• Project Digital competences and reading skills

• 5. projektové stretnutie Digitálne kompetencie a čitateľské zručnosti - Maďarsko 2023

• 14.12.2023 07:59
          • Zdravíme všetkých na Slovensko z Maďarska. Koordinujeme medzinárodný projekt Erasmus+ s názvom Digitálne kompetencie a čitateľské zručnosti, dávame našim žiakom možnosť zažiť jedinečnú atmosféru medzinárodných stretnutí. Perlička: dve ukrajinské žiačky z Bardejova sa stretli s dvomi ukrajinskými žiakmi na pôde školy v maďarskom meste Eger. Aj takéto krásne momenty vedia priniesť medzinárodné stretnutia. Spolu so Španielmi, Grékmi, Talianmi a domácimi Maďarmi si to užívame.

• 4. projektové stretnutie v talianskej Pise

• 28.10.2023 10:53
          • Ďalšie stretnutie projektových partnerov v rámci projektu Erasmus+ "Digital competences and reading skills" hostí mesto Pisa v Taliansku.

Aktivity začali otváracou ceremóniou, na ktorej sa programovo podieľali všetky zúčastnené krajiny (Španielsko, Slovensko a Taliansko). V popoludňajších hodinách sme sa napriek nepriaznivému počasiu kochali miestnymi kultúrnymi pamiatkami (Šikmá veža v Pise, Katedrála
            v Pise, citorín Camposanto).

Pokračovaním talianskeho týždňa sme na druhý deň navštívili hosťujúcu školu Instituto Comprensivo Toniolo, kde sme sa oboznámili so vzdelávacím systémom v Taliansku. Knižnice, knihy, čitateľská gramotnosť sa stali hlavnou témou dňa. Popoludní sme pri potulkách Pisou obdivovali dielo Tuttomondo od Keitha Haringa. Deň sme zakončili ako inak umením a to Rossiniho operou Il barbiere di Siviglia (Holič zo Sevili).

Nasledujúce dopoludnie boli naši žiaci súčasťou vyučovacieho procesu, kde prezentovali náš jazyk v rodine európskych jazykov prezentovaním nášho mesta, našej kultúry a gastronómie. Popoludnie sme strávili na konskom záprahu v prírodnej rezervácii Riserva Naturale Lame di Fuori.

Včera nás očarila nádherná Florecia svojou nekonečnou krásou a umením. Navštívili sme niekoľko známych historických pamiatok, ktoré stáročia svojou vznešenosťou a majestátnosťou vyrážajú dych. Naše oči očarili Palazzo Pitti, Ponte Vecchio, Organissanti, Basilica Santa Maria Novella, Baptistry a Florence's Duomo and Giotto Bell Tower. Po rýchlom obede sme sa sviežili pravou talianskou zmrzlinou. S Talianskom sme sa večer rozlúčili tradične po taliansky - pizzou.

Arrivederci Taliansko!

• 3. projektové stretnutie v Španielsku sa končí - Adios España!

• 26.09.2023 11:48
          • Španielsko - Granada -Andalúzia - škola - olivy - med - čokoláda.

Posledný deň stretnutia Erasmus+ sa niesol v znamení týchto slov. Deň sme začali prehliadkou školy a zoznámením sa so španielskym vzdelávacím procesom.

Program pokračoval návštevou neďalekej výrobne čokolády a medu. Každý z nás si vyrobil vlastnú čokoládu, propolisovú sviečku a odniesol si so sebou pohárik medu. Naše tváre žiarili šťastím, čokoládovým úsmevom a lepkavými medovými prstami. Každý smiech sa ale raz skončí...

Záverečná párty bola plná lúčenia, objatí, sĺz a smutných tvárí nielen našich detí, ale aj ich "adoptívnych rodičov". Adios España!

• 3. projektové stretnutie v Španielsku (deň č.4)

• 24.09.2023 22:13
          • 4. deň španielskeho týždňa v rámci projektu Erasmus+ bol v znamení vody, kajakov, vodných bicyklov, kúpania, šantenia a priateľstiev s kamarátmi z Grécka, Talianska a Španielska. Po krátkej odbornej inštruktáži sme strávili nádherný deň na vodnej nádrži Negratin. Olá!

• 3. projektové stretnutie v Španielsku pokračuje

• 23.09.2023 21:49
          • Dnešný deň španielskeho týždňa sa niesol v znamení návštevy historického mestečka Castril v provincii Granada. Mesto je chránenou oblasťou UNESCO a je tiež miestom, kde vedľa seba kedysi žili kresťanský, židovský a moslimský národ. Vystúpili sme na miesto nazývané Peña del Sagrado Corazón, kde sme pod sochou Krista (ochrancu dediny) mohli uvidieť úchvatnú krásu okolitej krajiny a spoznať históriu miestnych obyvateľov.