• Aktivity 1.-4. ročníka

• Záverečné podujatie 6. ročníka vzdelávacieho programu MyMachine Slovakia

• 03.09.2022 15:18

• "Meníme malé sny na veľké myšlienky."

Na konci školského roka sa žiaci 2.A a 4.B triedy našej školy zúčastnili MyMachine EXPO v Košiciach, ktoré bolo vyvrcholením celého ročníka vzdelávacieho programu MyMachine, a zároveň bolo veľkou oslavou tvorivosti, hravosti a radosti. Bolo to podujatie, na ktorom sa odovzdávali deťom vynálezy, ktoré si na začiatku školského roka vysnívali, vysokoškolskí študenti im ich navrhli a šikovní stredoškoláci pod dohľadom svojich majstrov vyrobili.

V Univerzitnom vedeckom parku technickom v Košiciach sa odovzdalo 5 parádnych vynálezov: stúpajúci klavír, myšlienkovač, fotiaci macko, hokejová práčka - Masteršpica a hlavolamový kávomat.

Odkaz na súhrnné video:

• Pokračovanie vzdelávacieho programu MyMachine

• 21.06.2022 10:29

• "Meníme malé sny na veľké myšlienky."

Dňa 15.6.2022 sa žiaci 2.A a 4.B našej školy zúčastnili ďalšej fázy medzinárodného programu MyMachine. Tentoraz navštívili našu partnerskú Strednú priemyselnú školu technickú v Bardejove, kde sme nakukli do procesu, ako študenti vyrábajú skutočný prototyp vynálezu - hokejového robota MASTERSPICA, ktorý vymysleli naši žiaci. Videli sme a zažili, ako to vyzerá v stredoškolských dielňach. Tiež sme si vyskúšali aj iné technické modely: riadenie motorového vozidla, bagra, nákladného auta. Žiaci sa naučili, čo to znamená preniesť myšlienku do reálneho života.

• Júnové aktivity v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela

• 21.06.2022 10:06
          • V priebehu júnového mesiaca sa žiaci prvého stupňa zúčastnili viacerých zaujímavých aktivít organizovaných Okresnou knižnicou Dávida Gutgesela v Bardejove. Medzi ne patrili: Anafalbeta Negramotná – bábková inscenácia inšpirovaná rovnomernou knihou Jána Uličianskeho, výtvarná dielňa s ilustrátorkou Katarínou Ilkovičovou, beseda so spisovateľom Valentínom Ševčíkom spojená s autogramiádou, Zážitkové spoznávanie Slovenska so spisovateľkou Lenkou Šingovskou, Kamoši z vypáraného svetra – príbeh spojený s výrobou vlastných vlnených kamošov, Čítajme si 2022 – 13. ročník detského čitateľského maratónu.

Žiaci odchádzali z aktivít plní zážitkov a tešia sa na nové aktivity v OKDG v novom školskom roku.

• Škola v prírode -Telgárt

• 13.06.2022 09:10
          • Bol pondelok 30. mája 2022. Bol zvláštny tým, že keď sme sa stretli na školskom dvore, nik z nás nemal školskú aktovku, ale kufor. Nešli sme ani do tried. Rozlúčili sme sa s rodičmi a  nastúpili do autobusu. Odviezol nás do malej obce Telgárt pod Kráľovou hoľou - obklopenej krásnou prírodou. Čakal nás tam týždeň vyučovania bez školských lavíc, učenie hrou a zážitkami, škola v prírode.

V našom vyučovaní prevládala téma ochrany prírody. Nachádzali sme sa totiž v Národnom parku Nízke Tatry. Naše vedomosti sme si preverili v priamom kontakte s prírodou. Správanie sa v prírode, pozorovanie rastlín, živočíchov, ochrana prírody. Boli sme aj na mieste, kde pramení rieka Hron. Stáli sme pod Chmarošským viaduktom a videli aj Telgártsky viadukt – dve monumentálne technické pamiatky. Zopakovali a precvičili sme si aj správanie pri cestovaní vlakom. Zážitkom bola cesta cez tri tunely. Doviezli sme sa do stanice Dobšinská ľadová jaskyňa, z ktorej sme sa dostali do národného parku Slovenský raj a náučným turistickým chodníkom k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Ľadová výzdoba sa nám veľmi páčila a neprekážala nám ani aktuálna teplota -2 C˚. Ďalší deň nás čakala cesta do obce Šumiac. V Červenej Skale, miestnej časti Šumiaca, sme videli rodný dom spisovateľky Kláry Jarunkovej. Obdivovali sme aj technické prevedenie najstaršej sauny na Slovensku – Demovej kupieľky. V súkromnom múzeu zvoncov nás veľmi srdečne privítal pán Mikuláš Gigac, ktorý nám nielen porozprával o zvoncoch, ale aj zahral na píšťalkách, malej fujare a zaspieval. V Šumiackej izbe sme si pozreli predmety, ktoré nám priblížili život ľudí v minulosti. Boli to kroje, nábytok, riady, krosná, vyšívané predmety a dokonca aj padák majstra sveta v parašutizme, Juraja Kriváňa. Všetky zážitky sme zobrazili v maľbe na tričkách a poznatky zúročili v nočnej hre pri hľadaní pokladu. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na každodenné športové súťaže, diskotéku a všetky odmeny a ocenenia, za ktoré sa chceme srdečne poďakovať všetkým sponzorom.

Aj keď nás piatkové ráno vrátilo do reality školského roka a čakala nás cesta domov, na zážitky zo školy v prírode nezabudneme a budeme si pripomínať i krásne rozlúčkové prianie pána Gigaca, o ktoré sa chceme s vami podeliť (nájdete ho vo fotoalbume).

Žiaci 3.A, 3.B, 4.A, 4.B, 4.C