Aktivity 1.-4. ročníka
Beseda s výtvarníčkou Martou Augustínskou
- 15.02.2017 13:54
Výtvarníčka Marta Augustínska mám veľmi zaujímavo porozprávala, ako začala maľovať už od svojho útleho veku. Maľovala ceruzkou hlavne zvieratká. Postupne pridávala ďalšie techniky: akvarel, suchý pastel, olej, perokresbu, maľovanie na sklo... Aj dnes maľuje najradšej prírodu, zátišia, portréty. Predstavila mám časť svojej práce formou prezentácie.
Zároveň nás povzbudila, aby sme sa svoj voľný čas venovali kresleniu, maľovaniu hoci len ceruzkou, postupne pridávali iné techniky ako vodové farby, tempery...
V závere nám predstavila aj knihu spisovateľky Márie Vrkoslavovej-Ševčíkovej Šťastná Ježibaba, ktorú ilustrovala.
Táto beseda sa uskutočnila v Okresnej knižnici v Bardejove a zúčastnili sa jej žiaci 4.B a 3.A. Fotoalbum TU.
Liana Šimová 4.B
- viac
Posolstvo piesne
- 15.02.2017 13:53
V piatok 25.11.2016 sa žiačky 4.B triedy – Kristína Švecová, Jarka Virgalová, Lianka Šimová a Saskia Čupová – zúčastnili prehliadky v speve ľudovej piesne s hudobným doprovodom Mgr. J. Šoltésom na Mestskom úrade v Bardejove. Toto popoludnie pri ľudovej piesni bolo venované seniorom k Mesiacu úcty k starším. Dúfam, že sme naším spevom potešili srdcia seniorov, aby ich jeseň života bola krásna a veselá.
Za zorganizovanie tejto milej akcie ďakujeme organizátorke Mgr. E. Kučovej.
M.M.
[nomore]- viac
Deti o právach detí
- 15.02.2017 13:52
20.11.2016 uplynulo 57 rokov od chvíle, kedy bol prijatý dokument Deklarácia práv dieťaťa, ktorú prijala OSN v roku 1959. Obsahuje desať základných morálnych princípov potvrdzujúcich, že „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má.“ Štáty, ktoré prijali tieto princípy, sa snažia zabezpečovať a dodržiavať nasledujúce práva:[more]
- Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.
- Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
- Právo na meno a štátnu príslušnosť.
- Právo na bývanie, výživu a zdravotnícke služby.
- Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.
- Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
- Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
- Právo na prednostnú ochranu a pomoc.
- Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
- Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.
Deti na 1. stupni našej školy patria medzi tie šťastnejšie, ktorým sa uplatňovaniu ich práv dostáva plným priehrštím. No vo svete žijú deti, ktoré lásku, slobodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a ďalšie nám prirodzené „samozrejmosti“ nepoznajú. Preto sme pripravili pre žiakov aktivity, v ktorých preukázali svoje názory, postoje, skúsenosti.
V triedach 3. a 4. ročníka prebiehalo formou besied, rozhovorov a samotného čítania knihy „Práva dieťaťa“ oboznamovanie sa s jednotlivými právami. Niekde sa diskutovalo (3.A, 3.C), inde si deti zahrali hru Tajomstvo v škatuli (4.A), ktorej cieľom bolo prehlbovanie sebapoznania, sebaúcty, sebaprijatia (rešpekt k sebe, osobná zodpovednosť.) V 3.B triede žiaci tému práv dieťaťa zakomponovali do hodiny SJL a písali správy a oznámenia o živote detí iných krajín. Ďalšou aktivitou bolo pexeso (4.C) s vyobrazenými právami detí. Žiaci zo 4.A mali besedu na tému „Moje práva a povinnosti“ a ďalšou aktivitou bolo rozprávanie spojené s kresbou „Môj dobrý skutok“.
Jednotlivými činnosťami sme s a snažili dosiahnuť to, aby sa s nimi žiaci oboznámili, porozumeli im, aby vedeli, aké majú práva ale aj povinnosti a aby ich dokázali uplatniť aj voči iným. Pretože... každé dieťa má právo na šťastný život v dôstojných podmienkach.
