• Dejepis

• Výsledky školského kola Dejepisnej olympiády

• 20.12.2018 23:48
          • 14. decembra 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Dejepisnej olympiády. Zúčastnili sa ho žiaci 6.-9. ročníka, ktorí vo svojej kategórii dosiahli nasledujúce výsledky:

Kategória F   -   žiaci 6. ročníka:
            1. miesto   -    Barbora Bereščáková   6.C
            2. miesto   -    Sonja Homzová   6.C
            3. miesto   -    Hudáková Lívia    6.D

Kategória E   -   žiaci 7. ročníka:
            1. miesto   -   Filip Jurek   7. C
            2. miesto   -   Samuel Chovan  7. B
            3. miesto   -   Bruno Mačej  7. B

Kategória D   - žiaci 8. ročníka:
            1. miesto   -   Bibiána Bereščáková   8.B
            2. miesto   -   Hana Harbaľová    8.B
            3. miesto   -   Erik Želinský   8.A

Kategória C   -   žiaci 9. ročníka:
            1. miesto    -     Tomáš Jackanin   9.C
            2. miesto    -     Maximilián Cverdeľ   9.B
            3. miesto    -     Marta Adamišinová   9.C

Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v obvodovom kole, ktoré sa uskutoční 14. februára 2019 na ZŠ s MŠ Pod Papierňou v Bardejove.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

• Pamiatka zosnulých a návšteva hrobu Andreja Svianteka 2018

• 13.11.2018 09:45
          • ...kým budeme žiť my, aj oni budú žiť a milovať, pretože sú našou súčasťou, pokiaľ na nich s láskou spomíname...

V prvé novembrové dni prichádzame na cintoríny, aby sme s vrúcnou úctou postáli pri hroboch našich blízkych, aby sme v tichom šepote pozdravili tých, ktorí spia v hroboch svoj večný spánok. Spomíname na nich, na ich život, na ich prácu, na ich zásluhy o našu prítomnosť.

Územie Slovenska je posiate aj stovkami hrobov protifašistických bojovníkov. Niektorých pochovali na lúkach alebo v lese, tam, kde padli, iní našli miesto na spoločných cintorínoch.

Jeden z nich, Evanjelický cintorín sv. Anny, navštívili aj žiaci našej školy zo 6.B triedy, aby si spomenuli na aktívneho organizátora partizánskeho hnutia v okrese Bardejov, pána Andreja Svianteka, ktorého meno nesie jedna ulica v našom meste. Mnohí ani netušia, kto to bol. Andrej Sviantek sa narodil v Bardejove v roku 1908. Po ukončení ľudovej školy nastúpil do práce ako piliarsky robotník. Neskôr začal pracovať ako drevorubač v lesoch v okolí Bardejova. Roku 1939 ho vymenovali za okresného vedúceho ilegálnej komunistickej strany. ÚŠB ho zatkla a odviedla na gestapo, kde ho vyšetrovali a týrali. Odtiaľ ho odvliekli do väzenia v Ilave. Po prepustení sa vrátil k rodine, ale zároveň nadviazal styky s partizánmi. Šiesteho septembra 1944 za tragických a dodnes nevyjasnených okolností  38-ročný Andrej Sviantek padol v obci Livov a spolu s ním aj neznámy partizán.

Vojna – to je nekonečné utrpenie v rôznych podobách. Mali by sme si ešte viac uvedomiť, že povojnový mierový a súčasný život sa zrodil zo smrti miliónov obetí, ktorým patrí naša úcta a vďaka.

Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.[nomore]

• Vitaj, Československo!

• 09.11.2018 11:04
          • Dňa 6.11.2018 sa uskutočnilo na ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove zábavno-súťažné dopoludnie venované 100. výročiu vzniku Československa. Hlavným cieľom akcie „Vitaj, Československo“ bolo žiakom pripomenúť jeden z významných medzníkov v dejinách nášho štátu, no nie formou testov, ale skôr zábavnou formou plnou prekvapujúcich úloh zameraných na šikovnosť, rýchlosť a postreh.

Súťaž prebiehala v šiestich zábavných kolách. Svoje sily si zmerali žiaci 9. ročníkov šiestich bardejovských škôl. Našu školu reprezentovali Richard Kuzmišin, Peter Paľa a Richard Vasilega. Títo naši usmievaví chlapci sa umiestnili na 1. mieste a boli odmenení vecnými cenami. Blahoželáme!

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
          • Kalište - stretnutie troch generácií

• 28.06.2018 09:42
          • Dňa 23. júna 2018 sa žiačky z 9.A triedy Petra Golecová a Nina Frická spolu so svojou učiteľkou dejepisu zúčastnili 13. ročníka stretnutia generácií v horách na Kališti.

Kalište sa stalo symbolom slovenských obcí, ktoré boli vypálené počas nacistických represálií v rokoch 1944 – 1945.

Cieľom tohto stretnutia bolo nielen pripomenúť si obete brutálneho a nezmyselného vraždenia počas 2. svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť život na Kalište, na miesto, kde sa každoročne stretávajú poslední pamätníci vojny spolu so svojimi deťmi, vnukmi, pravnukmi a mnohými ďalšími, ktorí nechcú zabudnúť na túto temnú kapitolu našej histórie. K tomu prispieva aj Sad života, ktorý vysadili predstavitelia 107 slovenských obcí, ktoré boli takisto vypálené počas nacistických represálií.

Poďakovanie za túto peknú akciu patrí Oblastnému výboru SZPB v Bardejove, ktorý umožnil účastníkom súťaže Medzníky 2. svetovej vojny zúčastniť sa tohto stretnutia.

• Medzníky 2. svetovej vojny - okresné kolo

• 04.05.2018 12:11
          • „Bojovali sme, aby ste nepoznali zlo.“
            Ladislav Holík

Dňa 13. apríla 2018 sa v spoločenskej sále Seniorcentra v Bardejove uskutočnilo okresné kolo ústrednej súťaže Medzníky 2. svetovej vojny, ktorú zorganizoval Oblastný výbor SZPB a Mestský úrad v Bardejove, oddelenie školstva a telesnej kultúry pri príležitosti 72. výročia oslobodenia a víťazstva nad fašizmom a 73. výročia SNP.
            Našu školu reprezentovalo 3-členné družstvo deviatakov v zložení Petra Golecová, Nina FrickáAdam Kačmár z 9.A triedy. Svojimi vedomosťami si vybojovali krásne 1. miesto.

V súťaži jednotlivcov obsadila Petra Golecová 2. miesto. Víťazom blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.