• Súťaž - 2. svetová vojna

• I. kolo

Úlohy z histórie

1. kolo - 2. svetová vojna vo svete

8. mája 2016 si svet pripomenie 71. výročie od  skončenia 2. svetovej vojny. Trvala dlhých 2194 dní. Počas vojny zahynulo vyše 60 miliónov ľudí na bojiskách, pri bombardovaní alebo v koncentračných táboroch. Približne 30 miliónov osôb bolo ranených a zmrzačených. Žiaľ a bolesť, ktorú prežívali  sú dodnes nevyčísliteľné, ale obrovské.

Preto aj my si chceme pripomenúť tieto významné dni a niečo z našej histórie sa naučiť.

Súťažné úlohy pre žiakov II. stupňa

1. Ktorý deň považujeme za začiatok 2. svetovej vojny?

2. Zámienkou 2. svetovej vojny bola šarvátka na poľsko-nemeckých hraniciach. Nemeckí vojaci prezlečení za poľských prepadli nemeckú vysielačku v Gliwiciach. V noci 1. septembra prekročili poľské hranice.
            Ktorá ďalšia krajina okupovala Poľsko v septembri 1939?

3. Ktoré štáty patrili k spojencom Nemecka a tvorili spolu Os Berlín – Rím – Tokio?

4. Na území Slovenska si každoročne 9. septembra pripomíname Deň holokaustu.
            Čo znamená slovo Holokaust?

5. Obmedzovanie občianskych a ľudských práv sa najvýraznejšie prejavilo pri tzv. riešení židovskej otázky. Židov postupne zbavovali nielen majetku, ale aj základných politických, občianskych a nakoniec i ľudských práv. Podľa vládneho nariadenia z roku 1941, tzv. židovského kódexu, boli vylúčení zo škôl, zamestnania, vysťahovaní z bytov. Museli nosiť verejné potupné označenie – žltú šesťcípu hviezdu.

Od ktorého veku?

a) od 6 rokov
            b) od 15 rokov
            c) od 18 rokov

6. Na území Nemecka a Rakúska sa nachádzalo 636 koncentračných táborov. Ďalšie boli najmä na území Poľska, ZSSR a Československa.
            V ktorom známom koncentračnom tábore v Poľsku môžeme nájsť tento nápis:
            „Arbeit macht frei.“
            Vymenujte ešte 2 ďalšie „tábory smrti“

7. Anna Franková bola 13 ročné dievča, ktoré sa počas vojny spolu s rodinou muselo 2 roky ukrývať. Vo svojom denníku od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár  dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora.
            V ktorom meste sa počas vojny ukrývala

a) Berlín
            b) Rotterdam
            c) Amsterdam

8. Protiváhou spojencov Nemecka boli štáty, ktoré tvorili tzv. Veľkú trojku.
            Už počas vojny sa zišli na konferenciách v Teheráne a  v Jalte na Kryme, aby zjednotili svoj spoločný postup v boji proti fašizmu. Krátko po skončení vojny sa zišli v meste Postdam neďaleko Berlína, aby rokovali o ďalšom osude Nemecka.
            Ktoré štáty a ich predstavitelia tvorili Veľkú trojku?

9. Ktorá udalosť donútila Spojené štáty americké vstúpiť do 2. svetovej vojny

a) prenasledovanie Židov
            b) útok na Pearl Harbor
            c) japonská invázia do Číny

10. Na rozkaz amerického prezidenta Trumena boli 6. a 9. augusta 1945 zhodené atómové bomby na 2 japonské mestá. Po ich výbuchu zahynulo na následky popálenín, tlakovej vlny a chorôb z ožiarenia vyše 300 000 ľudí.
            Ako sa volali tieto japonské mestá?

Súťažné úlohy pre žiakov I. stupňa

1. Ktorý európsky štát začal 2. svetovú vojnu?

2. Ako sa volá pamätník  Česko-Slovenského armádneho zboru s vojnovým cintorínom v  oblasti Duklianskeho priesmyku pri meste Svidník?

3. V akom mesiaci bolo oslobodené naše mesto? Ak vieš, môžeš napísať celý dátum.

4. Aké vojská oslobodili naše mesto?

5. Kde sa v Bardejove konala rekonštrukcia bitky z obdobia 2. svetovej vojny?

6. Ako sa volá pamätník v Bardejove, kde sa konajú oslavy oslobodenia mesta a kladú sa vence?

Vypracované úlohy odovzdajte svojim učiteľom dejepisu alebo na 1. stupni ZŠ triednym učiteľom do 25.4.2016. Nezabudnite napísať svoje meno a triedu.

Želáme všetkým veľa úspechov!