• Aktivity 1.-4. ročníka

• Čítaním k tvorivosti na 1. stupni v mesiaci november

• 15.02.2017 13:50
        • Čítanka, knihy pre deti, detské časopisy, pracovné zošity a listy, detská tvorivosť. Aj mesiac november bol plný učenia, ale aj zábavy.

Štvrtáci si svoje prečítané knihy pre deti zapísali do čitateľských denníkov. Pre svojich literárnych hrdinov vyrobili záložky do kníh. V čítankách si čítali povesti, bájky a autorské rozprávky. Porovnávali literárne texty, hľadali literárne postavy, poučenie, vymyslené a skutočné udalosti v texte. Zahrali sa hru Hádaj, na čo myslím, písali návod ako môžu stavať snehuliaka, zahrali sa na spisovateľov a písali svoje vlastné zakončenia čítaného príbehu. Nezabudli ani na pekné ilustrácie.

Ani tretiaci nezaháľali. Ani oni nezabudli prečítané knihy zapísať do čitateľských denníkov a zhotoviť záložky pre svojich literárnych hrdinov. Z prečítaných textov si odniesli veľa príjemných pocitov o rodine a domovine. Rozprávali príbehy, písali osnovy, kreslili ilustrácie, dokončovali príbehy. Odpovede na zadané úlohy hľadali v príslušných textoch a zapísali ich do zošitov a pracovných listov. Nezabudli sa aj zabávať. Text Môj veľký brat výmyselník čítali ako rozhlasovú hru. Zhotovili plošné bábky a zahrali si divadlo.  V domácej aj školskej knižnici pátrali po knihách Tomáša Janovica. Nezabudli ani na časopis MAXÍK. Zvládli texty s úlohami na čitateľskú gramotnosť, vyriešili krížovky, dozvedeli sa nové zaujímavosti o Slovensku, profesiách, hľadali rozdiely.

Druháci si zaviedli čitateľský denník, do ktorého si spracovali knihu od spisovateľky Márie Ďuríčkovej Danka a Janka. Vytvorili  záložky do knihy o Danke a Janke, tvorili hádanky s jesennou tematikou. V 2.C triede žiaci čítali knihu od J.C. Hronského Budkáčik a Dubkáčik, následne pracovali s touto knihou na hodinách, riešili dvojsmerovky, odpovedali písomne na otázky k textu.

Prváci raz mesačne čítajú rozprávky v školskej knižnici pod názvom Z rozprávky do rozprávky. Z ilustrácií prečítaných rozprávok vytvárajú rozprávkové leporelo. V mesiaci november čítali:

1.A -  P. Dobšinský: Ako šlo vajce na vandrovku
          1.B - P. Dobšinský : Pamodaj  šťastia, lavička
          1.C - CH. Perrault: Kocúr v čižmách.

Učiteľky priblížili žiakom knihy. Záujem o čítanie a vzťah k literatúre podporili zážitok z prečítaného textu. Žiaci kreslili rozprávali o obrázku. Kreslili záložky s obľúbeným rozprávkovým hrdinom. Na hodinách čítania rozprávali o obľúbenej knihe, kreslili do šlabikára obálku obľúbenej knihy. V matematike pri oboznamovaní sa s číslom 7 dramatizovali rozprávku Vlk a sedem kozliatok.

Na hodinách všetkých predmetov sa využívali texty, cvičenia a doplňovačky, rôzne zábavné úlohy, ktoré rozvíjali čitateľskú gramotnosť a v neposlednom rade pôsobili ako motivačný prvok a učili deti radosti a potešeniu z čítania.

Práce žiakov nájdete TU.