• Usmernenia ohľadom COVID-19

• DÔLEŽITÝ OZNAM v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou

• 10.03.2020 23:03
        • V prípade, ak sa deti, žiaci a zamestnanci školy vracajú do materskej školy, základnej školy a na pracovisko po tom, ako absolvovali dovolenku v rizikových krajinách, alebo lyžovačku v severnom Taliansku, alebo v prípadoch súvisiacich s partnerstvami v rámci projektov, ktoré realizujeme (napr. vycestovanie do rizikových krajín, prípadne prijatie návštev z týchto krajín na našej škole), vydávam nasledovný oznam s nasledovnými informáciami:

Považujem za dôležité upozorniť Vás, aby ste tejto téme venovali dostatočnú pozornosť, aby ste dôsledne dbali na dodržiavanie všetkých odporúčaní hlavného hygienika SR a sledovali všetky dostupné informácie o vývoji epidemiologickej situácie na webovej stránke Usmernenie Ministerstva školstva SR - koronavirus.pdf

Hlavný hygienik SR odporúča dodržiavať nasledovné preventívne opatrenia:

- často si umývať ruky mydlom a vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd, môže sa použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
          - očí, nosa a úst sa nedotýkať neumytými rukami
          - zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša
          - vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
          - ak je človek chorý, lieči sa doma
          - zabrániť nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami
          - 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)
          - v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné ihneď telefonicky kontaktovať lekára a informovať ho cestovateľskej anamnéze.

Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV (zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu), pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby.

Odborní pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava  zriadili k otázkam verejnosti týkajúcim sa nového koronavírusu Call centrum s nepretržitou prevádzkou, odborníkov je možné kontaktovať mailom na novykoronavirus@uvzsr.sk, ako aj na telefónnych číslach 0917/222682 a 0911908823.