• Dejepis

• Bronz na celoslovenskom kole Dejepisnej olympiády

• 12.05.2017 11:15
        • V dňoch 3.-5. mája 2017 sa uskutočnilo celoštátne kolo v poradí už 9. ročníka Dejepisnej olympiády. „Dejepisárska elita Slovenska“ – ako nazvala účastníkov tejto súťaže predsedníčka PhDr. Ľubica Kázmerová, CSc z Historického ústavu SAV v Bratislave – si tento rok zmerala svoje sily v malebnom prostredí Trenčianskych Teplíc.

Víťazi krajských kôl preukazovali svoje vedomosti z dejín v náročnom teste, ktorý pozostával z dejepisného učiva 8. ročníka a monotematického celku so zameraním na obdobie osvietenstva a rozumu v národných dejinách.

Našu školu, ale aj okres Bardejov a celý Prešovský kraj, reprezentovala Petra Golecová, žiačka 8.A triedy ZŠ s MŠ Pod Vinbargom. V tvrdej konkurencii najlepších olympionikov Slovenska si vybojovala výborné 3. miesto. Bronzovú medailu, diplom, ako aj hodnotné ceny si prevzala v priestoroch Domova Speváckeho zboru slovenských učiteľov.

Za jej úspechom stojí svedomitá príprava, jej ochota pracovať na sebe a venovať veľa voľného času štúdiu historickej literatúry. Musela prelúskať množstvo letopočtov, osobností, udalostí a súvislostí. Finálne kolo potvrdilo, že šlo o stretnutie ozajstných znalcov dejepisu, čoho dôkazom bolo, že úplne všetci prekročili hranice úspešnosti minimálne o dvadsať bodov.
          Organizátori pre súťažiacich pripravili zaujímavý program. Tri dni v Trenčianskych Tepliciach tak boli nielen dobrou skúsenosťou, ale aj  sviatkom všetkých zúčastnených milovníkov histórie.
          Petre ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a prajeme ešte veľa ďalších úspechov v histórii – vede, ktorá má už od obdobia antiky prívlastok „učiteľka života“.