• Slovenský jazyk a literatúra

• SJL - Výroba hrudky (vyuč. P. Vasilega)

• 20.04.2020 13:38
          • Na začiatok si pripravíme 1 liter mlieka, 10 -15 vajec, soľ, pažítku (ak chceme,
            pripravíme si aj šunku) a látkovú gázu (starú látkovú plienku).

1 liter mlieka si trocha ohrejeme v hrnci. Vajcia rozbijeme a pridáme do mlieka (aj
            žĺtok aj bielok). Okoreníme trochou soli a pridáme nakrájanú pažítku alebo šunku nakrájanú na kocky. Na miernom ohni pomaly miešame. Po 20 minútach by nám zmes mala začať hustnúť resp. mali by sa začať vytvárať malé hrudky. Keď už bude zmes celá hrudkovitá, vezmeme si sito alebo hrniec a preložíme cez to látkovú gázu. Ak máme sito tak ju môžeme položiť až úplne na dno, vyliať do toho zmes a vytlačiť vodu. Ak máme hrniec tak gázu položíme iba navrch tak, aby nám trčali vonku konce. Vylejeme zmes. Vezmeme previsnutú látku a stočíme k sebe. Začneme vytláčať nadbytočnú tekutinu. Spravíme uzol blízko nad hrudkou. Ak je to možné, pripevníme to na vodovodnú batériu a necháme odkvapkať. Ak to nie je možné, tak to pripevníme na nejakú paličku a necháme to odkvapkať napr. vo vani.
            Musíme to nechať odkvapkať a vychladnúť cca 2 hodiny alebo kým nebude hrudka
            vychladnutá, aby sa nám po rozviazaní nerozpadla. Po vychladnutí si gázu rozviažeme, dáme na tanier, nakrájame a môžeme jesť.
            Lívia Hudáková, 7.D

• Hviezdoslavov Kubín žiakov II. stupňa 2019-2020

• 28.02.2020 14:42
          • Dňa 25. februára 2020 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorej sa zúčastnili aj najlepší recitátori poézie a prózy tried II. stupňa. Pre výsledky kliknite na VIAC.

• Školské kolo Olympiády zo SJL 2019

• 02.12.2019 09:07
          • Dňa 5. novembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády zo slovenského jazyka. Zúčastnilo sa ho 10 žiakov z ôsmych a deviatych tried. Všetci sa statočne popasovali s danými úlohami, ale najlepší môže byť len jeden. Takže ako to dopadlo?

Na 3. mieste skončila žiačka z 9.B triedy Hana Harbaľová, 2. miesto obsadila Miriam Majerníková z 8.B a najviac bodov získala Katarína Švecová z 9.A, ktorá našu školu bude reprezentovať na okresnom kole.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť a víťazom blahoželáme.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
          • Viem, čo čítam? 2019

• 30.05.2019 08:37
          • Dňa 15.5.2019 sa uskutočnila v našej škole súťaž s názvom Viem, čo čítam, ktorú pre nás pripravili učitelia slovenčiny (výsledky ste sa dozvedeli TU). Súťažili vybraní žiaci z tried od 5. po 8.ročník. Každú triedu reprezentovala skupinka troch žiakov. Všetci sme museli prejsť troma stanovišťami, v ktorých sme zdolávali zadané úlohy.

V prvom stanovišti sme sa museli popasovať s úlohami na čítanie s porozumením. To sme si pripadali ešte ako na hodine slovenčiny. Ale potom to bolo zábavnejšie.

V druhom stanovišti nás čakala zaujímavá práca so slovami. Vylosovali sme si jedno slovo, ktoré sme hľadali v encyklópediách rozmiestnených po celej knižnici, potom sme si vylosovali príslovie a v slovníkoch sme hľadali jeho význam. Napokon sme si vylosovali opäť jedno slovo, ku ktorému sme mali nájsť tri ďalšie slová s rovnakým  významom.

V poslednom stanovišti sme si museli poradiť s tabuľkami a grafmi, podľa ktorých sme riešili rôzne úlohy. Tu sa prejavila aj naša šikovnosť.

Počas celej súťaže bola perfektná atmosféra. A dôležité bolo, že sme sa nielen zabavili, ale sme sa aj niečo naučili.

Natália Vagaská, 5.A

• Výsledky okresnej súťaže Kráľ čitateľov 2019

• 22.05.2019 10:14
          • Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove, Oddelenie literatúry pre deti a mládež usporiadala literárno-vedomostnú súťaž Kráľ čitateľov 2019 zameranú na všeobecný rozhľad a orientáciu v literatúre, prácu s textom a tvorivosť pre žiakov 5. – 9.roč., ktorá prebiehala od 28.2.2019 – 16.5.2019.

Vyhodnotenie:
            Titul a hlavnú cenu Kráľ čitateľov 2019 v staršej kategórii získala Sarah Goboňová z 9.B.
            Cenu poroty za literárnu úlohu v staršej kategórii
            získala Sarah Goboňová z 9.B.
            Cenu poroty za literárnu úlohu v mladšej kategórii získala Sofia Sokolová z 5.B

Gratulujeme!