• Dejepis

• 72. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

• 15.02.2017 13:02
        • Duklianske bojisko skropené krvou vojakov 1. Československého armádneho zboru a Červenej armády, ktorí v najväčšej a najťažšej horskej bitke obetovali svoje mladé životy za životy iných, sa stalo 6. októbra tohto roku miestom pietnej spomienky na 72. výročie KDO a Deň obetí Dukly. Tohto slávnostného aktu kladenia vencov sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Podobný akt kladenia vencov sa uskutočnil aj vo Svidníku, najprv však pri Pamätníku armádneho generála Ludvíka Svobodu, ktorý je čestným občanom mesta pod Duklou a ktorý veľmi miloval tento kraj a jeho meno s úctou a uznaním vyslovujú všetky generácie, nevynímajúc mladú generáciu. Tohtoročné oslavy 72. výročia KDO a Dňa obetí Dukly zavŕšil pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku sovietskej armády, ktorý je súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky „Duklianske bojisko.“ Po tejto pietnej spomienke na Dukle a vo Svidníku naši žiaci navštívili aj Vojenské historické múzeum vo Svidníku. Žiaci videli expozíciu, ktorá obsahovala podrobný súhrn vojenských dejín r. 1914 -1945 Československa, vojnové uniformy, zbrane, rôzne odznaky a iné. Súčasťou prehliadky boli aj krátke filmové ukážky z čias vojny a prehliadka vojnovej techniky v areáli múzeá. Domov sme sa vrátili plní dojmov, zážitkov a úcty k tým, ktorí položili svoje životy za našu slobodu a uvedomením si odvekej pravdy, že ten kto padol v boji za slobodu, neumiera. Fotoalbum TU.