Zábery z tejto akcie si môžete pozrieť TU.
- viac
Mikulášska nádielka
- 15.02.2017 13:51
- V stredu 6.12.2016 zavítala mikulášska nálada aj na našu základnú školu. Opäť po roku k nám do prvého ročníka zavítal pán s bielymi vlasmi, bielou bradou, červeným plášťom. Nálada bola výborná. Prváčikovia prekypovali šťastím a nedočkavosťou zaspievať či povedať básničku očakávanému Mikulášovi. Ten im za to nadelil hŕbu sladkostí a tak sme sa všetci tešili a pochutnávali si na dobrotách z mikulášskej nádielky. Fotoalbum TU.
- viac
Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci november
- 15.02.2017 13:50
Čítanka, knihy pre deti, detské časopisy, pracovné zošity a listy, detská tvorivosť. Aj mesiac november bol plný učenia, ale aj zábavy.
Štvrtáci si svoje prečítané knihy pre deti zapísali do čitateľských denníkov. Pre svojich literárnych hrdinov vyrobili záložky do kníh. V čítankách si čítali povesti, bájky a autorské rozprávky. Porovnávali literárne texty, hľadali literárne postavy, poučenie, vymyslené a skutočné udalosti v texte. Zahrali sa hru Hádaj, na čo myslím, písali návod ako môžu stavať snehuliaka, zahrali sa na spisovateľov a písali svoje vlastné zakončenia čítaného príbehu. Nezabudli ani na pekné ilustrácie.
Ani tretiaci nezaháľali. Ani oni nezabudli prečítané knihy zapísať do čitateľských denníkov a zhotoviť záložky pre svojich literárnych hrdinov. Z prečítaných textov si odniesli veľa príjemných pocitov o rodine a domovine. Rozprávali príbehy, písali osnovy, kreslili ilustrácie, dokončovali príbehy. Odpovede na zadané úlohy hľadali v príslušných textoch a zapísali ich do zošitov a pracovných listov. Nezabudli sa aj zabávať. Text Môj veľký brat výmyselník čítali ako rozhlasovú hru. Zhotovili plošné bábky a zahrali si divadlo. V domácej aj školskej knižnici pátrali po knihách Tomáša Janovica. Nezabudli ani na časopis MAXÍK. Zvládli texty s úlohami na čitateľskú gramotnosť, vyriešili krížovky, dozvedeli sa nové zaujímavosti o Slovensku, profesiách, hľadali rozdiely.
Druháci si zaviedli čitateľský denník, do ktorého si spracovali knihu od spisovateľky Márie Ďuríčkovej Danka a Janka. Vytvorili záložky do knihy o Danke a Janke, tvorili hádanky s jesennou tematikou. V 2.C triede žiaci čítali knihu od J.C. Hronského Budkáčik a Dubkáčik, následne pracovali s touto knihou na hodinách, riešili dvojsmerovky, odpovedali písomne na otázky k textu.
Prváci raz mesačne čítajú rozprávky v školskej knižnici pod názvom Z rozprávky do rozprávky. Z ilustrácií prečítaných rozprávok vytvárajú rozprávkové leporelo. V mesiaci november čítali:
1.A - P. Dobšinský: Ako šlo vajce na vandrovku
1.B - P. Dobšinský : Pamodaj šťastia, lavička
1.C - CH. Perrault: Kocúr v čižmách.Učiteľky priblížili žiakom knihy. Záujem o čítanie a vzťah k literatúre podporili zážitok z prečítaného textu. Žiaci kreslili rozprávali o obrázku. Kreslili záložky s obľúbeným rozprávkovým hrdinom. Na hodinách čítania rozprávali o obľúbenej knihe, kreslili do šlabikára obálku obľúbenej knihy. V matematike pri oboznamovaní sa s číslom 7 dramatizovali rozprávku Vlk a sedem kozliatok.
Na hodinách všetkých predmetov sa využívali texty, cvičenia a doplňovačky, rôzne zábavné úlohy, ktoré rozvíjali čitateľskú gramotnosť a v neposlednom rade pôsobili ako motivačný prvok a učili deti radosti a potešeniu z čítania.
Práce žiakov nájdete TU.
- viac