• Dejepis

• DEJ - Nickyho rodina

• 21.11.2017 09:38
        • Žiaci 9. ročníka našej školy si na hodinách dejepisu pozreli tento dokumentárny film. Po vzhliadnutí filmu sa rozprúdila diskusia a tu sú ich postrehy, pocity, zážitky a názory.

Nicholas Winton nám ukázal, že v živote človeka nie je dôležité starať sa len sám o seba, ale je potrebne pomôcť aj druhým v ťažkých situáciách. V takejto ťažkej situácii sa ocitli stovky židovských rodín v ČSR, keď fašistické Nemecko začalo s okupáciou ČSR. N. Winton v týchto časoch si žil život mladého a úspešného bankového makléra v Londýne, až kým jedného dňa neprišiel do Prahy a videl, čo sa tu deje. Chcel pomôcť prenasledovaným židovským rodinám. Nemohol pomôcť všetkým dospelým, a tak si uvedomil, že zachráni aspoň ich deti pred určitou smrťou. Do 1.9.1939 sa mu podarilo vyviesť z ČSR 669 detí do Anglicka a zachrániť ich pred deportáciou do koncentračných táborov. Bolo to ťažké, ale podarilo sa to. A urobil by viac, keby Hitler 1.9.1939 neobsadil Poľsko, čím sa začala druhá svetová vojna a uzavreli sa hranice. Pri pozeraní tohto filmu sme sedeli v nemom úžase. Mráz nám behal po chrbte pri rozlúčke deti so svojimi rodičmi a zároveň radosť z toho, že vďaka Wintonovi a anglickým rodinám, ktoré ich prijali, tieto deti prežili. Je smutné, že tieto deti sa už nikdy viac nestretli so svojimi rodičmi. Ale v náhradných rodinách sa im dostalo veľa lásky, starostlivosti.

Nicholas Winton bol úžasný človek, ktorý veľmi riskoval. Mal veľké srdce a veľkú odvahu. Všetci zachránení sú mu navždy vďační. Je veľký hrdina, ktorý aj napriek veľkému nebezpečenstvu sa nevzdal a tým zachránil ľudské životy. Zachránené deti a ich potomkovia nikdy nezabudnú, čo pre nich urobil tento človek. Tiež nás zaujalo, aké veľké množstvo ľudí tento príbeh inšpiroval, aby pomáhali druhým.

Aj my, žiaci našej školy, sa zapájame do charitatívnych akcií na pomoc druhým. Zapojili sme sa do zbierky Biela pastelka, Modrý gombík, Vianočná burza a ďalších...