• Nemecký jazyk

• Úspešní na okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku (2024)

• 26.03.2024 08:29
          • Naši žiaci sa po úspešnom absolvovaní školského kola Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 1A  zúčastnili postupovej súťaže v okresnom kole, kde sa umiestnili za okres Bardejov na prvých dvoch miestach. Alexander Katanik obsadil 1. miesto a Peter Bartko 2. miesto. K dosiahnutému úspechu blahoželáme.
            PhDr. Mária Bušiková, PhD.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
          • Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku (2023)

• 30.11.2023 12:16
          • November sa už tradične nesie v znamení konania školských kôl jazykových olympiád. Na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sa uskutočnilo dňa 24. 11. 2023 školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 1A určenej pre žiakov 6. a 7. ročníka, a v kategórii 1B pre žiakov 8. a 9. ročníka. Súťaž prebiehala v zmysle Organizačného poriadku Olympiády v nemeckom jazyku.

Súťaže sa zúčastnilo 22 žiakov v oboch kategóriách. V kategórii 1A sa na 3. mieste umiestnil Filip Pangrác zo 7.C triedy, na 2. mieste Alexander Katanik zo 7.B triedy, víťazom sa stal Peter Bartko zo 7.B triedy.

V kategórii 1B sa na 3. mieste umiestnila Laura Pinzíková z 9.A triedy, na 2. mieste Tamara Semanišinová z 8.A triedy a 1. miesto obsadila Natália Sobeková z 9. A triedy.

Do okresného kola postupujú prví dvaja umiestnení žiaci za každú kategóriu. Zúčastneným prajeme veľa úspechov v súťažiach v nemeckom jazyku a postupujúcim blahoželáme k dosiahnutému úspechu.
            PhDr. Mária Bušiková

Fotoalbum sa otvorí po klliknutí na obrázok.
          • Európsky deň jazykov 2023

• 29.09.2023 13:23
          • Jazyk je fenomén ľudskej spoločnosti. Je jedným zo základných znakov kultúry a štátov, celých spoločností. Európsky deň jazykov sa koná vo všetkých štátoch Európy už od roku 2001. Cieľom tejto obľúbenej aktivity je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Do akcie sa zapájame pravidelne už niekoľko rokov, no teraz sme si to zadefinovali trošku inak.

Malo to „hromadnú formu“, všetko prebehlo v malej telocvični. Odštartovalo to úvodným vstupom pani riaditeľky Mgr. Mileny Kravcovej, po ktorej dal akciu do celého kontextu Mgr. Ján Šoltés. Spolužiaci sa prihovorili spolužiakom smiley v anglickom, nemeckom i ruskom jazyku. Tieto cudzie jazyky sa na našej škole vyučujú. Následne dostala priestor speváčka Adela Belejčáková s gitarovým sprievodom Olivera Žulu (obaja z 8. A triedy). Pieseň Let it be od „liverpoolských chrobákov“ The Beatles si vyslúžila obrovský potlesk spolužiakov.

Potom už dostali priestor dvaja pozvaní hostia, ktorí si našli čas a fyzicky medzi žiakov našej školy prišli. Ako prvá vystúpila Annina Alexis Fedorková. Osobne prezentovala všetkým prítomným svoju životnú cestu od školských čias v Bardejove až po súčasnosť. Annina je skúsenou kozmopolitnou ženou, ktorá sa angažuje v mnohých spoločenských oblastiach. Pre viac INFO o tejto zaujímavej osobe odporúčame použiť internetový prehliadač. Menovať všetky jej aktivity nie je možné na takomto malom priestore.

Ako druhý vystúpil na Európskom dni jazykov náš bývalý žiak Michal Ščur. Podobne ako Annina, aj on prezentoval svoju cestu od školských bardejovských čias až po svoju súčasnosť. Prešiel si mnohými životnými pozíciami, štátmi a pred publikom stál vyzretý 26-ročný chlap s jasným pohľadom na život. Po svojich štúdiách v Anglicku momentálne funguje v Bratislave a veľmi si ceníme, že meral cestu do Bardejova kvôli tejto našej udalosti.

Vo svojich vystúpeniach obaja prezentujúci dali akcent na dôležitosť ovládania cudzích jazykov. Bez jazykových znalostí by určite nedosiahli to, čo dosiahli. Prítomní žiaci mali možnosť sledovať ľudí, ktorí v zahraničí dosiahli istú formu úspechu.

Prostredníctvom „video vstupov zo záznamu“ sa všetkým prihovorili aj dvaja zahraniční Slováci: Filip Šinaľ zo Švajčiarska, ktorý sa prihovoril v nemeckom jazyku. A tak isto náš žiak Jakub Semanišin z USA. Bolo to veľmi osobné a milé. Snáď budeme mať v budúcnosti príležitosť privítať ich v našej škole osobne. Obe videá nájdete vo fotoalbume na konci článku.

Akcia dopadla na jednotku s hviezdičkou smiley . Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek dielom prispeli k hladkému priebehu Európskeho dňa jazykov na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove.
            Za učiteľov cudzích jazykov
            Mgr. Ján Šoltés

• Európsky deň jazykov 2022

• 13.10.2022 13:31
          • Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov žiaci na hodine nemeckého jazyka predstavovali krajiny, ktoré mali možnosť navštíviť a spoznať. Navštívené krajiny žiaci vypísali na tabuľu. Nazbierala sa ich pekná kôpka. Medzi zaujímavú a možno pre niektorých neznámu krajinu patrila Lanzarote, ide o ostrov v Atlantickom oceáne. Pri rozprávaní o Taliansku sme spomenuli typickú pizzu, ktorá sa tam dá kúpiť v približnej cene ako u nás, len je väčšia a chutnejšia. Zaujímavosti bolo spomenutých oveľa viac. Ale to by bolo na dlhé písanie 🙂.

• Vianočné chvíľky na hodine nemeckého jazyka

• 08.01.2020 12:47
          • Vzhľadom k tomu, že v decembri sme mali možnosť prežiť najkrajšie sviatky v roku – Vianoce, urobili sme si so žiakmi malé vianočné posedenie. V krátkej prezentácii sa žiaci oboznámili so základnými pojmami, ktoré sú s týmto sviatkom spojené. Spomenuli sme tam aj to, že na rozdiel od nás, kde chodí s Mikulášom čert, v Nemecku chodí Knecht Ruprecht (bradatý, fúzatý muž oblečený v hnedom kabáte). Vypočuli sme si aj dve najznámejšie nemecké koledy – Stille Nacht a O Tannenbaum. Následne sme sa s deťmi rozprávali aj o tom, aké sú ich tradičné štedrovečerné jedlá a aké zvyky a tradície sú u nich zaužívané. Posedenie so žiakmi bolo spestrené ich obľúbenými maškrtami.

Mgr. Marcela Jevčáková