• Slovenský jazyk a literatúra

• SJL - Slovník pre cudzinca

• 29.06.2020 11:39
        • Projektové vyučovanie je jednou z tých didaktických foriem, pri ktorej si žiak môže samostatne, zaujímavým, svojim schopnostiam a zručnostiam primeraným spôsobom spríjemniť učenie. V súčasnej mimoriadnej situácii sa táto forma vyučovania stala o niečo viac žiadanou a pre žiakov aj pozitívne prijímanou.

Prirodzenou súčasťou výučby spisovnej podoby materinského jazyka je aj upriamenie pozornosti na jej nespisovnú, no väčšinou z nás každodenne viac či menej používanú, komunikáciu v nárečí. Tá je blízka aj našim deťom, a tak som sa touto skutočnosťou inšpirovala aj pri zadávaní projektových úloh.

Žiaci 5.B a 6.C triedy sa mohli pokúsiť vytvoriť tzv. slovník pre cudzinca, ktorý neovláda miestne nárečie (šarišské alebo rusínske), alebo preložiť do miestneho nárečia známe rozprávky či bájky. Do akej miery sa im to podarilo, posúďte sami vo fotogalérii. smiley

Žiaci Filip Mojdis, Tobias Marek Ondavský zo 6.C a Šimon Lipka z 5.B pri vypracovaní záverečných projektov zo SJL príjemne využili aj svoje vedomosti a zručnosti z informatiky. Zhostili sa návrhu vytvoriť krátke video so zvieratkami spolu so zvukovou nahrávkou alebo písomnými titulkami imaginárneho dialógu týchto zvieratiek. Výsledky ich tvorivej práce Vás iste pobavia. smiley (videá nájdete vo fotoalbume)