• Dejepis

• Naši žiaci uspeli aj v krajskom kole Dejepisnej olympiády

• 28.06.2017 10:23
        • 27. marca 2017 sa na ZŠ Šrobárova v Prešove uskutočnilo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Zúčastnili sa ho víťazi obvodových kôl z 13 okresov Prešovského kraja.

Dejepisná olympiáda je určená žiakom základných škôl a osemročných gymnázií so záujmom o históriu a dejepis. Súťažiaci museli v jednotlivých kolách úspešne zvládnuť test, ktorý pozostával z 3 častí – monotematický celok, témy obsiahnuté v učive pre konkrétny ročník a regionálna história.

V tomto školskom roku slovenská komisia DO vybrala tému Uhorsko za vlády Anjouovcov a pre staršiu kategóriu Storočie osvietenstva a rozumu v národných dejinách. Dôvodom výberu témy bolo trojsté výročie narodenia Márie Terézie, ktoré si pripomenieme v tomto roku.

Súťažné úlohy boli pomerne náročné, pretože preverovali nielen získané vedomosti, ale aj čitateľskú gramotnosť a prácu s historickým materiálom.

Našu školu v krajskom kole reprezentovali 3 žiaci v 3 súťažných kategóriách, ktorí  v konkurencii 24 súťažiacich v každej kategórii dosiahli veľmi pekné umiestnenie.

7. ročník - Natália Volčková - 1. miesto

8. ročník - Petra Golecová - 1. miesto

9. ročník - Michal Čopák - 4. miesto

Najlepší výsledok spomedzi všetkých 72 účastníkov olympiády získala Petra Golecová, ktorá si zo 100 možných bodov vybojovala 98. Dúfame, že Petre sa bude podobne dariť aj v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 3.-5. mája 2017 v Trenčianskych Tepliciach.

Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme a Petre držíme palce v CK.