a zorganizovala  17. marca 2017 Okresná knižnica Davida Gutgesela v Bardejove.
            Žiaci a žiačky ZŠ s MŠ Pod Vinbargom túto súťaž pravidelne navštevujú a dosahujú tie najlepšie výsledky. Inak tomu nebolo ani tento rok. Cenu za najviac prečítaných kníh v staršej kategórii získala žiačka 9.A Slávka Harbaľová. Titul Kráľ čitateľov pre rok 2017 a hlavnú cenu v staršej kategórii získala žiačka 8.A Petra Golecová.

• Hviezdoslavov Kubín 2016/2017

• 21.03.2017 12:21
          • Tak, ako každoročne, aj v tomto školskom roku sme „oslávili“ meno jedného z najväčších velikánov slovenskej literatúry Pavla Orságha Hviezdoslava súťažou v prednese poézie a prózy, ktorá sa koná na jeho počesť už od roku 1954... Svoje sily v prednese si prišli zmerať víťazi triednych kôl, žiaci od druhého až po deviaty ročník. Všetci sa poctivo pripravili, vybrali krásne literárne ukážky, naučili sa ich naspamäť a prišli reprezentovať seba aj svoju triedu. Porota veru nemala ľahkú úlohu, aby zodpovedne vybrala tých najlepších z najlepších, ktorí pôjdu reprezentovať našu školu na Okresné kolo.

No napokon kvalifikovaná porota rozhodla a vyhlásila výsledky.

1. kategória – poézia:

Víťazom srdečne blahoželáme.

Fotoalbum 1. kategória:

fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok

Fotoalbum 2. a 3. kategória:
            [nomore]
          • Nevšedný kultúrny zážitok

• 15.02.2017 14:11
          • Dňa 9.2.2017 sa žiaci 8.C a 9.B zúčastnili divadelného predstavenia. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, veď žiaci našej školy sa návštev divadelných predstavení zúčastňujú pravidelne a výchova ku kultúrno-spoločenským hodnotám je jednou z našich priorít.

My sme sa však vybrali do Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi na divadelné predstavenie klasika našej realistickej literatúry Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon. Dej známej drámy netreba veľmi predstavovať, veď kto by o tomto diele ešte nepočul. Toto predstavenie nás ale zaujalo nie len bravúrnymi výkonmi hercov, no hlavne tým, že celé predstavenie sa odohrávalo v spišskom nárečí. Takéto čosi sme ešte nikdy doteraz nezažili. Zozačiatku sme boli prekvapení a chvíľu trvalo, kým si naše uši zvykli na nárečie, ktoré mnohí z nás počuli po prvýkrát v živote. Po malej chvíli sme už ale nemali žiaden problém a celé predstavenie sme si až dokonca vychutnali. Spoznali sme ďalšiu osobitosť nášho susedného regiónu a vrámci učiva o slovnej zásobe, ktoré preberáme na hodinách Slovenského jazyka, sme mali možnosť nahradiť teóriu praxou, priamym kontaktom, čo je pre nás veľmi podnetné a na tento zážitok bude každý z nás určite dlho spomínať.

fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok

• Čitateľský maratón

• 15.02.2017 13:57
          • Školský rok 2016/2017 bol vyhlásený za rok čitateľskej gramotnosti. V rámci mnohých aktivít s touto tematikou sa uskutočnil na II. stupni v mesiaci december Čitateľský maratón. Do súťaže sa zapojili všetky triedy. Každý žiak sa snažil prečítať čo najviac z predpísaného textu, samozrejme, správne. A ako skončili jednotlivé triedy?

5. ročník:
            1. miesto – 5.A
            2. miesto – 5.C
            3. miesto – 5.B

6. ročník:
            1. miesto – 6.C
            2. miesto – 6.A
            3. miesto – 6.B

7. ročník:
            1. miesto – 7.B
            2. miesto – 7.C
            3. miesto – 7.A

8. ročník:
            1. miesto – 8.A
            2. miesto – 8.C
            3. miesto – 8.B

9. ročník:
            1. miesto – 9.B
            2. miesto – 9.C
            3. miesto – 9.A

Víťazným triedam blahoželáme a všetkým odporúčame, aby čítali čo najviac.

• Obvodné kolo Olympiády zo SJL

• 15.02.2017 13:14
          • 15. novembra 2016 sa konal 6. ročník Obvodného kola Olympiády zo SJL. Zúčastnila sa na ňom naša žiačka Petra Golecová z 8.A (víťazka školského kola). Obsadila vynikajúce 2. miesto. Srdečne jej blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.