Medzinárodné stretnutia a výmeny žiakov / Meetings&Exchanges
1. stretnutie v rámci projektu R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties
V dňoch od 5.11. – 8.11. 2012 sa zišli zástupcovia projektových tímov na prvom pracovnom stretnutí. Našu školu a krajinu reprezentovala Mgr. M. Bilová, riaditeľka školy Mgr. M. Kravcová a Mgr. A. Želinská. Hostiteľský tím z mesto Bolu v Turecku pripravil pre ostatných zaujímavý a bohatý program.
V prvý deň sme navštívili základnú školu a mali sme možnosť obhliadnuť priestory školy. Zo všetkých tried sa na nás usmievali žiaci v rovnošatách. Po obhliadke nasledovalo pracovné stretnutie projektových tímov, ktoré prezentovali svoju krajinu, školu a aktivity vykonané v rámci projektu R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties. Tieto aktivity pokračovali aj v ďalší pracovný deň v dopoludňajších hodinách.
Na treťom pracovnom stretnutí jednotlivé krajiny prezentovali žiacke návrhy loga projektu R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties. Vyhodnotenie prebehne digitálnou formou.
Počas štvrtého pracovného dopoludnia sa projektové tímy na mítingu dohodli na výmenných stretnutiach žiakov a učiteľov v jednotlivých krajinách. Žiaci a učitelia našej školy budú mať možnosť navštíviť Španielsko, Taliansko, Maďarsko a Portugalsko.
Naša škola privíta žiakov a projektové tímy v dňoch od 7.10. – 11.10.2013.
V popoludňajších hodinách program prebiehal ďalej. Prijal nás „vedúci školstva“. Na tureckej večeri v krásnej štýlovej tureckej reštaurácii nám robil spoločnosť primátor mesta s riaditeľom a zástupcami školy.
Turecký projektový tím nás zoznámil s tureckými zvykmi, kultúrou, tancami, krajinou, jedlom. Navštívili sme historické mesto Mudurnu. Obdivovali sme mešitu a historické uličky a architektúru. Mali sme možnosť ochutnať rybie špeciality na brehu Čierneho mora a obdivovať krásy tureckej prírody.
Stretnutie pracovných tímov bolo veľmi príjemné a prínosné pre všetkých zúčastnených.
The first meeting of the project R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties.
The representatives of the project team met together for the first workshop from 5 to 8 November 2012. Our school and country were represented by Mgr. M. Biľová, director of the school. Mgr. M. Kravcová and Mgr. A. Želinská. The host team, the town of Bolu from Turkey, prepared an interesting and varied program.
The first day we visited an elementary school and we had a chance to see school areas and classrooms. The students were wearing school uniforms and they were smiling at us. Then the working meeting was held and the project teams presented their country, school, and activities carried out within the project R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties. These activities continued on the next working day.
On the third working meeting the countries presented the students´ proposals of logo for the project R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties. The evaluation will be in digital form.
The project teams have agreed on the students and teachers exchange meetings in different countries during the fourth working meeting. Our students and teachers will be able to visit Spain, Italy, Hungary and Portugal. Our school will be visited by students and project teams from 7 to 11 October 2013.
The afternoon program continued. First we visited „the head of school office“. We had Turkish dinner in a beautiful and stylish restaurant with the mayor of the town, the director and representatives of the school.
The Turkish project team introduced us their country, customs, culture, dances, and food. We visited the historic town of Mudurnu. We admired the mosque and historic streets and architecture, tasted fish specialties on the Black Sea shore and admired the beauty of Turkish countryside.
The meeting of the project teams was very nice and pleasant for all participants.
2. stretnutie v rámci projektu R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties
V rámci projektu, ktorý prebieha na našej škole, sme sa dostali na výmenný pobyt do Španielska o dĺžke päť dní. R.E.A.D.- Reading Eliminates All Difficulties je projekt, ktorý nám dopomohol ku krásnym prázdninám v Španielsku.
V pondelok 18.2.2013 neskoro popoludní sme dorazili do Málagi, kde nás čakala už iba cestovateľská maličkosť, presun „metro-vlakom“ z letiska do úplného cieľa našej „expedície“, časti Mijas, príjemného mestečka s typicky stredozemnou atmosférou, ktorú bolo cítiť aj v tomto zimnom období, ktoré však charakterom počasia a teplotami pripomínalo skôr naše pokazené leto. Túto skvelú atmosféru sme si naplno užili v čase, kedy sme netrpezlivo očakávali na príchod miestnych rodín, ktorých príbytky sa stali našim dočasným domovom. Lepší začiatok sme si ani nemohli predstaviť. Nádherné prostredie a veľmi príjemní ľudia. Hneď prvý deň, teda vlastne druhý, ale prvý s oficiálnym programom, sme prezentovali doterajšie aktivity našej školy týkajúce sa projektu R.E.A.D., ktoré sme si vopred pripravili. Všetky prezentácie partnerských škôl „moderovali“ ich učitelia, okrem tej našej, ktorú sme prezentovali my žiaci, čo ocenili všetci prítomní a my sme na to boli aj primerane hrdí. Komunikačným jazykom bola samozrejme angličtina. Bolo to veľké plus, pretože sme mali na to veľmi dobré ohlasy. Neskôr sme sa prechádzali po najluxusnejšej časti Španielska – Marrbelly. Následne sme si prezreli múzeum miniatúr v Mijas Pueblo. Bolo to veľmi zaujímavé vidieť Titanic na zrnku ryže, ba aj Lady Dianu na šošovici. Umelecké dejiny Španielska a Talianska ako na dlani sme si pozreli v miestnej obrazovej galérii. Prehliadka Malagskej katedrály bola tiež zaujímavá. A nemohla chýbať ani prehliadka štadióna býčích zápasov. Bol to veľký zážitok. Navštívili sme aj prestížnu kaviareň, v ktorej obedovali aj celebrity ako Rafael Nadal či Antonio Banderas.
