• Anglický jazyk

• "CULTURE QUIZ 6" na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom!

• 19.03.2018 12:05
        • Vyučovanie angličtiny patrí na mnohých školách k prioritám. Ovládanie tohto globálneho jazyka je často krát kľúčom k neskorším úspechom absolventov škôl. Každá škola by mala zodpovedne pripravovať svojich žiakov na neskorší praktický život, v ktorom buď budú, alebo nebudú úspešní. O (ne)úspechu ľudí často rozhoduje práve škola, na ktorej žiaci študovali, učitelia, ktorí žiakov do života pripravovali. ZŠ s MŠ Pod Vinbargom sa snaží v oblasti vyučovania anglického jazyka spraviť pre svojich žiakov maximum.

Dňa 13. marca prebehla na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom súťaž z anglického jazyka, ktorá bola určená pre žiakov 7.–9. ročníka. Žiaci nepísali „klasický“ gramatický test, na ktorý sú bežne zvyknutí, ale riešili náročný vedomostný kvíz („Culture Quiz 6“), ktorý bol zameraný na reálie anglofónnych krajín – Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

(Pre pokračovanie článku vrátane výsledkov kliknite na VIAC.)

Logicky rozdelené otázky sa týkali rôznych oblastí spoločenského života - histórie, geografie, športu, hudby, osobností, všeobecného prehľadu. Bol to už šiesty ročník spomínanej súťaže na našej škole a žiaci takýto typ aktivity prijali veľmi pozitívne. Vytvorila sa tradícia, ktorá nepatrí do kategórie z tých povinných, ale dobrovoľných – ako zo strany učiteľov, tak zo strany žiakov. Ako učitelia sme využili v dnešnej dobe všeobecne vysokú motiváciu mladých ľudí – našich žiakov – vo vzťahu k anglofónnej kultúre. Vyplatilo sa! Všetci, ktorí sa zúčastnili súťaže, si mohli prakticky overiť svoju orientáciu vo vedomostiach o spomínaných krajinách. S podobným učivom sa naši žiaci určite stretnú na stredných školách, maturitách z anglického jazyka, resp. v praktickom živote po ukončení svojich štúdií. Pre rozvoj ich komunikačných schopností v anglickom jazyku, resp. v rozšírení ich všeobecného prehľadu je to jednoznačne pozitívum.  Škola musí byť autoritou a k autorite patrí aj náročnosť! Žiaci to možno teraz takto nevnímajú, ale určite to ocenia časom: „ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku“ smiley.

S kvízom, ktorý mal 130 otázok, si v jednotlivých ročníkoch najlepšie poradili títo žiaci:

7. ročník:
          1. miesto: Erik ŽELINSKÝ (7.A)
          2. miesto: Eduard BIATH (7.A)
          3. miesto: Petra PROKOPČÁKOVÁ (7.B)

8. ročník:
          1. miesto: Peter PAĽA (8.A)
          2. miesto: Natália VOLČKOVÁ (8.B)
          3. miesto: Marta ADAMIŠINOVÁ (8.C)

9. ročník:
          1. miesto: Adam KAČMÁR (9.A)
          2. miesto: Petra GOLECOVÁ (9.A)
          3. miesto: Bianka BUBENOVÁ (9.B)

Celkové poradie súťažiacich (najvyšší počet bodov, nezávisle od ročníka):

1. Adam KAČMÁR (9. A) – 102 bodov
          2. Petra GOLECOVÁ (9. A)  – 89 bodov
          3. Peter PAĽA (8. A) – 79 bodov

(poznámka: maximálny počet bodov bol 130)

Víťazom blahoželáme a ostatným ďakujeme za aktívnu účasť! Komu to nevyšlo, má šancu opäť o rok napraviť si skóre (deviataci taký „luxus“ už nebudú mať smiley).

Mgr. Ján ŠOLTÉS
          (za učiteľov AJ na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom)