• Exkurzia v hostiarni v Prešove

Dňa 7.5.2019 sme sa zúčastnili exkurzie v Prešove. Boli sme v „hostiarni“ a videli sme ako sa pečú hostie. Navštívili sme miestnosti, kde sa vyrába cesto, kde sa pečú hostie, vlhčiareň, kde sa hostie vlhčili. Vošli sme do miestnosti, kde sa krájali hostie. V poslednej miestnosti sa hostie triedili a balili. Po obhliadke výrobne sme mali svätú omšu v kaplnke. Potom sme išli do Ružencovej záhrady vo Vyšnej Šebastovej. Bola tam krásna socha Panny Márie s Ježiškom a jednotlivé tajomstvá sv. ruženca. My sme sa pomodlili jeden desiatok sv. ruženca. Myslím, že všetci sme mali z exkurzie veľmi pekný zážitok.

Naši tretiaci

22.05.2019 09:47 | viac »
  • Rorátne sväté omše

V dňoch 7.12 a 14.12.2018 sme sa s našimi tretiakmi zúčastnili „rorátnych“ svätých omší. „Rorátne“ sväté omše sú vlastne skoré ranné omše. My sme ich mali o 6.00 h. v Bazilike sv. Egídia. Je to symbolická príprava na narodenie Ježiša Krista, ktorý je svetlom. Ľudia prichádzajú a prinášajú si v lampášiku svetlo sviece, ktoré majú pred sebou počas celej svätej omše. Tá je celá vo tme, len pri svetle sviečok. Rorátne sväté omše majú svoju historickú tradíciu. Slávia sa ku cti Božej Matky väčšinou v skorých ranných hodinách pred svitaním. Roráty pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách”. Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne zo 16. storočia z Francúzska „Rorate coeli de super...” – „Rosu dajte nebesia zhora...”
    Po svätej omši sme mali malé občerstvenie v kat. kruhu. Takto povzbudení sme išli do školy.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

08.01.2019 09:16 | viac »
  • Návšteva Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach

Milujte ľudí takých, akí sú. Čím menej
    si to zaslúžia, tým viac ich milujte.
    Nemilujte ich podľa veľkosti ich zásluh,
    ale podľa veľkosti ich potrieb! (M.Kuffa,1992)

Dňa 16.11.2018 sme sa s našimi deviatakmi zúčastnili návštevy v Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach. Je to inštitút, ktorý má okrem iného v náplni svojej činnosti pomoc chorým, postihnutým, bezdomovcom, deťom z rozvrátených rodín a ústavov, pomoc sirotám, starým, slobodným matkám a všetkým núdznym, ktorí to potrebujú. Už na hodinách náboženskej výchovy sa naši žiaci dozvedeli o práci kňaza Maroša Kuffu - predstaveného inštitútu. Keď sme dorazili do Žakoviec, ani by nám nenapadlo, že nás bude čakať samotný Marián Kuffa (pre pokračovanie článku kliknite na VIAC).

03.12.2018 11:49 | viac »