• Aktivity 1.-4. ročníka

• Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci február a marec, ako pokračujeme v činnostiach a aktivitách

• 05.05.2017 09:21
        • Tretiaci a štvrtáci sa aj naďalej usilovali texty nielen prečítať, ale aj s nimi pracovať. K textom tvorili osnovy – Červená Čiapočka, vyhľadávali a charakterizovali postavy literárneho diela. K vybraným textom kreslili aj ilustrácie, z ktorých zhotovili leporelá.
          Hodiny čítania si spestrili aj prostredím – školskou knižnicou a okresnou knižnicou a spojením textu so zvukovou nahrávkou a pracovným listom – Hra pre tvoje modré oči. V okresnej knižnici sa zúčastnili besedy Príbehy detí v dielach A. Lindgrenovej a Snehuliak s horúcim srdcom, v rámci projektu pracovali s textom Smelý Zajko – čítali, písali osnovu, kreslili záložky, tvorili leporelo. V mesiaci marci si vytvorili aj triedne knižnice z kníh, ktoré si doniesli do tried z domácich knižníc.
          Popri čítaní nezabudli ani na zábavu – hádali rozprávky po prečítaní úryvku, rozprávali príbeh podľa obrázkov, dorozprávali príbeh podľa svojich predstáv. Okrem literárnych textov z Čítanky si čítali detské časopisy FIFÍK a MAXÍK, v ktorých pokračovali v príbehoch na pokračovanie, napr. Z ríše hmyzu, Slovné hračky našej kačky a knihy od spisovateľov J. C. Hronský, D. Hevier a ďalších. Čítali o zvykoch a obyčajach nášho regiónu – Fašiangy, Vyvodzene kačura, Karnevaly. Žiaci si skúsili aj prácu spisovateľov pri tvorbe hádaniek, básničiek a príbehov o jari a detských hrdinoch. Zhotovili si Valentínky podľa písomného pracovného postupu.
          Nevynechali ani náučné texty, napr. o vode, živočíchoch, ľudskom tele, doprave a bezpečnosti v doprave. Zmerali si aj sily v prednese poézie a prózy, v súťaži HK. Uskutočnili sa triedne kolá, školské a obvodové kolo. Zamerali sa aj na poéziu a prózu o mamách – M. Topoľská: Naša mama, J. Navrátil: Mamine ruky, Moja mama.
          V prvom ročníku pokračovali v čítaní v školskej knižnici pod názvom "Z rozprávky do rozprávky". Realizovali čítanie s porozumením,  rozprávali sa o hlavných postavách a ich vlastnostiach, kreslili obrázky.  Z ilustrácií prečítaných rozprávok vytvárali rozprávkové leporelá. Čítali: P. Dobšinský - Starý Bodrik a vlk, Soľ nad zlato, M. Ďuríčková - Nie je škola ako škola, Tri prasiatka - ľudová rozprávka.
          V druhom ročníku pokračovali v súťaží "Kráľ čitateľov". Navštívili okresnú knižnicu a zúčastnili sa prezentácie knihy Ady Žigovej: O snehuliakovi s horúcim srdcom. Čítali knihu O psíčkovi a mačičke, vytvorili si čitateľský denník, pracovali s časopisom Adamko, pripravovali sa na súťaž Hviezdoslavov Kubín, vyfarbovali pracovné listy MIMONI podľa prečítaného textu, hrali sa rôzne hry, kde si precvičovali čítanie s porozumením a reprodukciu textu, napr. hra "Keď sa povie..."
          V mesiaci marec prváci čítali s porozumením, reprodukovali text, hľadali hlavnú myšlienku (dobro a zlo), ilustrovali rozprávky, tvorili leporelá. Čítali: P. Dobšinský: Trojruža, O Veternom kráľovi.
          V druhom ročníku sa zahrali na majstrov rýmov - hľadali a tvorili rýmy, dramatizovali  rozprávky Janko Hraško a Červená Čiapočka.
          V rámci projektu "Číta celá škola" žiaci 1.-4. ročníka realizovali aktivity:
          - Zložené z veršov - veršovaná rozprávka F. Hrubína: Rozprávka o repe a Červená Čiapočka,
          - Kniha pre spolužiaka - výmena kníh z domácej knižnice,
          - Kamarátka kniha - predstavenie a čítanie z nových kníh,
          - Živá knižná reťaz.
          Žiaci 1.A, 2.C a 3.B nemali strach ani z tmy a zažili Noc s Andersenom v školskej knižnici.
          Na hodinách výtvarnej výchovy žiaci prvého až štvrtého ročníka ilustrovali bájky, ktoré napísali ich starší spolužiaci na 2. stupni.