• Technika

• Gigantický veľkonočný zajac

• 11.04.2017 11:15
        • Nadrozmerný veľkonočný zajac – myšlienka, ktorá nám začala víriť hlavou ešte pred rokom, keď sme na tvorivých dielňach vyrábali veľkonočné ozdoby. Žiaci, ktorí sa na nich zúčastnili, si osvojili techniku pletenia z papiera - pedig (recyklovanie starého papiera), ale aj rôzne ďalšie techniky zdobenia veľkonočných vajec a výroby veľkonočných dekorácií. Naša myšlienka sa postupne začala realizovať už po vianočných sviatkoch. Na hodinách techniky, výchovy umením a výtvarnej výchovy sme žiakov zapojili do výroby papierových roliek, ktorých bolo potrebné vyrobiť viac ako 1 500 kusov. Práca si vyžaduje značnú zručnosť, a preto nie vždy všetky rolky boli dokonalé. Oceňujeme však veľké zanietenie a chuť žiakov vyrábať ich. Niektorí ich nakoniec vyrábali ako skúsení a zruční majstri. Nadrozmerný zajac si vyžadoval pevnú konštrukciu, s ktorou sa popasovala p. uč. Hankovská spolu so svojím manželom. Základy a kontúry zo železa boli pozvárané v dielni p. Hankovského. Hneď nato začala najdôležitejšia časť práce. Papierové rolky bolo potrebné zapletať a postupne obtáčať okolo celej konštrukcie. Vyžadovalo si to veľké množstvo času a námahy, ktorú v popoludňajších hodinách pri výrobe vynaložili zanietení žiaci a ich učitelia (p. uč. Bobaliková, Chovanová, Hankovská). Výsledok sa však rodil pomaly, pretože bolo potrebné dotiahnuť detaily tak, aby všetko spolu dokonale ladilo. Hotový výrobok predčil aj naše očakávanie a my všetci, ktorí sme sa podieľali na výrobe, sme na nášho „fešáka“ právom pyšní.
          Mgr. Slavka Bobaliková a kolektív žiakov 8.C