• Iné

• Zahraničná návšteva (Erasmus+) na pôde ZŠ s MŠ Pod Vinbargom

• 20.11.2019 12:36
        • Každej škole len prospeje, ak sa môže porovnať s konkurenciou. Občas je to konkurencia  v rámci mesta/okresu, občas v celoštátnom meradle. Teraz však naša škola dostáva šancu okúsiť konkurenciu medzištátnu. Trendy sa nedajú zastaviť a treba na ne flexibilne reagovať. ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove vstúpila do dvojročného (2019 – 2021) medzinárodného projektu Erasmus+ pod názvom „Empatia - cesta k človeku“ (Empathy – a way to the human being, 2019-1-SK01-KA229–060793).

Do projektu sú zapojené 4 školy z týchto európskych krajín: Slovensko – Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove (koordinátor), Severné Macedónsko - OOU ,,Brakja Miladinovci,, Kumanovo (partner), Turecko - Özel Çözüm Ortaokulu (partner) a Poľsko - Zespol Szkol w Pozezdrze (partner).

(pre pokračovanie článku kliknite na VIAC)
        • Prvé stretnutie projektových partnerov (tzv. „kick-off meeting“) sa uskutočnilo na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove v čase od 10. novembra do 16. novembra 2019. Tím pracovníkov školy pod vedením pani riaditeľky Mgr. Mileny Kravcovej pripravil pre účastníkov pobytu zaujímavú, vyváženú kombináciu aktivít, atrakcií a workshopov. Po tradičnom slovenskom privítaní zahraničných hostí chlebom a soľou partneri absolvovali prehliadku školy. V osobných rozhovoroch ocenili estetické prostredie školy a materiálne/technologické vybavenie tried.

V pondelok 11. novembra 2019 boli účastníci projektu oficiálne prijatí v Obradnej sieni Mestského úradu v Bardejove, po oficiálnom protokolárnom uvítaní nasledoval podpis všetkých prítomných do Kroniky mesta Bardejov. Následne si mohli všetci prítomní zahraniční hostia vychutnať krásu a jedinečnosť Radničného námestia v Bardejove so všetkými atrakciami.

Kľúčovým konceptom projektu je empatia ako vcítenie sa do pocitov iného človeka. V tomto kontexte navštívili účastníci projektu OZ Barlička v Prešove. Hlavným cieľom tohto občianskeho združenia je snaha likvidovať bariéry, ktoré bránia zdravotne postihnutým uplatniť sa v spoločnosti. Zahraniční i slovenskí účastníci projektu mali možnosť osobne si vyskúšať „šoférovať“ invalidný vozík a následne im bol vydaný „vodičský preukaz“ na jeho „šoférovanie“. V rámci kulinárskeho workshopu navštívili všetci účastníci projektu Farmu Busov Gaboltov, na ktorej zvieratá neužívajú žiadne rastové hormóny a sú kŕmené výlučne na prírodných krmivách. Po ochutnávke miestnych mliečnych i mäsových výrobkov žiaci i učitelia mali možnosť vlastnoručne si vytvoriť syrové korbáčiky z pripravených syrových nití.

Svoje miesto v programe úvodného stretnutia projektových partnerov si našli aj Bardejovské kúpele so svojimi atrakciami. V miestnom skanzene sa uskutočnil aj tzv. etnografický workshop, kde si účastníci mohli vyskúšať vlastnoručne si namlieť múku dobovou technikou z minulosti. V kontexte empatie ako ústrednej témy celého dvojročného projektu sme navštívili aj Židovské suburbium v Bardejove, kde bola pre všetkých zúčastnených prichystaná pútavá prezentácia. Navštívili sme tak isto aj Pravoslávny chrám prepodobného Serafíma Sarovského a apoštolomrovných Cyrila a Metoda v Bardejove.

Pracovné zasadnutia učiteľov prebiehali paralelne so žiackymi aktivitami, ktoré boli zamerané na vzájomné spoznanie a spoluprácu žiakov. Spoločným jazykom celého projektu je angličtina, ktorú musia účastníci projektu používať, ak sa chcú vzájomne porozumieť. Učitelia boli ubytovaní na hoteli, žiaci v rodinách našich slovenských žiakov. V rodinnom prostredí prebiehalo vzájomné empatické pôsobenie všetkých členov domácností de facto nonstop počas celého týždňa.

V posledný deň obdržali jednotliví účastníci stretnutia certifikáty o tom, že sa zúčastnili projektových aktivít na Slovensku. Záverečnú rozlúčkovú party spestrilo vystúpenie folklórneho súboru Čerhovčan z Bardejova. Šikovní bardejovskí folkloristi zobrali do tanca zahraničných žiakov, všetci si rozumeli aj bez slov pri hudbe, speve a tanci. Absolútny záver vydareného medzinárodného stretnutia žiakov a učiteľov bol podľa očakávania emocionálny. Žiaci sa pri lúčení objímali a slzy stekajúce po ich tvárach boli najlepším dôkazom toho, že stretnutie na Slovensku bolo naozaj vydarené. Už teraz sa tešíme na nasledujúce stretnutie projektových partnerov v apríli 2020 v Severnom Macedónsku.

Mgr. Milena Kravcová, riaditeľka ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove, ďakuje Mestkému úradu v Bardejove za srdečné prijatie v obradnej sieni mesta Bardejov. Tak isto vyslovuje svoje poďakovanie sponzorom, ktorí výrazne pomohli s organizáciou projektového stretnutia - WAFER, s. r. o. – p. Marek Lipka a BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a. s. – pani Zuzana Bačová). Pani riaditeľka srdečne ďakuje našim rodičom a ich rodinám, v ktorých boli zahraniční žiaci ubytovaní. Je to určite prejav dôvery a lojálnosti k našej škole. Úspešný priebeh úvodného stretnutia partnerov si vyžadoval profesionálne organizačné schopnosti jednotlivcov Ako sa hovorí, človek je mierou všetkých veci, takže veľké poďakovanie od pani riaditeľky smeruje aj konkrétnym osobám, ktorí sa priamo podieľali na organizovaní vydareného stretnutia projektových partnerov: Mgr. Mária Biľová, Mgr. Petra Csuková, Mgr. Peter Vasilega, Mgr. Ján Šoltés.

Za kolektív pracovníkov ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejov
          Mgr. Ján Šoltés

(Obsiahly fotoreport sa pripravuje.)