• História školy

•         Základná škola Pod Vinbargom si v roku 2005 pripomenula 30. výročie svojho založenia. Jej história má však hlbšie korene.

V šk. roku 1971/72 bola ONV – odborom školstva v Bardejove vytvorená V.ZDŠ. Sídlo mala v priestoroch IV. ZDŠ na Ševčenkovej ulici, kde pracovali dve riaditeľstvá. V. ZDŠ mala 21 tried, riaditeľom školy bol pán Štefan Perger. V nasledujúcom školskom roku bola škola presťahovaná na Nábrežnú ulicu. Škola dostala dve budovy, kde pracovalo 11 tried v 1. – 5. ročníku a 10 tried v 6. – 9. ročníku. Vyučovalo sa v dvoch smenách.

Táto situácia trvala až do školského roku 1975/76. Tento rok bol pre V. ZDŠ významný. 29. augusta 1975 bolo slávnostné otvorenie novej V. ZDŠ na Gottwaldovej ulici. Riaditeľom sa stal pán Ján Maňko. V novostavbe bolo 22 tried, malá a veľká telocvičňa, jedáleň, odborné učebne, ihriská, ale aj tak nestačili pokryť požiadavky 30 tried, preto bolo vyučovanie dvojsmenné. Do školy prichádzali aj deti z okolitých obcí. Škola sa stala v meste jedinou školou s vyučovaním ukrajinského jazyka.

1. septembra 1998 po rekonštrukcii budovy (Detský domov) škola získala 8 učební pre vyučovanie žiakov 1. – 4. ročníka a miestnosti pre školský klub. V roku 1998 sa začala nadstavba hlavnej budovy – II. poschodie. 1. septembra 1999 sa začalo vyučovanie v týchto priestoroch. Škola získala 10 učební pre vyučovanie žiakov 5. – 9.ročníka ZŠ. Pre nadané deti škola vytvorila jazykové triedy a triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Žiaci z týchto tried dosahovali výborné vedomosti a popredné umiestnenia v rámci okresu, kraja a Slovenska. Našu školu za hranicami okresu vzorne reprezentovali napr. títo žiaci: M. Mlynárik, Guščíková, Jurečková,Gerberová, Bohinský, Philipová, M. Gurská, M. Matej, V. Bajhak, P.Pagáč, Hupcejová, M. Turoková, J. Sulin.