• Dejepis

• Bronz na celoslovenskom kole Dejepisnej olympiády

• 12.05.2017 11:15
          • V dňoch 3.-5. mája 2017 sa uskutočnilo celoštátne kolo v poradí už 9. ročníka Dejepisnej olympiády. „Dejepisárska elita Slovenska“ – ako nazvala účastníkov tejto súťaže predsedníčka PhDr. Ľubica Kázmerová, CSc z Historického ústavu SAV v Bratislave – si tento rok zmerala svoje sily v malebnom prostredí Trenčianskych Teplíc.

Víťazi krajských kôl preukazovali svoje vedomosti z dejín v náročnom teste, ktorý pozostával z dejepisného učiva 8. ročníka a monotematického celku so zameraním na obdobie osvietenstva a rozumu v národných dejinách.

Našu školu, ale aj okres Bardejov a celý Prešovský kraj, reprezentovala Petra Golecová, žiačka 8.A triedy ZŠ s MŠ Pod Vinbargom. V tvrdej konkurencii najlepších olympionikov Slovenska si vybojovala výborné 3. miesto. Bronzovú medailu, diplom, ako aj hodnotné ceny si prevzala v priestoroch Domova Speváckeho zboru slovenských učiteľov.

Za jej úspechom stojí svedomitá príprava, jej ochota pracovať na sebe a venovať veľa voľného času štúdiu historickej literatúry. Musela prelúskať množstvo letopočtov, osobností, udalostí a súvislostí. Finálne kolo potvrdilo, že šlo o stretnutie ozajstných znalcov dejepisu, čoho dôkazom bolo, že úplne všetci prekročili hranice úspešnosti minimálne o dvadsať bodov.
            Organizátori pre súťažiacich pripravili zaujímavý program. Tri dni v Trenčianskych Tepliciach tak boli nielen dobrou skúsenosťou, ale aj  sviatkom všetkých zúčastnených milovníkov histórie.
            Petre ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a prajeme ešte veľa ďalších úspechov v histórii – vede, ktorá má už od obdobia antiky prívlastok „učiteľka života“.

• Výsledky obvodového kola Dejepisnej olympiády

• 24.02.2017 12:47
          • Aj keď bol Deň sv. Valentína, ôsmi žiaci našej školy sa práve v tento deň zúčastnili 9. ročníka obvodového kola Dejepisnej olympiády, ktoré sa uskutočnilo na ZŠ s MŠ Pod Papierňou v Bardejove.
            Svoje vedomosti z histórie si porovnali so 49 žiakmi 11 základných škôl nášho okresu. Súťažilo sa v 4 kategóriách a môžeme povedať, že sa nám darilo. Svedčia o tom nasledujúce výsledky:

Kategória F - žiaci 6. ročníka:
            2. miesto Bibiána Bereščáková 6.B
            3. miesto Júlia Zachardalová 6.B

Kategória E - žiaci 7. ročníka:
            1. miesto Natália Volčková 7.B
            2. miesto Tomáš Jackanin  7.C

Kategória D - žiaci 8. ročníka:
            1. miesto Petra Golecová 8.A
            2. miesto Samuel Varchol 8.A

Kategória C - žiaci 9. ročníka:
            1. miesto Michal Čopák 9.A
            3. miesto Simoneta Zoľáková 9.C

Víťazom blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a držíme palce na krajskom kole.
          • Výsledky školského kola Dejepisnej olympiády

• 15.02.2017 13:58
          • 13. decembra 2016 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Dejepisnej olympiády. Zúčastnili sa ho žiaci 6.-9. ročníka, ktorí vo svojej kategórii dosiahli nasledujúce výsledky:

Kategória F   -   žiaci 6. ročníka
            1. miesto   -    Júlia Zachardalová   6.B
            2. miesto   -    Bibiána Bereščáková   6.B
            3. miesto   -    Hana Harbaľová   6.B

Kategória E   -   žiaci 7. ročníka
            1. miesto   -   Natália Volčková   7.B
            2. miesto   -   Tomáš Jackanin   7.C
            3. miesto   -   Marta Adamišinová   7.C

Kategória D   - žiaci 8. ročníka
            1. miesto   -   Petra Golecová   8.A
            2. miesto   -   Samuel Varchol   8.A
            3. miesto   -   Zuzana Balaščáková   8.C

Kategória C   -   žiaci 9. ročníka
            1. miesto    -     Michal Čopák   9.A
            2. miesto    -     Simoneta Zoľáková   9.C
            3. miesto    -     Samuel Mihaľ   9.C

Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v obvodovom kole, ktoré sa uskutoční 14. februára 2017 na ZŠ s MŠ Pod Papierňou v Bardejove.

• 72. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

• 15.02.2017 13:02
          • Duklianske bojisko skropené krvou vojakov 1. Československého armádneho zboru a Červenej armády, ktorí v najväčšej a najťažšej horskej bitke obetovali svoje mladé životy za životy iných, sa stalo 6. októbra tohto roku miestom pietnej spomienky na 72. výročie KDO a Deň obetí Dukly. Tohto slávnostného aktu kladenia vencov sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Podobný akt kladenia vencov sa uskutočnil aj vo Svidníku, najprv však pri Pamätníku armádneho generála Ludvíka Svobodu, ktorý je čestným občanom mesta pod Duklou a ktorý veľmi miloval tento kraj a jeho meno s úctou a uznaním vyslovujú všetky generácie, nevynímajúc mladú generáciu. Tohtoročné oslavy 72. výročia KDO a Dňa obetí Dukly zavŕšil pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku sovietskej armády, ktorý je súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky „Duklianske bojisko.“ Po tejto pietnej spomienke na Dukle a vo Svidníku naši žiaci navštívili aj Vojenské historické múzeum vo Svidníku. Žiaci videli expozíciu, ktorá obsahovala podrobný súhrn vojenských dejín r. 1914 -1945 Československa, vojnové uniformy, zbrane, rôzne odznaky a iné. Súčasťou prehliadky boli aj krátke filmové ukážky z čias vojny a prehliadka vojnovej techniky v areáli múzeá. Domov sme sa vrátili plní dojmov, zážitkov a úcty k tým, ktorí položili svoje životy za našu slobodu a uvedomením si odvekej pravdy, že ten kto padol v boji za slobodu, neumiera. Fotoalbum TU.