• Aktivity 1.-4. ročníka

• Deti o právach detí

• 15.02.2017 13:52
        • 20.11.2016 uplynulo 57 rokov od chvíle, kedy bol prijatý dokument Deklarácia práv dieťaťa, ktorú prijala OSN v roku 1959. Obsahuje desať základných morálnych princípov potvrdzujúcich, že „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má.“ Štáty, ktoré prijali tieto princípy, sa snažia zabezpečovať a dodržiavať nasledujúce práva:[more]

1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.
          2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
          3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.
          4. Právo na bývanie, výživu a zdravotnícke služby.
          5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.
          6. Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
          7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
          8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.
          9. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
          10. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

Deti na 1. stupni našej školy patria medzi tie šťastnejšie, ktorým sa uplatňovaniu ich práv dostáva plným priehrštím. No vo svete žijú deti, ktoré lásku, slobodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a ďalšie nám prirodzené „samozrejmosti“ nepoznajú. Preto sme pripravili pre žiakov aktivity, v ktorých preukázali svoje názory, postoje, skúsenosti.

V triedach 3. a 4. ročníka prebiehalo formou besied, rozhovorov a samotného čítania knihy „Práva dieťaťa“ oboznamovanie sa s jednotlivými právami. Niekde sa diskutovalo (3.A, 3.C), inde si deti zahrali hru Tajomstvo v škatuli (4.A), ktorej cieľom bolo prehlbovanie sebapoznania, sebaúcty, sebaprijatia (rešpekt k sebe, osobná zodpovednosť.) V 3.B triede žiaci tému práv dieťaťa zakomponovali do hodiny SJL a písali správy a oznámenia o živote detí iných krajín. Ďalšou aktivitou bolo pexeso (4.C) s vyobrazenými právami detí. Žiaci zo 4.A mali besedu na tému „Moje práva a povinnosti“ a ďalšou aktivitou bolo rozprávanie spojené s kresbou „Môj dobrý skutok“.

Jednotlivými činnosťami sme s a snažili dosiahnuť to, aby sa s nimi žiaci oboznámili, porozumeli im, aby vedeli, aké majú práva ale aj povinnosti a aby ich dokázali uplatniť aj voči iným. Pretože... každé dieťa má právo na šťastný život v dôstojných podmienkach.

Zábery z tejto akcie si môžete pozrieť TU. smiley