• Pre rodičov

• Je vaše dieťa pripravené na školu?

•

Obdobie nástupu do školy patrí medzi najvýznamnejšie etapy vývoja dieťaťa. Je veľmi  dôležité správne odhadnúť, alebo určiť jeho pripravenosť na školu. Ponúkame Vám niekoľko rád a typov ako spoznať  svoje dieťa v perceptuálno- motorickej, kognitívnej a sociálno- emocionálnej oblasti. V prípade akýchkoľvek otázok a poradenstva kontaktujte triedne učiteľky, ktoré Vám veľmi radi poradia a ponúknu súbor hier a aktivít, aby Vaše dieťa napredovalo a nemalo problém s adaptáciou  na školské prostredie.

Ø Perceptuálno - motorická oblasť:

Jemná motorika

Takmer hotový školák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, a nakresliť kompletnú postavu človeka ( s hlavou, krkom, rukami, nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať koráliky.

·      Výtvarný prejav

Dieťa by malo vedieť:

znázorniť seba, alebo postavu človeka,

kresliť plynulým pohybom bez kŕčovitosti,

oblúčiky obrátené hore a dole, vlnovky, ležaté osmičky,

detailnejšie znázorniť prostredie a dej.

Pracovný vývoj

Úlohou rodičov je rozvíjať pracovnú aktivitu, zručnosť a fantáziu pri práci s rôznym materiálom. Zároveň by mali podporovať vôľu, cieľavedomosť a sústredenosť svojho dieťaťa.

Dieťa by malo vedieť:

samo sa umyť, učesať, používať WC, toaletný papier,

používať vreckovku,

obliecť sa a vyzliecť, zapínať a rozopínať odev, skladať a ukladať oblečenie,

obuť a vyzuť topánky, zaviazať šnúrky,

používať celý príbor.

čistiť si správne zuby,

Hrubá motorika

Dieťa  vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

Vonku (na záhrade, v lese…) sa zdokonaľuje pohybová koordinácia trupu a končatín. Dieťaťu necháme dostatok voľnosti a možností na chôdzu, beh, preliezanie, skákanie, hádzanie loptou, jazdu na odrážadle, neskôr na kolobežke a bicykli.

Ďalšou pohybovou aktivitou môže byť plávanie, joga, v zime lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie alebo bobovanie.

·         Orientácia

Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, ponad, popod, cez. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú ruku. Vie sa orientovať aj v čase (dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, bude, bolo). Rozozná základné farby a geometrické tvary.

Kognitívna vzdelávacia oblasť:

poznať svoje celé meno, vek, adresu,

vymenovať najbližších členov svojej rodiny a vedieť, kde pracujú,

poznať cestu z domova do MŠ a späť, do obchodu, k lekárovi,

správne reagovať na svetelné signály, poznať základné pravidlá správania na ulici (rozhliadnuť sa, nezdržiavať sa na vozovke),

samostatne a tvorivo myslieť konvergentne a divergentne,

určiť materiál (plast, drevo, kov),

rozlíšiť jedlá zdravé a nezdravé,

poznať a pomenovať farby,

rozoznať a pomenovať kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník,

pomenovať časové obdobia (ráno, predpoludnie, obed, popoludnie, večer, deň, noc), pojmy včera, dnes a zajtra si postupne osvojovať a rozoznať ročné obdobia (jar, leto, jeseň, zima),

poznať a pomenovať domáce a hospodárske zvieratá, ich mláďatá,

Rečový prejav

nadviazať rečový kontakt s deťmi a dospelými,

vedieť rozkladať slová na slabiky,

vytvoriť opaky – protiklady a zdrobneniny,

predniesť 6 – 8 riekaniek a využívať ich pri hrách,

predniesť básničku,

rozprávať vlastný zážitok.

V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, prípadne aj vytlieskať slabiky a hlásky.

Sociálno - emocionálna vzdelávacia oblasť

Vzťah dieťaťa k vlastnej osobe – úlohou je samostatnosť dieťaťa v samoobslužných činnostiach a rozvoj osobnosti dieťaťa, jeho smelosť v spoločenskom styku.
            Vzťah k druhým a kolektívu, utváranie charakterových vlastností – podporovať nadväzovanie kontaktov detí s ich vrstovníkmi, rozvíjať schopnosť vzájomnej spolupráce.
            Dodržiavať pravidlá kolektívneho správania.

samostatne splniť aj náročnejšiu úlohu,

prejavovať pri rôznych činnostiach samostatnosť, rozhodnosť, nebojácnosť a čestnosť,

zdvorilé správanie a vystupovanie (pozdraviť, privítať sa, rozlúčiť sa, blahoželať),

udržiavať poriadok vo vlastných veciach, upratovať hračky.

Ako by sa mal budúci prvák správať:

na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)

väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý

nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti

v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie

nezajakáva sa pri reči, nepomočuje sa.

ZHRNUTIE

Budúci prvák by mal vedieť:

samostatne sa obliecť a obuť (pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi)

samostatne sa najesť

samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.

správne vyslovovať všetky hlásky

vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach

vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách

spočítať predmety do desať