V škole sme hrali typické andalúzske hry a jedli sme typické španielske raňajky, a to chlieb s olivovým olejom a horúcu čokoládu. Na obed sme dostali typickú španielsku Paellu. Napriek tomu, že tam bola „zima“, sme vyskúšali more, stavali hrad z piesku a hrali plážový volejbal a bedminton. 22.2. sme podstúpili lúčenie s našimi rodinami a s krásnou krajinou na Pyrenejskom polostrove.
Projekt bol podporený z Programu celoživotného vzdelávania, podprogram Comenius. Projekt je realizovaný s finančnou podporou EÚ.
Patrik Prokop Denisa Nogová Jakub Semanišin
Knihomoli zo ZŠ s MŠ Pod Vinbargom
4. stretnutie v rámci projektu R.E.A.D. - Reading Eliminates All Difficulties
V dňoch 7. -11. októbra 2013 bolo na našej škole riadne rušno. Navštívili nás žiaci a učitelia partnerských škôl z Turecka, Portugalska, Španielska, Talianska a Maďarska. Pre našich žiakov to bola výborná skúsenosť preveriť si svoje jazykové zručnosti. Trinásť zahraničných študentov bolo ubytovaných v bardejovských rodinách, kde sa jazykom týždňa stala angličtina. Schopnosti komunikovať v tomto jazyku si precvičili aj počas sprevádzania hostí po priestoroch školy. Každá z partnerských škôl si v nej našla aj svoj vlastný „kútik“, kde žiaci v rámci spoznávania kultúrnej rôznorodosti pripravili prezentáciu miest, zvykov, kultúry či športu ostatných krajín. Na stretnutí v Bardejove sa naši knihomoli mohli pochváliť pestrou paletou akcií a činností klubu. Okrem tradičného privítania chlebom a soľou v škole sme sa zúčastnili aj slávnostného prijatia vedúcim oddelenia školstva a telesnej kultúry Mgr. Reném Semanišinom na bardejovskom Mestskom úrade.
Ako vieme z názvu projektu, všetko sa v ňom točí okolo čítania. Našich zahraničných hostí sme preto pozvali do výnimočnej Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Boli sme svedkami nahrávania zvukovej knihy a dozvedeli sme sa, že nevidiaci si tieto knihy nevyberajú podľa názvu, ale podľa človeka, ktorý knihu prerozprával na CD. Najviac vychytení sú vraj naši herci. V jedinej tlačiarni Braillového písma na Slovensku sme boli pri tlači kníh a reliéfnych obrázkov. Hmatom sme si mohli „prečítať“, ako nevidiaci vnímajú napríklad bardejovskú radnicu a v jednej z ich kníh sme dokonca našli reliéfny obrázok nášho rytiera Rolanda.
Medzi oficiálnymi časťami partnerskej návštevy v Bardejove sme mali čas aj na neformálne aktivity. Z veže Baziliky sv. Egídia sme sa pochválili výhľadom na jedno z najkrajších slovenských miest, o našej histórii sa dozvedeli počas prehliadky radnice. Na kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch ochutnali všetky pramene liečivých vôd a boli sme milo prekvapení, ako im chutila. V Kúpeľoch sme zažili aj vtipnú situáciu. Keďže v programe, ktorý sme partnerským školám vopred posielali, bola uvedená aj „návšteva kúpeľov“, naši hostia si so sebou priniesli plavky a tešili sa na kúpeľné plávanie. Boli prekvapení, že pre našincov sa návšteva tohto miesta spája s prehliadkou skanzena a promenádou po kolonáde. Nakoniec sme potešili aj plávania chtivých a navštívili sme s nimi wellness spa. A, samozrejme, nesmela chýbať ochutnávka kúpeľných oplátok, ktoré následne kupovali doslova na kilá.
Tento medzinárodný týždeň sme zakončili veselou Šarišskou zábavou, na ktorej tanečníci z folklórneho súboru Raslavičan pod taktovkou skupiny Lexel vyzvŕtali našich zahraničných kolegov v rytme valčíka, polky aj čardáša. Priatelia z Turecka chceli byť pri tanci stopercentne autentickí. Ani sme sa nenazdali a už sa vykrúcali v klobúkoch a vestičkách našich folkloristov.
Stretnutie partnerov v Bardejove nás naučilo veľa vecí. Že môžeme byť hrdí na naše mesto, zvyky a tradície. Že môžeme byť hrdí na našich žiakov, ktorých úroveň angličtiny je na vysokej úrovni a o ktorých už teraz vieme, že sa vo svete nestratia. Že môžeme byť hrdí na našu školu a jej učiteľov, ktorí pre našu zahraničnú pripravili nezabudnuteľný týždeň.
Že sme si istí, že naši žiaci milujú knihy a šum strán pri ich otáčaní. Že sme si istí, že Mesto Bardejov nám v projekte drží palce a že v ňom máme silného partnera.
Obsiahla fotogaléria z tejto návštevy je TU.