• Slovenský jazyk a literatúra

• Literatúra našimi očami

• 13.04.2022 13:01
        • Literatúra nás na svojich krídlach unáša do neznámych svetov fantázie i ľudských osudov. Na chvíľu nás vytrhne z nášho života, každodenných starostí či stereotypu a dá nám príležitosť žiť život viac či menej statočných bájnych, rozprávkových i dejinných hrdinov či obyčajných ľudí. Často v nás odhalí skryté túžby a sny, je hravá, zábavná, ale tiež šokujúco kritická k životu človeka, sveta a celého vesmíru.

Vyučovanie literatúry v školskom prostredí má za cieľ predstaviť detskému a mladému čitateľovi túto oblasť kultúry inšpiratívnym, objavným a emocionálne pútavým spôsobom. V mesiaci marec, ktorý je už tradične venovaný knihám akéhokoľvek druhu, sme dali našim žiakom príležitosť vžiť sa do pozície ilustrátorov i autorov kníh. Ich úlohou bolo prepojiť literárne umenie s výtvarným alebo pokúsiť sa vyjadriť svoj vlastný pohľad na vznik sveta a vesmíru formou autorskej báje. Výsledkom úsilia piatakov a šiestakov boli výstižné vizuálne stvárnené pohľady na vybrané literárne diela (bájky, rozprávky) aj zaujímavé bájne príbehy. Siedmaci a ôsmaci si zasa pripomenuli Svetový deň poézie vytvorením plagátov o najvýznamnejších predstaviteľoch slovenskej poézie. Práce našich šikovných žiakov si môžete pozrieť v galérii.

Katarína Rubická