Projekt Meníme životy, formujeme osudy
Vycestovali sme na poslednú mobilitu - Lamia, Grécko
04.07.2025 09:49V dňoch 3. a 4. júna 2025 sa v Lamii uskutočnila posledná mobilita, na ktorej sa hodnotila práca od začiatku projektu.
Počas 1. dňa sa diskutovalo o priebehu projektu a dosiahnutých výsledkoch, analyzovali sa aktivity 1, 2 a 3, jednotliví partneri prezentovali svoje výstupy, ktoré sú potrebné pre prípravu záverečnej správy, ktorú vypracuje koordinátor projektu - Slovensko.
Na druhý deň deň sme posudzovali dopady výsledkov projektu, diskutovali sme o udržateľnosti a následných krokoch, o administratívnych a finančných záležitostiach. Naplánovali sme záverečné kroky a ukončenie celého projektu. V závere sa udeľovali certifikáty.
Navštívili sme aj školu pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Sprevádzali nás skúsení učitelia z danej školy, ktorí nás oboznámili s jej chodom, inšpirovali nás a dali nám cenné rady k práci s týmito žiakmi.
Popri oficiálnom programe vznikol čas aj na prehliadku pravoslávneho kláštora Premenenia Ježiša, ktorým nás previedol jeho správca. Navštívili sme aj neďaleký turistami vyhľadávaný ostrov Lichadonosia. Išli sme tam vyhliadkovou loďou. Mali sme zabezpečený aj komentár v anglickom jazyku.
Čas sme využili aj na neformálne rozhovory s odborníkom (Murat Aydoğmuş) z Turecka. Je to projektový manažér, tvorca obsahu mnohých projektov na tému sociálnej inklúzie. Analyzovali sme spôsoby a metódy pomoci traumatizovaným a frustrovaným deťom. Dohodli sme sa na budúcej projektovej spolupráci. Vnímame to ako novú výzvu...
Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.História mesta preskúmaná zážitkovou formou
04.07.2025 09:13História mesta, v ktorom v súčasnosti žijú ukrajinskí žiaci našej školy, bola zážitkovou formou preskúmaná počas aktivity v rámci tohto projektu. Prešli sme sa popri rieke Topľa, kde je história mesta spracovaná vo vizuálnej podobe. Žiaci mali možnosť prečítať si nielen o zaujímavých historických míľnikoch mesta, ale aj o osobnostiach, či už z nášho mesta, alebo tých, ktorí významne formovali históriu Bardejova. Zaujímavé boli aj sprievodné maľby. Po návrate do školy žiaci vytvorili reťazový príbeh o tom, ako a čo ovplyvňuje ich životy na Slovensku.
Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.Konferencia o projekte v poľskej Krynici
03.06.2025 12:15Projekt Erasmus+ Meniť životy, formovať osudy bolo témou teambuildingu pre pedagógov, ktorý sa dňa 17.4.2025 uskutočnil u našich poľských susedov v Krynici. Koordinátorom projektu je Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom 1 v Bardejove.
„Vznikol na základe toho, že po vojne na Ukrajine sme mali veľký príliv žiakov na ZŠ z Ukrajiny. Projekt formuje nejakým spôsobom vzdelávanie škôl a pedagógov v tom, ako vnímať tieto deti, ako ich zapojiť do vzdelávacieho procesu, aby porozumeli tomu slovenskému vzdelávaciemu procesu.“ uviedla Katarína Novák, školská špeciálna pedagogička.
„Hlavnou myšlienkou bolo, ako inkluzívne pôsobiť vo vzťahu k ukrajinským žiakom, ako ich prijať a akceptovať do nášho prostredia,“ vysvetlil Ján Šoltés, učiteľ anglického jazyka.
„Tým teambuildingom sa snažíme priblížiť pedagógom spôsob práce alebo aj spolupráce či už so psychológom alebo ponímaním tej traumy, ktorú deti prežívajú po príchode na Slovensko.“ povedala Novák.
Práve trauma bola jednou z tém školenia. „Aby sme sa lepšie priblížili k tomu, ako to môžu prežívať tie deti a ako sa prejavujú, lebo niekedy máme pocit, že deti sú zlé, ale oni môžu mať niečo na svojom srdci a mať nejakú traumu,“ uviedla riaditeľka školy Milena Kravcová.
„Sú radi, že sú tu, aj keď by najradšej boli na Ukrajine, ale snažíme sa aspoň takou formou pomôcť, zlepšiť ich situáciu, aby sa u nás na Slovensku cítili príjemne,“ povedal jeden z pedagógov. „Určite treba viac hovoriť o Ukrajincoch, pretože fakt majú tie traumy, treba ich pochopiť, neprešli si ľahkým obdobím,“ doplnila pedagogička.
Projekt vznikol v spolupráci s partnerskými krajinami Európskej únie Gréckom a s Talianskom. „Zatiaľ v rámci projektu sme mali aktivitu číslo jedna, ktorá bola online – to robilo Slovensko. Aktivita číslo dva – vo februári 2025 sme vycestovali do Ríma,“ dodal Šoltés.
V júni 2025 čaká školu výjazd do Grécka, kde sa celá projektová činnosť ukončí.
Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.
Výtvarné aktivity v projekte Meníme životy, formujeme osudy
28.03.2025 13:28Dnes sme začali ďalšiu časť aktivít v projekte Changing lives, shaping destinies. Po úvodnom rozhovore s prvou polovicou žiakov z Ukrajiny žiaci začali výtvarne spracovávať svoje prvé pocity po príchode na Slovensko. Bolo veľmi zaujímavé žiakov sledovať pri tejto činnosti. Je viditeľné, že žiaci sú na Slovensku už nejaký čas. Atmosféra bola priateľská, príjemná a komunikácia medzi zainteresovanými bola na výbornej úrovni. Žiaci komunikovali nielen v rodnom ukrajinskom jazyku, ale aj v slovenskom jazyku. Medzi žiakmi nebolo badať žiadne známky traumatického prežívania situácie v ich rodnej krajine. Teší nás, že sa u nás cítia ako doma a vítaní.
Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.Vytvorili sme publikáciu Sprievodca zvýšením medzinárodnej angažovanosti žiakov na školách
14.03.2025 10:44Tešíme sa, že z dielne projektu Meníme životy, formujeme osudy (Changing lives, shaping destinies) vyšla v spolupráci s talianskymi a gréckymi partnermi táto publikácia, ktorej súčasťou je aj tím Slovenska. Je zameraná na žiakov cudzincov a prisťahovalcov navštevujúcich základnú školu. Je obohatená o odborné, ale aj praktické rady, ako vnímať traumatické prostredie, z ktorého prišli a ako im pomôcť začleniť sa do kolektívu a zvládať vzdelávací systém v krajine azylu.
Po vydaní publikácie pedagogickí zamestnanci našej školy absolvovali 5 dňový vzdelávací seminár v Ríme, ktorého hlavnou témou boli utečenci, trauma pri migrácii a duševné zdravie ľudí a detí prichádzajúcich do iných krajín.
Fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok.