• Aktivity 1.-4. ročníka

• Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci december a január, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách

• 15.02.2017 10:12
        • Prečo pokračujeme v aktivitách na rozvoj čitateľskej gramotnosti? Pretože je to nielen požiadavka Štátneho vzdelávacieho programu, ale hlavne požiadavka rozvoja spoločnosti. Pribúdajúce veľké množstvo informácií kladie väčšie nároky na činnosť ľudí. Vyžaduje od nich zručnosť orientovať sa v informáciách, vyhľadávať tie, ktoré majú význam pre jednotlivca. Preto aj naši žiaci sa učia texty nie len prečítať a rozumieť im, ale vedieť v texte vyhľadať, spracovať, porovnať informácie, reprodukovať obsah textu a pod. Pre pokračovanie článku kliknite na VIAC.

fotoalbum sa otvorí po kliknutí na obrázok
        • Tretiaci a štvrtáci po hlasnom a tichom čítaní textov riešili úlohy na vyhľadávanie informácií, porovnávanie literárnych javov, prerozprávanie príbehov. Čítali z obrázkov, priraďovali text k ilustráciám. Spestrením bola dramatizácia textov, napr. Xaver s nohami do X, Pani Zima, tvorba rýmov a dokončenie básní o zime, Vianociach, hra na spoločné vytváranie príbehov o detských hrdinoch. Nechýbalo ani čítanie príbehov na pokračovanie v detských časopisoch FIFÍK a MAXÍK a v mimočítankovej literatúre – Osmijankové rozprávky, Nie je škola ako škola, Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche. Informácie z prečítaného si žiaci zaznamenali aj do čitateľských denníkov. Motivačným prvkom pri práci s textom bola aj zmena prostredia a to z triedy na školskú alebo okresnú knižnicu. Poznatky z kníh si žiaci navzájom porozprávali v rámci triednych besiedok Akú knihu som dostal pod vianočný stromček. Zaujímavé informácie si odniesli z besedy so scenáristkou a spisovateľkou pani A. Bohinskou. Orientáciu v informáciách si časť žiakov precvičila aj vo vedomostnej súťaži Všetkovedko. Ďalší žiaci si vyskúšali pochopiť literárne dielo a vcítiť sa do postáv v prednese povestí, v súťaži Šaliansky Maťko. Čitateľskú gramotnosť si precvičovali aj na hodinách matematiky, riešili slovné úlohy, úlohy zobrazené v tabuľkách, matematické hádanky zapísané v slovných pokynoch, krokoch.

Ani prváci a druháci nezaostávali v práci s textom. Počúvali a čítali autorské aj ľudové rozprávky, náučné texty. Vyhľadávali literárne postavy, charakterizovali ich, kreslili k danému textu ilustrácie, z ktorých vytvárajú leporelo. V triedach si zhotovili výstavky rozprávkových kníh, ktoré dostali pod vianočný stromček, rozprávali si navzájom o týchto knihách. Prezentovali knihy, ktoré čítali doma, prečítali z nich úryvok. Písali listy Ježiškovi, pozdravy obľúbeným literárnym hrdinom, vianočné pozdravy seniorom do zariadenia sociálnych služieb v Rohožníku. Riešili testy, tajničky, štvorsmerovky, tvorili pokračovanie príbehu, hádanky, rýmy. Literárne texty si spestrili dramatizáciou, napr. básne z knihy Bola raz jedna trieda. Pri texte O škôlke pre vianočné stromčeky využili pojmové mapovanie, cez ktoré porovnávali skutočnú škôlku pre deti so škôlkou pre stromčeky z prečítaného textu.

V aktivitách žiaci ešte nekončia. Pokračujú v nich a tešia sa na nové poznatky, zážitky, tvorivé a zábavné aktivity.