• Iné

• Zážitkové popoludnie - krúžok Varenie a pečenie

• 07.01.2020 15:02
        • V našej škole azda nie je iný krúžok, ktorý by bolo na jej chodbách tak „cítiť“, ako ten náš – Varenie, pečenie. Rozdelení sme do dvoch skupín, a tak jedni v utorok, druhí vo štvrtok varíme a pečieme sladké i slané, jednoduchšie i zložitejšie chuťovky. V jeden týždeň ste však zbytočne čakali na lahodné popoludňajšie „chodbové“ vône vychádzajúce zo školskej kuchynky. Pani učiteľka Mgr. Anna Jurová nám totiž zabezpečila špeciálny „rýchlokurz“ prípravy kávy a nealkoholických miešaných nápojov v neďalekej Hotelovej akadémii J. Andraščíka.

Šikovní stredoškoláci Michal Matisko a Erika Huňadyová nás zasvätili do tajov obľúbeného nápoja dospelých – samotnej prípravy espresso kávy, cappuccina či caffe latte art. Na prvý pohľad sa nám príprava jednotlivých druhov kávy zdala zložitá, no keď sme sa my sami dostali k ozajstnému kávovaru a o chvíľu sa nám s pomocou nášho „lektora“ Miša liala do šálky vlastnoručne pripravená káva, bol to super pocit. Zároveň nás však Mišo upozornil na rovnako dôležité dodržiavanie zásad jej servírovania a hygieny. Vyskúšať si to mohol naozaj každý a keďže my sme si svoju kávu ochutnať nemohli, ponúkli sme ju pani učiteľke Jurovej.  Tej sa asi v ten večer veľmi ťažko zaspávalo.
          Našťastie, pri nealko miešaných nápojoch platilo, že čo sme si „navarili“, v tomto prípade namiešali, to sme si aj vypili. A pili sme, veru, s chuťou. Grepovo-višňovo-brusnicovo-limetkovou. Naučili sme sa presne dávkovať jednotlivé ingrediencie, techniku ochladzovania pohárov kúskami ľadu, presné držanie šejkra, a to všetko pod starostlivým a naozaj trpezlivým dozorom a s inštrukciami našich starších spolužiakov z Hotelovej akadémie a ich pani učiteľky MVDr. Lenky Dubivskej, ktorým chceme aj takýmto spôsobom veľmi pekne poďakovať za perfektné zážitkové popoludnie.

Jaroslava Jurčová a Timea Švecová